zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie musi zapłacić 350 tys. zł. zaległej subwencji oświatowej. Sprawa ciągnie się od kilku lat

W poniedziałek 16 grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu, w której uczestniczyła Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK).

SPSK jest organem prowadzącym Katolicką Szkołę Podstawową i Liceum w Zawierciu. Jak mówiła Maria Chodkiewicz, głównie w latach kadencji prezydenta Ryszarda Macha miało dojść do błędów po stronie urzędu w obliczaniu kwoty subwencji oświatowej, którą miasto Zawiercie otrzymało z budżetu państwa i powinno było przekazać katolickiej szkole. Rezultatem tego było powstanie zaległości na łączną kwotę 350 tys. zł.

Bardzo uprzejmie proszę o rozważenie rozwiązania tej sprawy w drodze ugody. Skierowanie tego na drogę sądową bardzo zwiększy płatność. Bardzo gorąco do Państwa apeluję nie chcąc zgłaszać tego do sądu. Obecny i poprzedni prezydent płacili w porządku – mówiła w trakcie komisji prezes SPSK.

W trakcie poniedziałkowych obrad ustalono, że bezpieczniejsza pod względem prawnym dla miasta byłaby ugoda sądowa, a nie – co też rozważano – ugoda pozasądowa.

Prezes SPSK podkreślała, że nie zależy jej na odsetkach od zaległości, ale na otrzymaniu wyłącznie całej kwoty należności.

Jak podkreślał prawnik Wojciech Berendowicz, z informacji otrzymanych przez Miejski Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół, “roszczenie może być uzasadnione”. Projekt uchwały o przesunięciu kwoty 350 tys. zł na zapłatę roszczenia zostanie poddany pod głosowanie Rady Miejskiej w Zawierciu podczas środowej sesji.

PK

35 KOMENTARZY

 1. Powinno się ujawnić korespondencję pomiędzy szkołą a miastem i pociągnąć do odpowiedzialność urzędników skoro godzili na tego typu przekręcić to również ponoszą odpowiedzialność .Czemu milczał poprzedni prezydent .Jakaś odpowiedzialność istnieje .Tak się kończy zamiatanie śmieci pod dywan .Eleganckim to można być prywatnie .

 2. Jeszcze w tej kadencji przewodniczący komisji oświatowej był Ryszard Mach ,dlaczego o tego typu problemach nie poinformował radnych naczelnik wydziału oświaty,jedna wielka prowizorka w tym mieście się dzieje .

 3. za kadencji p. Grima miasto zaczęło płacić zobowiązania wobec SPSK . Ci z prawa i sprawiedliwości którzy głosowali na macha jako Przwodniczącego Kom. Edukacji powinni zlożyc mandaty radnych. Wstyd !!!

 4. Ustawka jak nic z cyklu jak wydrzeć kasę z miasta .Szkołą prywatną korespondencję prowadziła z miastem ?Skarg do komisji rewizyjnej nie pisała ?A ty Łukaszka akurat w tym momencie pierwszym sprawiedliwym zostałeś ,rok minął twego urzędowania a Berendowicz o przedawnieniu nie słyszał .Western po zawierciańsku strzały poszły tylko trafić w cel nie mogą .Pani Chodkiewicz nagle sobie przypomniała o zaniżonej subwencji ,na kłopoty z pamięcią to dobry jest skrzyp polny .

 5. Naczelnik Oświaty wiedział o wszystkim dobrze od samego początku bo zanim nim został był długoletnim pracownikiem wydział Oświaty z ramienia Macha . Mógł poinformować ale on już taki jest . Na dodatek radni PIS z przewodniczącą Chawułą która tylko lubi drżeć mordę i poniżać Prezydenta a sama nie robi nic dobrego dla ludzi no chyba że dla siebie upiększa bużje a efekty potem tragiczne niczym z filmu grozy Fredy Kruger . Dobrze wiedziała co jest grane jak trzymała z Machem i jego byłym doradcą

 6. Najpierw to nauczyciele niech godnie wykonują swój zawód i niech nie robią siary….bo strajkować oczywiście ale nie kosztem dzieci i wprowadzania programu nauczania przez LGBT…. żadnej subwencji….STOP ?✋

 7. STOP leniwym lekarzom i pielegniarkom, którzy sami tworzą kolejki i źle leczą, STOP kaście sędziowskiej, która źle sprawuje swoją funkcję jako sąd niezawisły- czyli taki który nie miesza się do polityki i robi to co do sędziego należy, STOP nauczycielom i pedagogom, którzy wbrew temu co polskie uczą naszych dzieci wynaturzeń……

 8. Mieszko temat poważny bo to będzie wielkie obciążenie finansowe dla miasta ,w którym ty też ponoć mieszkasz ,a farmazony smrodzisz ile się da .Ty jesteś nasłaný przez PO żeby szkodzić PiS a wstydu oszczędź i zamilcz cyrylico jedna .

 9. Wprowadzają do zbioru lektur takich autorów, którzy mają nasrane w głowie…. Dlaczego w programie lektur do matury nie ma Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (wiersze) , Henryka Sienkiewicza, Zofii Nałkowskiej, Jana Kochanowskiego tylko ciągle uczymy się takich autorów, którzy za dzieło uważają zbiór złomu i stali i wciskają młodzieży że to współczesność lub całe wiersze są na przyklad o…. Łyżce, krześle. No nie mogę pojąć kto wprowadza do kanonu lektur obowiązkowych takich “autorów” i ich monologi i bzdury , które niczego nie pokazują…. A zapomina się o Ks. Janie Twardowskim i innych wielkich poetów a nie przez 6 lat ciągle w kółko “Lalka” Bolesława Prusa, który jest również wielkim poetą ale ileż można powtarzać to samo i te same utwory, no ludzie…
  Mam wrażenie że poziom nauczania i program lektur zeszedł do takiego stopnia że wciska się młodzieży wkoło to samo a nie przekazuje się tego co polska literatura zawiera….
  Czy ktoś z absolwentów szkół może się pochwalić czy miał na maturze K. K. Baczyńskiego, Henryka Sienkiewicza, Zofię Nałkowską , Stefana Żeromskiego, Adama Mickiewicza? A nie Gombrowicza i jego “upupianie”, Schulza j jego seksualne doznania w utworze “Śierpień”? Jest wiele takich kontrowersyjnych utworów, które say jako lektury obowiązkowe pod pretekstem unowocześnienia i biegiem za współczesną “literaturą” jeśli to można nazwać literaturą….

 10. Szkoły w tych czasach nie uczą już patriotyzmu ani przygotowania do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie…. Na co komu takie lektury???? Ja za swoich czasów pamiętam “Kamienie na Szaniec”, “Potop”, “Quo Basis”, “Krzyżacy”, “Pan Tadeusz”, “Kolumbowie”, a nawet “Kto ty jesteś. Polak mały!”, ” Przedwiośnie”, “Wesele”….. To są lektury, które powinny uchodzić za KANON a nie obce badziewie i “kultura”

  • Nie wypowiadam się i nie piszę czegoś czego nie jestem pewien i nie wymyślam. Mówię jak jest…
   A dla Ciebie powtórzę jeszcze raz skoro nie potrafisz czytać ze zrozumieniem…
   Ja miałem OBOWIĄZEK czytania “Ferdydurke” Gombrowicza i jego słynne “upupianie”, Schulz “Sierpień” gdzie przedstawia swoje seksualne doznania, jakiś marinizm i konceptyzm a przedstawicielami Morsztyn, Naborkowski, którzy pisali utwory erotyczne….itd.
   Po ch…..uj mi to wiedzieć i po co mam to czytać???? Powiedz mi bo ja tego nie kumam…. Co?Młodzież może ma czytać do matury romanse albo pornosy, He??? Kompletna paranoja…
   Skoro nauczyciele dorabiający w szkołach dla dorosłych tego uczą i przychodzą potem do szkoły dziennej to kur…..wa pytam się… Czego oni mogą uczyć??? Tfuu…. Nie jestem orłem i z mojej winy taką szkołę ukończyłem…. ale skończyłem i pokazałem sobie że mi zależało aby edukację skończyć. Ale to co się dzieje w szkołach po tylu latach jak chodziłem wcześniej to nie mogę w to uwierzyć jak edukacja i nauczanie się zmieniło totalnie na gorsze…
   Teraz rozumiesz???

 11. Tak, dlatego dziękuję za tamtych nauczycieli i za panią od matematyki, która nauczyła mnie procentów abym PIT umiał wypełniać i abym w życiu umiał liczyć pieniądze oraz te dziedziny, które nam się przydają a nie to co jest zbędne….
  Za pana od Historii, który nie dyktowali wszystko do zeszytu tylko opowiadał długie opowieści jak Wołoszański, gdzie aż się chciało przychodzić na lekcję i słuchać o Polskiej historii…
  Za panią od Polskiego, gdzie dzięki dyktandom heh zrozumiałem lektury i nauczyłem się pisać…
  Dziękuję pani Katechetce za to jak przedstawiła mi Pana Boga….
  Dlaczego nie może być dalej takie nauczanie…

 12. Bo prawda jest taka, że to od nauczyciela zależy jaką wiedzę przekaże…. często jest tak, że nauczyciel wygłasza swoje poglądy i na siłę próbuje narzucić uczniom co innego niż program wymaga. Wiadomo że relacje między uczniami a nauczycielem powinny być dobre ale nie do tego stopnia że nauczyciel głosi to co on chce na lekcji…..

 13. LINDA, ja za PO nie jestem bo oni dopiero chcą gejów w szkołach by uczyli naszych dzieci deprawacji, wiesz? Ja za ” noblistką” Tokarczuk nie jestem bo dziwne rzeczy opowiada i nie rzycze sobie aby kiedyś moje dzieci uczyły się jej utworów….

  • #MIESZKO,czytając te twoje wpisy chciałoby się zakrzyknąć: “Kończ waść,wstydu oszczędź!” i nie kompromituj nauczycieli,którzy cię uczyli.

 14. @Mieszko tak z czystej ciekawości, którą zawierciańską szkołę średnią kończyłeś? I kiedy to było ? Za moich czasów pozycje które wymieniłeś były jak najbardziej obecne w liście lektur i nie wyobrażam sobie żeby ich w programie nauczania nie było. Program nauczania zazwyczaj ustalany jest ministerstwo oświaty. Ostatnia “sławna” reforma szkolnictwa wyszła z pod pióra ministra rządu PIS więc jakoś nie chce mi się wierzyć że dopuszczają jakiekolwiek lektury niezgodne z “jedynym słusznym przekazem”. Po Twoich wypowiedziach można wnioskować prawicowe sympatie polityczne więc jakie Twoim zdaniem pozycje powinny zniknąć z programu nauczania?

 15. Pytanie ci zadano to odpowiedz na nie jakie ty szkoły ukończyłeś ,bo to będzie ostrzeżenie typu tam swojego dziecka nie poślę panie Mieszko.

 16. Rozumiem że szkoły dla dorosłych to już jest inna jakość nauczania…. Czas normalnej nauki dziennej nie jest do zrealizowania dla dorosłych bo pracują…. Taka kara za nieuctwo jak to sobie powiedziałem….. Ale nie rozumiem jednej rzeczy:
  To znakiem tego nauczyciel musi wpajać Chu….jnie? Tak? Bo nauczycielowi nie chce się przygotować ? I taki nauczyciel, który dał listę lektur do czytania w których połowa to nie nadaje się do edukacji idzie do dziennej szkoły i te same lektury przedstawia co dorosłym…..
  Dlatego to dla mnie jest chore co nauczyciele i oświata wyprawiają….
  Chciałem się dokształcić bo z mojej winy zawalilem. Chciałem na serio ukończyć jak normalny uczeń szkołę a przychodzę i nie jestem uczniem ale słuchaczem. Nauczyciel nie jest nauczycielem tylko prowadzącym…..
  Nie polecam szkół dla dorosłych!!!! Młodzi, uczcie się bo potem nauczyciele mają w d….pie was i nie uczą tylko genderyzm rozsiewają…
  Ale też dla lepszej przyszłości….
  Jakoś ukończyłem szkołę i cieszę się…ale tych znajomych nauczycieli widzicie potem jacy oni są i czego uczą. Sam tego doświadczyłem i jeszcze raz powtórzę:
  Uczcie się uczcie się bo potem jest bolesna prawda i liczysz tylko na siebie….nikt z nauczycieli ci nie pomoże….
  Elo

 17. Tam gdzie chodziłem do tej szkoły dla dorosłych była tragedia…. Przyjmowanie uczniów w połowie roku, oceny z przedmiotu każdy mógł sobie wpisać tak samo z listami obecności…aby w dzienniku się zgadzało dla sekretarki i dyrektora. Większość lekcji przegadane na różne tematy nie związane z zajęciami….nie mówię o wszystkich nauczycielach ale większość tak niestety robi. Spóźniają się na zajęcia które i tak są ograniczone godzinowo….
  Żałuję że szkoły wcześniej z innymi nie skończyłem ale to co zobaczyłem jakie jest podejście nauczycieli niektórych do oświaty nie tylko dla młodzieży ale i do tych co chcą się dokształcić po spapraniu sobie tego etapu budzi we mnie odrazę i niechęć do edukacji…. sorry ale to trzeba nagłaśniać bo takie rzeczy nie powinny mieć miejsca…

 18. Dlatego mogę z całą pewnością powiedzieć że nie pomogłoby przeniesienie się do innej tutaj szkoły dla dorosłych bo zapewne tam też mógłbym spotkać tego samego nauczyciela dorabiającego tylko w innych godzinach….. Dlatego głoszenie ich wywodów wpływa na jakość społeczeństwa…. Jak w Rosji. Mogą czego chcieć uczyć bo i tak zawsze ktoś przyjdzie do szkoły…. Czy to od początku i normalnie zda wszystkie klasy, czy później dokształci się…. Żenada!

 19. Dlatego taki lament na reformę oświaty i zlikwidowanie gimnazjów bo w końcu chodzi o kasę oraz rzetelnie przekazywanie wiedzy o polskości młodym i wszystkim którzy chcą się kształcić….. Kiedyś z jednej książki uczyły się następne klasy… Teraz są co roku nowe wydawnictwa dzięki którym zaciera się prawdziwą literatura polski

 20. W naszym mieście mówię NIE dla subwencji…..
  Najpierw dobrze uczcie wszystkich rodaków a potem kasa….bo to jakby nie było powołanie a nie biznes i sianie mętliku ludziom….

 21. Ale dziękuję Wam wykładowcy i prowadzący prelekcje, którzy nie uważacie się za nauczycieli po pracy dziennej w szkołach publicznych co dla dorosłych też jest szkołą publiczną, że jestem może taki pyskaty i wyrachowany….

 22. Nie wiem jacy są teraz nauczyciele ale polecam SP1….
  Tam kiedyś była podstawówka i nauczyciele mają doświadczenie z najmłodszymi dziećmi…. Ale widzę że korona spada z głowy jak nauczyciele z niektórych szkół średnich muszą uczyć maluchów…. To jest nauczyciel i takich trzeba docenić….

 23. @Mieszko dzięki za odpowiedź. Przede wszystkim nie traktuj mojego pytania jako jakiegoś przytyku w Twoją stronę nie oceniam ludzi pod kątem tego co kończyli tylko tego co sobą reprezentują. Bylem ciekaw szkoly z tego względu ze tam gdzie ja uczęszczałem Kochanowski, Sienkiewicz, Mickiewicz, Żeromski i wspomniany Baczyński byli w normalnym programie nauczania i zdziwilem sie że jakakolwiek szkola moglaby takie postacie pomijac. Co do Gombrowicza i Schulza to w pelni sie z Tobą zgadzam ich twórczość kompletnie do mnie nie przemawia i jak dla mnie moglaby zostac usunieta. Natomiast będę bronił najnowszej noblistki pani Tokarczuk. Może Jej poglądy mogą wielu nie odpowiadać ale wedlug mnie należy okazać szacunek dla tworczosci i dorobku tej Pani doceniony na arenie miedzynarodowej najbardziej prestiżowym laurem jaki w tej dziedzinie istnieje.

  • Ok. Rozumiem… A ja nie będę bronił Tokarczuk bo buja w obłokach jak Miłosz albo Stanisław Lem…. Z resztą nie darzę szacunkiem tych co promują aborcję, LGBT….sorry ale takie jest moje zdanie…..

 24. Teraz w tych czasach ludzie dostają nagrody za nic i od swoich sponsorów….nagrody za krytykę danego rządu i być wspieranym przez media które widać są polityczne….. Tusk też dostał nagrodę i Michnik redaktor naczelny brukowca Gazety Wyborczej (brat Adama Michnika byłego zbrodniarza stalinowskiego), Lech Wałęsa również, więc mnie ten “Nobel” hkmmm…..nie dziwi….

 25. Tak nagrody w dzisiejszych czasach nie oddają rzeczywistości – Kaczyński dostający nagroda człowieka roku za bycie “szeregowym posłem”, Macierewicz dający nagrody swoim “asystentom” za zasługi w pracy dla MON czy pasożyt z Torunia otrzymujący nagrody z każdego prawie ministerstwa za trzymanie elektoratu po odpowiedniej stronie. Albo z rynku lokalnego Prezydent rozdający nagrody w postaci pracy dla swoich “zasłużonych” i dający młodzieży szkolnej o którą się tak martwiłeś powyżej złudzenie rządzenia miastem a tak naprawdę szukający elektoratu wśród osób dopiero co nabywających prawa wyborcze.
  W takiej rzeczywistości żyjemy

 26. Każde upolitycznienie tak wrażliwych sfer jak wymiar sprawiedliwości i szkolnictwo skończy się katastrofą dla społeczeństwa .Mówisz o dobrodziejstwie PiS to zauważ ,że wszyscy politycy krytykujący 3 RP właśnie na niej odrobili się majątków najbardziej widoczny w tej materii jest premier Morawiecki i prezes NIK i teraz usiłują wmówić narodowi ,że działają dla ich dobra .Przykłady traktowania państwa i samorządujako swojej własności widzisz naocznie i w Warszawie i na lokalnym podwórku .A co do jednej prawdy to jak ona się urzeczywistni i wypalą ci mózg to staniesz się niewolnikiem na własne życzenie .

 27. TKM to narodziło się gdy do władzy doszła AWS i trwa i trwa i będzie trwać na wieki wieków amen .Dokąd nie zakończy się chore zabetonowanie sceny politycznej bo wszystkim wygodnie i tym z PiS i tym z PO .A na lokalnej scenie politycznej to samo zjawisko występuje z JESZCZE lepszym wynaturzeniem .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.