zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie: referendum w niedzielę 17 czerwca? Prawdopodobnie tak

Wracamy do sprawy referendum w Zawierciu. W poniedziałek 30 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta (szczegółowe informacje TUTAJ), w trakcie której organizacja referendum stanęła pod znakiem zapytania. Okazuje się jednak, że referendum może się odbyć.

– Ponieważ grupa referendalna mimo oświadczenia przedstawionego na sesji nadzwyczajnej 30.04.2018 r. przez radną Barbarę Kozioł i potwierdzonego przez obecnych na sesji radnych z klubu NAW, że wycofują się z pomysłu przeprowadzenia referendum w sprawie budowy kopalni cynku i ołowiu oraz złożą pismo w tej sprawie okazała się nieprawdziwa (do 09.05 2018 nie wpłynęło takie pismo do Urzędu gminy) oświadczam, że referendum zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Zawierciu z 30.04.2018 roku odbędzie się 17.06.2018 r. To zamieszanie to zabawa w przedszkole – mówi Paweł Kaziród, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu.

Co na to przedstawiciele Komitetu Referendalnego?

Pragnę wyraźnie wskazać, iż nie rozumiem oburzenia radnych PO, SLD i ich koalicjantów tym, że dokument o odstąpieniu od inicjatywy przeprowadzenia referendum nie został jeszcze złożony. Radni PO, SLD i ich koalicjanci uważają, że tylko oni potrafią przeprowadzić kampanią informacyjną dotyczącą kwestii objętych referendum, a także uważają, że tylko oni są w stanie zagwarantować wysoką frekwencję podczas referendum, co wskazali na sesji Rady Miejskiej, więc my – jako Społeczny Komitet Referendalny – im to umożliwiamy. W poniedziałek złożymy dokument o odstąpieniu od inicjatywy przeprowadzenia referendum i będziemy obserwować, jak radni PO, SLD i ich koalicjanci prowadzą kampanię informacyjną oraz jaka będzie frekwencja podczas referendum. Radni NAW oraz Barbara Kozioł od początku wskazywali, że miesięczna kampania informacyjna nie wystarczy, aby dotrzeć do wszystkich mieszkańców i przedstawić im wady oraz zalety tych trzech kwestii, o których mieszkańcy będą decydować przy referendalnej urnie. Głęboko wierzę, że kampania informacyjna prowadzona przez radnych PO, SLD i ich koalicjantów się powiedzie i większość mieszkańców uda się na referendum i podejmie decyzje, co do których będą przekonani. Czas pokaże czy tak będzie – mówi Tomasz Dudek, pełnomocnik Komitetu Referendalnego.

Czy jeśli Komitet Referendalny złoży wniosek w zapowiedzianym terminie o rezygnacji z referendum, istnieje prawna możliwość odstąpienia od referendum? Wkrótce więcej informacji.

Referendum, jeśli odbędzie się, będzie składało się z 3 pytań:

1) Czy jesteś za lokalizacją na terenie Zawiercia kopalni rud cynku i ołowiu?

2) Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu Gminy Zawiercie zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro)?

3) Czy jesteś za wprowadzeniem bezpłatnego publicznego autobusowego transportu zbiorowego na terenie Gminy Zawiercie dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18-go roku życia?

Oto harmonogram dotyczący przygotowywania referendum:

2 KOMENTARZE

  1. 3x tak
    + tego powinna być informacja że wodę zawiercie bierze z bardzo daleka ( parkoszowice , do dziś ta woda smierdzi ziemia i korzeniami + tego masa kamienia się osadza nie tak jak było na wodzie z huty ze studni głębinowej) i wmawianie ludzia publicznie ciemnoty jest karalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Secured By miniOrange