zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie: emocje na sesji nadzwyczajnej. Referendum bez zmian [ZDJĘCIA]

Dziś o godzinie 15:00 rozpoczęła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Zawiercie. Dotyczyła ona czerwcowego referendum, w sesji uczestniczyło 18 radnych. Nieobecny był Prezydent Zawiercia Witold Grim oraz Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Teresa Mucha-Popiel.

Sesja rozpoczęła się od głosowania w sprawie projektu “Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim” – bierze w nim udział 5 gmin: Zawiercie, Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec i Szczekociny.

Pod głosowanie poddany został temat Miejskiej Komisji ds. Referendum Lokalnego, która musiała zostać ustanowiona na mocy uchwały Rady Miasta w sprawie referendum (ma ono dotyczyć 3 kwestii: kopalni cynku i ołowiu, finansowania in vitro z budżetu miasta i bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia). Komisja Samorządu i Ładu Publicznego nie wydała opinii w tej sprawie. Jako pierwsza głos zabrała radna Małgorzata Benc:

Wydaje mi się, że wydajemy 130 tys. zł niepotrzebnie. Czy nie wycofujemy się w takiej sytuacji z referendum? Chciałabym, żebyśmy głęboko zastanowili się nad tym, co robili – mówiła radna.

Nie jestem prawnikiem, natomiast po pierwsze: to pytanie do prawników – inicjatorem był Komitet Referendalny, nie Pan Tomasz Dudek, więc żeby odwołać referendum powinni podpisy złożyć pozostali członkowie. Dla mnie ten papier nie jest odwołaniem, nie ma żadnej mocy prawnej według mnie. Po drugie: słyszeliśmy na ostatniej sesji deklaracje Pani Radnej Kozioł o wycofaniu się z tej inicjatywy. To nie nastąpiło. Po trzecie: nawet gdyby miało to moc prawną, wpłynęło to po tym, jak w dzienniku urzędowym została opublikowana uchwała w tej sprawie. Inicjatorzy referendum mieli czas, żeby się z tego wycofać. Nie zrobili tego. Teraz już jest na to za późno. Nie możemy zmieniać zdania, bo teraz ktoś przysłał do nas informację, która niczym nie skutkuje. Powinniśmy to referendum przeprowadzić. Myślę, że każdy z nas jest ciekawy odpowiedzi na te pytania. Być może wyznaczy to jakiś kierunek, w którym miasto powinno podążać – mówiła z kolei Ewa Mićka.

O konieczności przeprowadzenia referendum mówił również Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kaziród.

Rada Miejska w Zawierciu to nie przedszkole. Trzeba być odpowiedzialnym za wszystko, co robimy. Inicjatorzy powinni postąpić zgodnie z tym, co deklarowali 30 kwietnia. Ja nie widzę możliwości wycofania się z referendum. To szansa dla mieszkańców na bezpłatną komunikację miejską, poznanie opinii mieszkańców o in vitro, być może za wcześnie jest pytanie o kopalnię – mówił Paweł Kaziród.

Radny Zbyszek Wojtaszczyk prosił o opinię prawnika, czy złożone oświadczenie woli w imieniu Komitetu Referendalnego było zgodne z prawem.

Odnośnie złożenia oświadczenia. Nie powiedziałam, że każdy z nas doniesie takie oświadczenie, tylko że zostanie takie oświadczenie dostarczone. Powiedzieliśmy przed prasą, że to zrobimy i zrobiliśmy. Zrobiliśmy, co mówiliśmy na sesji nadzwyczajnej. Brakowało dobrej woli z Państwa strony – mówiła Barbara Kozioł.

Komitet po to powstał, żeby zapytać ludzi, czy chce referendum. Jeśli chcesz – to się podpisz, jeśli nie, to nie. W sprawie in vitro. Skoro tak, to dopuśćmy również naprotechnologię – podkreślał Jerzy Gębala.

Paweł Kaziród przerwał wypowiedź radnego.

Uchwała, którą procedujemy, dotyczy czegoś innego. Dotyczy powołania Komisji Miejskiej – mówił Przewodniczący Rady Miasta.

Radny Jarosław Chłosta pytał, “czy coś się stanie, jeśli nie powołalibyśmy tej komisji?”.

W podjętej uchwale o referendum są wyznaczone terminy w załączniku, jednym z nich jest komisja miejska. Dziś jest termin graniczny powołania Miejskiej Komisji Referendalnej – mówił z kolei Marek Borowik, Zastępca Prezydenta Zawiercia ds. Gospodarczych.

Paweł Kaziród pytał “skąd myśli, żeby nie było referendum?”.

Uważam, że pytanie jest zasadne: czy może nie być referendum, jeśli nie powołamy komisji miejskiej? – ripostował Jarosław Chłosta.

Z tych 130 tys. większość tej kwoty wpłynie do mieszkańców naszego miasta, którzy będą zasiadali w komisjach obwodowych. Nie myśmy wywołali to referendum, zaczęło się od Komitetu Referendalnego. Ja wszystkich radnych bardzo szanuję… nie wiem, dlaczego jest uśmiech ze strony Barbary Kozioł. Możemy się różnić w zdaniach, ale głosujemy większością – mówił Paweł Kaziród.

Nie używajmy argumentu, że nie można wycofać referendum, bo prawo nie pozwala na to. Proszę o wyjaśnienie – ponawiał prośbę Zbyszek Wojtaszczyk.

Zastępca Prezydenta Zawiercia ds. Gospodarczych Marek Borowik odpowiedział, że dopóki referendum się nie odbywa, jest możliwość jego odwołania.

Zapytam o pieniądze: 130 tys. to tylko koszt referendum. Pan Borowik zajmuje się gospodarką – jakie skutki finansowe wywoła odpowiedź “tak” w pytaniach o komunikację i in vitro. Każde miasto, które wprowadzało te projekty, podawało kwoty – pytała Małgorzata Benc.

Trudno powiedzieć o in vitro. To Państwo radni będziecie proponowali, jaką kwotę na to przeznaczyć. Jeśli chodzi o koszt bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, to koszt będzie 1 mln zł i więcej – nie będzie to milion złotych. Dwa razy Rada Miasta podjęła uchwałę, które negatywnie opiniowała budowę kopalni – odpowiadał Marek Borowik.

– Odnośnie oświadczenia woli Komitetu Referendalnego, to na tym oświadczeniu jest data 14 maja, pismo wpłynęło do Urzędu Miasta 15 maja. Od 15 do 21 maja spokojnie można było opinie prawnika przygotować. Bardzo źle się stało, że jej nie ma – podkreślał Edmund Kłósek.

Głos zabrał również Grzegorz Kwiecień.

Wiemy, że powstał Komitet Referendalny. Wtedy było dobrze, tak? Nie mówiono o tym, że takie referendum kosztuje. Podpisy były zbierane. A teraz rada zdecydowała, że będzie referendum i dodała nawet nowe pytania. Wiem, że Pani Benc reprezentuje partię Prawo i Sprawiedliwość, która wygasza temat in vitro. Mamy też pytanie o bezpłatną komunikację. Czy nie chcą państwo poznać opinii mieszkańców w tej sprawie? – pytał Grzegorz Kwiecień.

– Ale do tego nie potrzeba referendum! – odpowiedziała Małgorzata Benc.

Najbardziej drażniącym pytaniem jest kopalnia. Jeśli możemy, usuńmy pytanie o kopalnię z referendum. Nie róbmy z tego kampanii wyborczej. Dajmy szansę, żeby zaoszczędzić te 130 tys. zł. Zróbmy to referendum razem z wyborami samorządowymi, nie będzie wtedy kosztów. A co jeśli mieszkańcy powiedzą kopalni “tak”? – mówił Grzegorz Przybysz.

Jesteśmy w punkcie powoływania komisji. Jesteśmy już na takim etapie, ludzie pytają mnie o to. Byłoby to niekompetentne wycofując się teraz z tego. Zrobiłbym z siebie wariata, gdy referendum jest ogłoszone i mieszkańcy o tym rozmawiają, znają datą. Był czas na tę dyskusję, a teraz raczej nie ma odwrotu – zaznaczał Michał Szota.

Nie uciekamy od tego, to będzie lepszy termin, więcej mieszkańców pójdzie do urn. Nie uchwalajmy tej komisji. Nie wycofujemy się z referendum, ale usuńmy pytanie o kopalnię. Jeśli mieszkańcy napiszą “tak”, co wtedy? – podkreślał Grzegorz Przybysz.

Jeśli chodzi o taki termin referendum i wyborów, to jest to niemożliwe biorąc pod uwagę ustawę o referendum lokalnym, bo musielibyśmy się idealnie wstrzelić z terminami, a terminy referendum są sztywne. Tak samo jak radny Szota: jest mi głupio przed ludźmi – mówiła Ewa Mićka.

Wszystko się da – rzucił Jarosław Chłosta.

Może w NAW-ie, nie w Radzie Miasta. To wy to zainicjowaliście. Gdy Wy to zgłosiliście, było ok, teraz nie jest ok? – pytał Paweł Kaziród.

Ja nie byłem tego inicjatorem – odpowiedział Jarosław Chłosta.

Ostatecznie złożono wniosek formalny o zakończenie dyskusji – 11 radnych zagłosowało “za”, dwóch wstrzymało się od głosu. W głosowaniu w sprawie powołania Miejskiej Komisji Referendalnej 9 radnych opowiedziało się “za”, 6 – “przeciw”, a 2 wstrzymało się od głosu.

5 KOMENTARZY

  1. Dlaczego wydajecie moje pieniadze bez sensu? czemu nie zrobicie referendum w dniu wyborow samorzadowych? Chcecie zroibic sobie Drodzy Radni kampanie wyborcza za pieniadze miasta czyli moje Twoje Nasze drogi wyborco….przestancie robic z ludzi pajacy

  2. Czy BEZradni zdają sobie sprawę ,że nikt nie weźmie w tym udziału z mieszkańców i będą to pieniądze wywalone w błoto?

  3. Proszę o podanie kto głosował za tym aby było referendum, będziemy wiedzieli kto dla prywaty, lansowania się chce wyrzucić w błoto nasze pieniądze!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.