zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie uczciło 77. rocznicę powstania Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

W uroczystości zorganizowanej na Skwerze AK przez Radę Kombatancką Zawiercie i Jurajski Szwadron Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm RP Danuta Nowicka, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski i Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Paweł Sokół.

W trakcie uroczystości złożono symboliczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uroczystość poprowadził Włodzimierz Gorzelak, przewodniczący Rady Kombatanckiej. Zapalono także symboliczne światło pamięci pod pobliska tablicą upamiętniającą dowódcę AK generała dyw. Stefana Grota-Roweckiego.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Utworzona 77 lat temu AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej 27 września 1939 roku na rozkaz dowódcy obrony stolicy gen. Czumy konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Dowodził nią gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej. Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec – czytamy na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.