zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie: Kolejny prezydencki radny otrzymał pracę w strukturach miasta. To 4 radny zatrudniony w tej kadencji

Wracamy do tematu polityki kadrowej prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego. W minionych tygodniach znalazł pracę kolejny radny Rady Miejskiej w Zawierciu Dominik Janus.

O zatrudnionych osobach z list wyborczych Konarski – Zawierciańska OdNowa pisaliśmy po raz pierwszy w listopadzie 2019 roku – artykuł znajdziecie TUTAJ.

Rada Miejska w Zawierciu składa się z 21 radnych. Do tej pory w jednostkach lub spółkach należących do miasta Zawiercie pracowało łącznie 6 radnych, w tym 3 zatrudnionych w trakcie obecnej kadencji: Mariusz Borzęcki i Przemysław Trepka (Zakład Gospodarki Komunalnej) oraz Dariusz Kurek (Ośrodek Sportu i Rekreacji).

W strukturach miasta pracuje również 3 kolejnych radnych, dostali oni jednak pracę w poprzednich kadencjach, gdy nie byli radnymi. Najpierw otrzymali stanowiska w jednostkach lub spółkach miejskich, dopiero później zostali radnymi: Damian Świderski (od 2002 roku w RPWiK), Justyna Wesołowska (od 2016 roku w Agencji Rozwoju Zawiercia) oraz Jerzy Radosz (od 2000 roku w MOPS-ie).

Prawdopodobnie nigdy do tej pory w historii Zawiercie tylu radnych, co obecnie, otrzymało pracę w jednostkach i spółkach miejskich podczas bycia radnym.

Do rekordowej liczby 3 radnych zatrudnionych w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego kilka tygodni temu dołączył kolejny – Dominik Janus z komitetu Konarski – Zawierciańska OdNowa. Od 6 maja pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Nie mam nic do ukrycia. Pracuję na pół etatu za pensję minimalną na informacji – potwierdził radny Dominik Janus.

MOPS Zawiercie nie ogłosił konkursu na to stanowisko. Dlaczego?

Dominik Janus zatrudniony jest w MOPS w Zawierciu od dnia 06 maja 2021r na czas określony, na umowę o prace w wymiarze ½ etatu. Ma zagwarantowana minimalną wysokość wynagrodzenia. Na stanowisku pomocy biurowej nie ma ustawowego obowiązku nawiązania stosunku pracy wyłonionego w drodze naboru. Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych nabór przeprowadza się kandydatów do pracy na wolne stanowiska urzędnicze – poinformował MOPS.

Zapytaliśmy również zawierciański magistrat o powód zatrudnienia kolejnego radnego w strukturach miasta.

W tym konkretnym przypadku to Dyrektor MOPS zatrudnia pracownika, a nie Prezydent Miasta. Praca w jednostkach organizacyjnych gminy lub miejskich spółkach nie przeszkadza w byciu niezależnym i aktywnym radnym. Każdy głosuje zgodnie z własnymi przekonaniami, a podjęcie uchwały poprzedza dyskusja. O zatrudnieniu w strukturach miasta nie decyduje lojalność w trakcie głosowań, a potrzeby kadrowe oraz odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie do zatrudnienia na określonym stanowisku. Każdy radny powinien kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej bez względu na to, czy jest radnym opozycyjnym, czy nie. Radny Dominik Janus bez wątpienia bierze czynny udział w życiu społecznym i samorządowym. Przypomnę, że Damian Świderski w RPWiK pracuje od 2002 roku, Justyna Wesołowska w Agencji Rozwoju Zawiercia od 2016 roku, a Jerzy Radosz od 2000 roku jest zatrudniony w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Nie zostali zatrudnieni w tej kadencji – napisał w mailu prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Prezydent nie dodał w swojej wypowiedzi, że radni Damian Świderski, Justyna Wesołowska i Jerzy Radosz otrzymali pracę nie będąc radnymi. Najpierw dostali pracę, później od wyborców otrzymali kredyt zaufania i zostali radnymi. Obecna kadencja jest pod względem zatrudniania radnych rekordowa. Nowy rekord wynosi 4. Za nami dopiero połowa kadencji.

Wszyscy radni, którzy otrzymali pracę w jednostkach lub spółkach miejskich w trakcie obecnej kadencji niemal bezkrytycznie popierają prezydenta Łukasza Konarskiego i głosują w trakcie sesji Rady Miejskiej zgodnie z wolą prezydenta. Jedyny wyjątek stanowi zatrudniony w ZGK Przemysław Trepka, który był pełnomocnikiem finansowym komitetu KWW Konarski – Zawierciańska OdNowa przy okazji wyborów w 2018 roku.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Facebook Dominik Janus – Radny Rady Miejskiej w Zawierciu

35 KOMENTARZY

 1. Niedługo na stanowisko dyrektora nie będzie konkursu bo znajomy prezydenta się ubiega…A jak będzie konkurs to tylko jedna kandydatura jak w CUW w Starostwie

  • Siostra radnego Trepki też upchnięta w MOPS. Dyrektorzy. Ilu kandydatów było w naborze na dyrektora MOPS i kto jeździł z komisji do jedynej kandydatki dzień przed konkursem?

 2. A żona pana Świderskiego to gdzie pracuje?i kiedy tą pracę dostała? Przypadki takie można by wyliczać

 3. Teresa uspokój się masz posadkę u Konarskiego to nie szczekaj a poważnie myślisz że nie wyjdzie kim jesteś bo Teresa to twój nick, Wszyscy się teraz dowiedzą jak klakierzy Konarskiego tu hejtują . a niebawem specjalna niespodzianka

 4. I to jest k…. SKANDAL! Mach jaki był, to byl ale nie do pomyślenia było aby w Urzędzie miasta lub w jednostkach mu podległych pracowali jakieś znajomki lub inni karierowicze. To było niemożliwe. Podobnie za poprzedniego prezydenta.

  • teraz to chyba przesadziłeś, w każdej kadencji takie coś było, co nie znaczy, że należy powielać to na kolejne kadencje, niezależnie kto będzie prezydentem.

  • Ale za to drzwi nikt już chyba nie pobije a pana Konarskiego mogą uratować tylko nowe zakłady pracy i mieszkania bo tak to trochę słabo oceniam owego pana rządy

   • Eeee tam, lepsze od drzwi są świecidełka nad Marszałkowską i bezguście w postaci świecącej “ozdoby” przed MOK-iem,mającej obrazować prezydencką miłość do Zawiercia.

 5. Konarski to nie prezydent – TO NAJWIĘKSZA POMYŁKA W HISTORII TEGO MIASTA! przed wyborami się zjednoczymy i przepędzimy to towarzystwo!!!!

  • Do pomocy biurowej trzeba umieć parzyć kawę, zszywać dokumenty, segregować spinacze, umieć obsługiwać bindownice, układać papiery we właściwych korytkach, obsługa ksera może być na początku klopotliwa, ale ktoś zapewne przyuczy. Czasem skoczyć na pocztę lub do Lidla po czekoladki. Gdy deszcz pada to trochę kłopot bo nie ma parasoli służbowych. Po maturze powinien ogarnąć te tematy.

 6. Te bajki o tym, że zatrudnia dyrektor to Pan Konarski może sobie dzieciom opowiadać. Pani Wesołowska, panowie Świderski i Radosz dostali pracę przed tym jak zostali radnymi.

 7. Oczywiście że to Konarski zatrudnia . Nie dyrektorka. Pani dyrektor jest jego koleżanka wybrana z jego polecenia. Poza tym jest coś jeszcze tzw CIS centrum usług społecznych. Nikt się jeszcze nie zainteresował jaki to przekręt? Jak tam płacą ludziom? 1100 zł za cały etat 40 godzin tygodniowo . To nawet nie najniższa krajowa. Dlaczego Łukasz i Martyna nie zatrudnili Janusza tam? Niech nauczy się pracy przy podciąganiu osób starszych. Przecież Janus nie ma nawet skończonego kierunku pracy biurowej. Ktoś się przygląda Konarskiego? Bo już nie długo będziemy musiejibdo niego mówić niech będzie pochwalony pan i władca Zawiercia

 8. To już kolejny sprzymierzeniec pana konarskiego upchnięty w mopsie. Pan od przyklaskującego konarskiemu portalu Kulturalne Zawiercie a prywanie znajomy prezydenta też po wyborach dostał tu prace.

 9. Bez Janusa mops by się zawalił, a Konarski nie ma nawet za grosz przyzwoitości wciskając kit że inni radni też pracują w jednostkach miejskich . Tak ale zostali radnymi po przepracowaniu kilku lat w spółkach miejskich . Zresztą chcieliście Konarskiego to nie narzekajcie , a pretensje do siebie.

 10. a nie jest tak że Konarski teraz będzie opłacał studia tych dwóch odnowicieli? bo było że jak się jest pracownikiem samorządowym to pracodawca płaci za studia, nie chciało się Janusowi studiować dziennie? niecały rok i poległ? bo po co ma płacić jak wujek Łukasz zapłaci, Jest jeszcze kilka panienek odnowicielskich które w ten sam sposób trafiły do urzędu też nagle zapisały się na studia po maturze i chyba same sobie nie płacą już za nie skoro mają hojnego wuja , Tylko dlaczego to ma być z pieniędzy miasta i mieszkańców

 11. Dziś możecie biadolic a Prezydent rządzi i dzieli , Prezydent swoich i dla swoich . I tak Was ,Nas wyje ……

 12. Wywalenie gościa z MOPSu od Konarskiego, bo za dużo etatów. Dwa miesiące później upycha się siostrę Trepki i Janusa w MOPSie i jeszcze nabory się robi do tego działu z za dużą liczbą etatów. Brawo!

 13. ” … Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych … ”

  George Orwell ” Folwark zwierzęcy “

 14. Konarski to człowiek bez skrupułów bez litości , Wszystkich nas oszukał grał tylko pokornego w wyborach aby odegrać się na Prezydencie Grimie, Od początku planował obsadzić wszystko swoimi bezlitośnie nie patrząc na innych ludzi , Sporo swoich ziomali z ODNOWA wsadził na posadki tylko jeszcze nie wie że w śród tych drogocennych przyjaciół jakich posiada ma dwie osoby które działają niczym Hans Klos, Tak że wszystkie działania i pomysły podziemne Konarskiego i tak są już przekazywane do właściwych źrodeł, Facet się z rozpędu zapomniał że nawet najbliższym przyjaciołom się nie ufa 🙂 niebawem wszystko wyjdzie w praniu bomba tyka Znów Polska może usłyszeć o prezydencie z Zawiercia , Powtórka z rozrywki?

  • srutu tutu, anonimowo w Internecie to sobie można wszystko napisać.. ale póki co na wszelki wypadek zrobię zapas popcornu 😉

   • Skandal w Zawierciu !!
    Radna z wieloletnim stażem dostaje dofinansowanie z Urzędu Pracy na założenie działalności. Takie rzeczy tylko w Zawierciu.

 15. Radny masz racje, Dziś też działał fałszywiec jeden . Konarski a pochwal się tym ludziom którzy dziś przyjechali jakim jesteś prezydentem naprawdę? bo kwiatuszki czy żłobek nic tu nie załatwia, stroisz miasto a tymczasem gardzisz ludźmi , Takiego prezydenta Zawiercie nie miało od 30 lat jak nie więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.