zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie rozpoczęło budowę węzła przesiadkowego i nadal stara się o dotację

Wracamy do tematu planu budowy węzła przesiadkowego w Zawierciu. Na początku kwietnia na terenie płatnego parkingu przy dworcu kolejowym w Zawierciu stanęły wiaty przystankowe, a pod koniec tego samego miesiąca parking stał się bezpłatny. Przyczyną były plany budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z infrastrukturą Bike & Ride oraz wdrożenie inteligentnego systemu transportowego, który miał być dofinansowany ze środków zewnętrznych.

Pod koniec maja Urząd Marszałkowski odrzucił jednak wniosek w tej sprawie złożony przez zawierciański magistrat. Na początku lipca UM Zawiercie zapowiedział, że budowa węzła odbędzie się ze środków zapisanych na ten cel w budżecie miasta na 2018 rok w takim zakresie, na jaki pozwolą w/w środki (całość inwestycji miałaby wynieść około 15 mln zł, z czego 12,7 mln zł miała pochodzić ze środków unijnych – w budżecie miasta przewidziano na węzeł 2,3 mln zł). Równolegle miały trwać starania o dotację na węzeł przesiadkowy. Zapytaliśmy rzecznika zawierciańskiego urzędu miasta, na jakim etapie znajduje się budowa i starania o pozyskanie dotacji.

Nadal staramy się o pozyskanie środków zewnętrznych pozwalających na wybudowanie m.in. węzła przesiadkowego na placu przed budynkiem Dworca PKP w Zawierciu. Jeszce w tym miesiącu w okolicach 20 sierpnia złożymy stosowny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Równocześnie 22 czerwca podpisana została umowa z firmą, która ma wykonać niezbędne prace budowlane, polegające m. in. zmianie kształtu istniejących wysepek w taki sposób, aby autobusy zajeżdżające na plac mogły swobodniej manewrować wjeżdżając i wyjeżdżając z niego. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Wówczas będziemy czynić starania o zmianę organizacji ruchu i przeniesiemy lokalizację 2 przystanków obecnie funkcjonujących na teren placu. Oczywiście będzie się to wiązało z zamknięciem parkingu na placu przy budynku Dworca PKP – mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Autor: Paweł Kmiecik

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.