zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie: Trwa zbiórka podpisów pod sprzeciwem wobec budowy instalacji do RDF-u. Petycję zainicjowali przewodnicząca rady miejskiej Beata Chawuła i radny Damian Świderski

W sklepie “Żuczek” w Zawierciu-Marciszowie można podpisać petycję dotyczącą sprzeciwu wobec planów budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF. 

Przypomnijmy, o zamiarze budowy zakładu do produkcji paliwa alternatywnego RDF poinformowano podczas spotkania prasowego z udziałem prezydenta Zawiercia w piątek 18 września. Jak informował prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu – rozmowy z firmą Fortum w tej sprawie trwały od około 1,5 roku-2 lat. Relacja dostępna jest TUTAJ.

Po interwencji w tej sprawie radnych podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w dniu 30 września, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski zapowiedział, że zostaną w tej sprawie ogłoszone konsultacje.

– To był tak naprawdę pierwszy etap. To było podpisanie między ZGK a firmą Fortum umowy, to znaczy wstępne podpisanie, jeżeli chodzi o działkę. Natomiast w tej chwili ruszą wszelkie konsultacje, jeżeli chodzi o budowę i na pewno Pan radny, jak i wszyscy mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć w tej sprawie – powiedział w trakcie wrześniowej sesji prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

– Powtarzam, że te konsultacje to już są post factum, bo z tego co mówił Pan prezes i ta konferencja prasowa to była wówczas zrobiona, że już została podpisana umowa z firmą Fortum, tak, czy ja się mylę? – Witold Grim.

– Tak – Łukasz Konarski.

– Już została podpisana umowa i teraz będzie Pan robił konsultacje? – Witold Grim.

– Natomiast decyzja środowiskowa, przepraszam, teraz mam taką informację, i będzie… konsultowane te sprawy z mieszkańcami i wszystkimi przyległymi właścicielami działek – Łukasz Konarski.

– W tym, co Pan mówi, to naprawdę, proszę mi wierzyć, nie ma logiki, bo najpierw się robi konsultacje, najpierw się informuje mieszkańców, informuje się radę i dopiero podpisuje się umowę. Panowie podpisali umowę, a teraz chcecie robić konsultacje. No i co, i jeżeli wyjdzie z konsultacji, że mieszkańcy są przeciwko budowie takiej instalacji, to tę umowę zerwiecie? Nie, będziecie budować dalej? (cisza) No ja chciałbym, żeby Pan wziął i powiedział, kiedy Pan zrobi spotkanie z mieszkańcami Marciszowa i wytłumaczycie zasady budowy tej instalacji – Witold Grim.

W piątek 2 października o godzinie 13:15 na BIP-ie Urzędu Miejskiego w Zawierciu opublikowano Obwieszczenie Prezydenta Miasta Zawiercie informujące o wszczęciu postępowania w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: “Budowa instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF o mocy produkcyjnej 100 tys. ton rocznie w Zawierciu przy ulicy Podmiejskiej”, planowanego do realizacji w granicach działki oznaczonej geodezyjnie numerem ewidencyjnym 1095/36 (obr. Marciszów).

Konsultacje społeczne nie są (i prawdopodobnie – jak informuje urząd miejski – nie będą) dostępne na platformie zawiercie.konsultacjejst.pl. Mają one potrwać 30 dni. Opinie w ich ramach można zgłaszać – jak czytamy w obwieszczeniu o konsultacjach – “w formie pisemnej, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym”.

W minionych dniach powstała petycja dotycząca sprzeciwu wobec planów budowy zakładu do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Skąd pomysł?

Inicjatywa pochodzi ze strony Radnych i mieszkańców Osiedla. Instalacja emituje bardzo nieprzyjemne zapach. W okolicach gdzie takie instalacje powstały ceny nieruchomości spadły o 50% – poinformował przewodniczący osiedla Marciszów Robert Kleszcz.

Na petycji znajdują się kontakty do dwóch radnych Rady Miejskiej w Zawierciu – przewodniczącej rady Beaty Chawuły i radnego Damiana Świderski.

Szanowny Panie Redaktorze, lista powstała w efekcie licznych rozmów z zaniepokojonymi mieszkańcami Zawiercia, którzy sprzeciwiają się tej inwestycji w naszym mieście. Jest narzędziem umożliwiającym wyrażenie sprzeciwu w sposób zorganizowany. Dzięki temu głos mieszkańców dotrze do Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Jest to lista sprzeciwu, a nie poparcia dlatego, że nie zgłosił się do mnie żaden mieszkaniec oczekujący zbierania podpisów “za”. Liczę, że efektem będzie rozpoczęcie dialogu z mieszkańcami w tym temacie. Z wyrazami szacunku – powiedziała Beata Chawuła.

Po zapoznaniu się z dokumentacją przedłożoną do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (ponad 250 stron) odniosłem podobne wrażenie, jakie towarzyszyło mi w trakcie rozmów ze specjalistami promującymi powstanie kopalni. Mówiąc krótko: wszystko miałoby przebiegać zgodnie z normami, a cała inwestycja miałaby przynosić nam same korzyści. Niestety, nie bardzo wierzę w to, co mówią inwestorzy, ponieważ firmy prywatne w Polsce nastawiają się głównie na zysk, nie dbając przy tym o otoczenie i zdrowie mieszkańców. Dlatego obawiam się, że rzeczywistość funkcjonowania tej firmy wpłynęłaby negatywnie na zdrowie i życie okolicznych mieszkańców. Poza tym powstanie takiej inwestycji wiąże się z dodatkowymi 6000 tirów rocznie, jakie przejeżdżałyby przez nasze miasto, nie wspominając już o składowaniu samych odpadów do przeróbki. Według mnie decyzja o powstaniu instalacji RDF jest powiązana także z niepodpisaniem umowy ze schroniskiem, co osobiście uważam za bulwersujące, gdyż umowa gwarantująca bezpieczne funkcjonowanie schroniska przez najbliższe lata powinna być podpisana już dawno temu. Po rozmowach z mieszkańcami na temat tych dwóch bardzo ważnych spraw wynika, że mówią jednym głosem: NIE dla instalacji RDF oraz TAK dla podpisania umowy ze schroniskiem – powiedział radny Damian Świderski.

Zdjęcie: Spotkanie prasowe z 18 września 2020 r., podczas którego prezydent Zawiercia ogłosił, że w mieście firma Fortum wybuduje zakład do produkcji paliwa alternatywnego RDF

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

30 KOMENTARZY

 1. Czy wiadomo już kto w kwietniu tego roku wpłacił wadium w unieważnionym przetargu ZGK ? Czy prezydent myśli, że ma do czynienia z debilami ? Nie udało się firmie Fortum sprzedać za grosze działek na Podmiejskiej to znalazł sposób i bez zgody Radnych działkę wydzierżawił na 15 lat ? Dało się panie Konarski ? a schronisku się nie dało po mimo starań wielu osób i Radnych. Po mimo, że od kilku lat jest ono wzorowo prowadzone przez ludzi z Zawiercia nie jakiś obcych przydupasów , którzy z Zawiercia zrobią śmietnik , zabiorą dupę i pójdą w siną dal …. a nas zostawią z milionami ton śmieci. Dobry gospodarz patrzy przyszłościowo na swoje podwórko a nie powinien mieć przystawionych oczu hajsem z brudnego interesu. Wstyd, że przyłożyłam do tego rękę i oddałam głos na takiego włodarza.

 2. Brawo, nareszcie porządna inwestycja pozwalające zagospodarować frakcje nadsitowa. Pani Chawula wspiera wybiórczo przedsiębiorców ? Żmudę tak innych nie. ? Żmuda ściąga psy do Zawiercia z dużej ilości gmin (czasami odległych) to dobrze. ? Odpady do przeróbki to już nie?

  • “nareszcie porządna inwestycja pozwalające zagospodarować frakcje nadsitowa” ? kto tak mówi? chyba płatny troll albo osoba związana z “władzą”, która może skorzystać i wie na czym polega ten biznes, na którym skorzysta wąska grupka ludzi. A Zawiercie będzie śmietnikiem tego co się nie udało przetworzyć.
   Porównywanie psów i odpadów? Piękne samozaoranie.
   Zestawienie zwożenia psów ze zwożeniem potencjalnie trujących odpadów? ( “psy to dobrze a odpady już nie?” jeszcze jak!)
   czy ty czytasz co piszesz matole? albo dajesz komuś mądremu do zredagowania? no raczej nie.
   Nie jestem kategorycznie przeciwny inwestycji, ale po tym jak to wszystko się odbywa, pokręcone, kombinatorstwo, informacji konkretnych brak, transparentności brak.. no to wątpliwości coraz większe

   • Co za porównanie ratować psie i kocie życie i dać im lokum i jedzenie oraz opiekę weterynarii a zafundować Zawierciu tony smrodu który my i nasze wnuki jeszcze będą wdychać 😄

 3. Gdzie oprócz “Żuczka” można podpisać tę petycję? Mieszkańcy centrum też chcą się włączyć w akcję protestacyjną,problem dotyczy całego miasta!

 4. Walczmy pokażmy gdzie my go mamy. Mimo że wstępnie podpisał już umowę nic jeszcze nie jest stracone. W grupie siła.
  I po co ta obwodnica jak znów przez Zawiercie będą przyjeżdżały codziennie TIR-y z setkami ton śmieci do przerobu

 5. Dwoje radnych wreszcie zaczyna działać. Pytanie, gdzie reszta radnych się podziała. Dobrze, że podpisują mieszkańcy Marciszowa, ale akcja zbierania podpisów powinna być na terenie całego miasta, bo ciężarówki będą rozjeżdżały drogi w mieście, a za remont zapłacimy wszyscy. Porównywanie zwierząt do odpadów, które mają być zwożone z całego świata do Zawiercia jest skandaliczne. Wolę w Zawierciu schronisko, a nie śmietnisko.

  • Gdzie społeczność Borowego Pola i Małego Zawiercia, nie ma tam Przewodniczących, Radnych. Ludzie obudźmy się , Pan Radny Witold Grim – wypunktował, jak przystało na sportowca, cała te inwestycje. Nic dodać tylko działać. Pani Przewodnicząca i Pan Radny Świderski -brawo. Po co ta obwodnica jak kilkaset tirów, wiedzie i musi ten ladunek zabrać z powrotem . Zabrza nie stać na te inwestycje? Odpowiem stać ale tam się słucha społeczności ze zrozumieniem. U nas władza absolutna , ktoś nie daje rady z pełnieniem funkcji Prezydenta.

  • Gdzie społeczność Borowego Pola i Małego Zawiercia, nie ma tam Przewodniczących, Radnych. Ludzie obudźmy się , Pan Radny Witold Grim – wypunktował, jak przystało na sportowca, cała te inwestycje. Nic dodać tylko działać. Pani Przewodnicząca i Pan Radny Świderski -brawo. Zabrza nie stać na te inwestycje? Odpowiem stać ale tam się słucha społeczności ze zrozumieniem. U nas władza absolutna , ktoś nie daje rady z pełnieniem funkcji Prezydenta.

 6. To ma być rozwój Zawiercia według pana prezydenta i OdNowy?????? Przecież ta firma godzi w nasze interesy lokalne i regionalne. Czy pan prezydent uważa nas mieszkańców za idiotów? Podpisywanie bardzo ważnych inwestycji które będą miały znaczący wpływ na mieszkańców za ich plecami jest bardzo niestosownym krokiem. Widać jak traktuje pan prezydent zdanie swoich wyborców i wszystkich mieszkańców. Ale wiem, koniec kadencji się zbliża więc i tak nie ma się szans na reelekcję, więc trzeba jak najszybciej kapuche ściągnąć skąd się tylko da….proste. O nie nie…. widać że zostały nawyki z PO i lewak pozostanie lewakiem. Nie wierzę w polityczne nawrócenie…. Przykro mi….

 7. To jest ostatnia szansa, aby Prezydent Konarski wycofał się z durnego pomysłu instalacji firmy Fortum. Nie chcieli jej mieszkańcy Częstochowy. Prezes ZGK powinien być dyscyplinarnie zwolniony za działanie na szkodę dla mieszkańców Zawiercia.

 8. Referendum by się przydało ale za odwołaniem obecnego prezydenta i taka ankieta….. Jestem za tym by Pani Beata Chawuła Przewodnicząca Rady była prezydentem. To niedorzeczne to co się wyrabia teraz w Zawierciu 🙁 skandal!

 9. Ta…. Wszystko już dopięte prawie wraz z umową i na koniec pan prezydent łaskawie chce się spytać co sądzą o tej chorej inwestycji mieszkańcy. My nie jesteśmy idiotami panie prezydencie….

 10. Ludzie obudźcie się 100 000 ton śmieci z całej Polski do Zawiercia zciagna. Smród zniszczone drogi i realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Marciszowa Borowego Pola i nie tylko. Niech sobie Pan Konarski robi interesy ale nie naszym kosztem

 11. W tym mieście zbieranie podpisów to nic nie pomoże jeśli już sobie ustalili. To zbędna fatyga zebraliśmy w słusznej sprawie ok. 300. I nic to nie dało… Taka inicjatywa lokalna. Władza uderza ludziom do głowy. Czekamy na zmianę.

 12. Ludzie!!!!!Zacznijmy zbierać podpisy w sprawie referendum o odwołanie tego małego człowieczka, który chce zrobić z Zawiercia wielki śmietnik

 13. Sposób wypowiedzi obecnego prezydenta, wydaje się być adekwatny do podejmowanych przez niego decyzji – to wręcz może uwłaczać mieszkańcom, którymi ma zaszczyt zarządzać. Jeden wielki bełkot i równie niezrozumiała kolejność w etapach podejmowanych inwestycji. Proponuję wybudować ten kontrowersyjny obiekt i dopiero wtedy zrobić konsultacje społeczne, czy aby na pewno: smród, piętrzące się odpady i ruch ciężarowy pojazdów, jest na tyle uciążliwy by cofnąć się w czasie i jednak tego nie budować. To jakiś nonsens, że można tak brnąć w każdym, nawet najprostszym temacie, typu: dzierżawa lokali i gruntów, modernizacji ulicy widmo wraz z metamorfozą dawnej synagogi, dostarczaniu wody pitnej o odpowiednich parametrach, obsady kluczowych stanowisk w spółkach, nieletniego doradcy, teraz i zbyt wielu zastępczyń, kłopotów taksówkarskich, zwalnianiu ludzi z pracy, niestawiennictwu w sądzie i pokracznym usprawiedliwieniom … i po tym wszystkim nie poddawać samokrytycyzmowi, własnej jednostki umysłowej.

 14. Powtarzam już jakiś czas że Konarski to szkodnik ma mieszkańców w ……A kolesie w spółce ZGM robią co chcą, lekceważa go nie informują o swoich planach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.