zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie: w miesiąc prawie 20 awarii i przerw w dostawie wody. Co jest tego przyczyną?

W minionym miesiącu w Zawierciu doszło do prawie 20 awarii i przerw w dostawie wody. Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do Urzędu Miejskiego w Zawierciu z pytaniem o przyczynę takiej sytuacji.

Przyczyną częstych przerw w dostawie wody w lipcu 2020 r. jest większa niż zazwyczaj liczba awarii na przyłączach wodociągowych, a także uszkodzenia wodociągów i armatury przez podmioty zewnętrzne prowadzące na terenie Miasta Zawiercie roboty liniowe oraz modernizację obiektów i infrastruktury podziemnej. Informujemy, że znacząca część wycieków na przyłączach to awarie odcinków, które są w eksploatacji odbiorców. Ponadto, dwukrotnie miały miejsce przerwy w dostawie wody związane ze zlokalizowaniem i usuwaniem ukrytych wycieków wody. Jest to efekt prowadzonego przez RPWiK Sp. z o.o. ciągłego monitoringu pracy sieci wodociągowej. Przyczyną przerw były również inwestycje na sieci prowadzone przez RPWiK i wynikająca z tego konieczność zamykania jej części. O wszystkich przerwach w dostawie wody mieszkańcy są informowani na bieżąco na stronach internetowych oraz SMS-ami – powiedział Bogusław Piotrowski, Prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Zawiercie.

Nasza redakcja zapytała o to, co jest przyczyną lipcowej “większej niż zazwyczaj liczby awarii na przyłączach wodociągowych”, a także: czy kto i w jakim wymiarze ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia wodociągów i armatury dokonane “przez podmioty zewnętrzne prowadzące na terenie Miasta Zawiercie roboty liniowe oraz modernizację obiektów i infrastruktury podziemnej”?

W uzupełnieniu do poprzedniej wiadomości informujemy, że RPWiK Sp. z o.o. nie jest w stanie określić jednoznacznej przyczyny zwiększenia ilości awarii na przyłączach wodociągowych w lipcu, a w ww. okresie nie były wykonywane żadne prace mogące mieć negatywny wpływ na działanie sieci wodociągowej. Ich liczba w największym stopniu zależy od stanu przewodów wodociągowych, w związku z tym jest w dużym stopniu losowa. Za uszkodzenia infrastruktury podziemnej przez firmy zewnętrzne każdorazowo obciążany jest sprawca uszkodzenia, na podstawie protokołu spisanego na miejscu zdarzenia w obecności pracowników RPWiK Sp. z o.o. – poinformowała Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Czy u Was też miała miejsce przerwa w dostawie wody?

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

14 KOMENTARZY

 1. Prezes Piotrowski kłamie. Mieszkańcy nie są informowani poprzez SMS. Prezes Piotrowski niech zabierze się do roboty, bo grube pieniądze dostaje, a nie robi kompletnie nic. Mieszkańcy piją nie wodę, a chlorankę i jeszcze w dodatku są zmuszani do zapłaty wysokiej ceny za chlor. Wstyd Panie Konarski.

 2. Pierwsze słysze, że mieszkańcy są informowani. Czasem rano wstaje do pracy i jest niespodzianka braku wody. Info na ten temat nie ma nigdzie. Tym bardziej nie ma SMS.

  • Oczywiście, że są informacje SMS o braku wody. Tylko trzeba zgłosić chęć otrzymywania takiejbwiadomoscinw serwisie MIASTO.

  • Czy RPWiK posiada listę posesji które mimo braku przeszkód technicznych do tej pory nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej tylko wylewają ścieki do ziemi lub na łąkę ?

 3. Przecież nic wiecznie nie będzie a zwłaszcza stalowe rury. Firmy winne ale mapy są takie że idzie to wszystko inaczej niż w dokumentacji. Koło mnie jest studnia od kanalizacji sanitarnej ale po co się było męczyć z kinetami jak lepiej zaraz za studnią założyć trójnik i tak włączyć klienta do instalacji. Potem wyczyścić to już klienta problem. Kto to odbierał ??? Takiej tandety nie widziałem.

 4. podsumujmy suksesy samorzadu w Zawierciu roznych opcji politycznych
  1 obwodnica DK78 NIE
  2 rozwoj SAG NIE
  3 zdrowie dostep szpital przychodnie czy dzialaja dobrze NIE
  4 brama na Jure rozwoj turystyki NIE
  5 kolej na lotnisko NIE
  6 komunikacja “powiatowa” NIE
  7 szkoly poziom.czy jest wysoki NIE
  8 zatrzymanir mlodych aby nie wyjezdzali NIE
  9 miejsca parkingow NIE
  10 sciezki rowerowe NIE
  11 szkola wyzsza wydzial zamiejacowy znanej uczelni NIE
  12 prawdziwe centrum przesiadkowe NIE

 5. Ścieżek rowerowych to ostatnio przybyło na terenie gminy bardzo dużo. Po co mieli budować jak namalowali rowery na drogach. Lepszego prymitywu wymyślić już nie mogli.

  • Teraz pytanie, czy jako kierowca samochodu powinienem jeździć po tym oznakowaniu na drodze, bo sugeruje ono wydzieloną strefę tylko dla rowerów, więc powinienem jechac środkiem jezdni, czyli tak jak pojazdy jadące z naprzeciwka. Jakiś geniusz to naprawdę wymyślił, nigdzie, w zadnym mieście czegoś takiego nie widziałem. Ścieżka rowerowa to jest ścieżka rowerowa, z odpowiednim poszerzeniem jezdni dla rowerów. Ale nie u nas.

 6. Na Dmowskiego woda się lała całą noc na trawnik bo nikomu z wodociągów nie chciało się przyjechać. Rano było bagno pod blokami.

 7. # OBSERWATOR to sie nazywa wyj.pl jesli tak bylo to osoba odpowiedzialna powinn byc zwolniona z pracy w prywatnej firmie dyscyplinarne zwolnienie. koszt max za ktory zaplaca mieszkancy

 8. Już jakiś czas temu na Łośnickiej koło Spar-a lała się od piątku do poniedziałku. A co. Jak nie ma odpowiedzialności materialnej to mają to gdzieś. W Kromołowie też dość często się leje na krzyżówce Łośnickiej z Filaretów. Wyremontują drogę to będą kopać wodę pewnie.

 9. czy MY jako mkeszkancy Zawiwrcia placacy podatki za te “zanuechania” jestesmy w stanie pociagnac do opowiedzialnosci karnej wladze RPWiK? Ile “wody ucieklo” wartosc w PLN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.