zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie: dwie parafie mają nowych proboszczów

Dwie zawierciańskie parafie – św. Stanisława Kostki znajdująca się na Zuzance przy ul. Zaparkowej oraz św. Brata Alberta w pobliżu targowiska – mają nowych proboszczów. Dotychczasowi odchodzą na emeryturę.

Proboszczem parafii św. Stanisława Kostki i jej budowniczym pod koniec lat 80. ubiegłego wieku był ks. Kazimierz Bednarski. Jego miejsce zajmie ks. Tomasz Nowak, dotychczasowy proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach (gmina Koziegłowy).

W parafii św. Brata Alberta w Zawierciu od 2014 roku proboszczem jest ks. Eugeniusz Bubak. Zastąpi go ks. Andrzej Filipecki, proboszcz parafii św. Judy Tadeusza Apostoła w Częstochowie, a wcześniej m.in. wieloletni proboszcz i budowniczy parafii Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie.

27 KOMENTARZY

 1. Odszedł Ryszard Mach, odszedł Kaziu (chociaż nie zestawiam, ale były to osoby mające wpływ na Zawiercie w ostatnich 20-30 latach) szkoda… stare się kończy, przychodzi nowe, czy zawsze lepsze? Nie sadze, niektórych ciężko bezie zastąpić, zwłaszcza w naszych sercach 🙂

 2. Nie ma co porównywać Macha z ks. Kazimierzem bo to dwie odrębne galaktyki moralności. Wystarczy prześledzić ich drogi życiowe i zobaczyć co zostawiają za sobą w końcówce tej drogi.

 3. Drogi życiowe różne, RM nie był od udawania świetego, inna bajka. Wydaje się, ze chodziło o co innego. Chodziło o fakt, ze obydwaj odcisnęli duże piętno na mieście w ostatnich dekadach, oczywiście każdy we własnej zupełnie rożnej przecież dziedzinie. A teraz jesteśmy świadkami końca tych „karier”… tyle

 4. To ogromna strata dla wspólnoty parafialnej św. Stanisława Kostki. ???Ks. Proboszcz Kazimierz pokazał wszystkim innym jak można dokonać rzeczy wielkich. Z calego serca wyrażamy wdzięczność naszemu Ks Proboszczowi za oddanie, wsparcie i duchowe przewodnictwo przez te wszystkie lata, za to ze był wspaniałym Gospodarzem, którego praca wraz z parafianami pozostanie ku pamięci potomnych. DZIĘKUJEMY za wszystko ?

  • Mieszkańcy parafii pw. NSPJ w Gniazdowie (gdzie Ks. Tomasz Nowak był proboszczem do tej pory, Mzyki to tylko Filia) , wspłczóją nowym parafianą ks. Nowaka.

 5. Witam parafia Stanisława kostki niestraci probosz który do was przyszedł to doby gospodaž i kaznodzieja .przekonacie się.

 6. Ksiądz Tomasz Nowak bo Parafia św. Stanisława Kostki PROBOSZCZA ma tylko jednego już na wstępie pokazał swoją wielka kulturę pozbywając się naszego Proboszcza. Myśli że jesteśmy bandą idiotów i jak wyjdzie i mówi że Proboszcz musi odpocząć po 30 latach pracy to ciemna masa uwierzy!!!!!! Może tak było w Mzykach gdzie uważał się za Boga ale tutaj jest tylko GOSCIEM!!!!! Jeśli już musi odpocząć to powinien w swoim domu który budowała przez całe swoje życie wśród ludzi którzy darzą go szacunkiem. Tymczasem co Nowak w Jego mieszkaniach będzie urządzał sobie ciepłe gniazdeczko Naprawdę może być świetnym kaznodzieją ale ludziom daje się przykład swoim życiem- i tutaj mamy obraz ewangelicznego szacunku dla starszych!!!!! Jakoś dla byłych proboszczów w Porębie, u Królowej Polski znalazło sie miejsce. Życzymy Nowakowi coby został potraktowany podobnie!!!!!!!
  Tymczasem jeśli ktoś ma ochotę zapraszamy na Nabożeństwa Fatimskie do Królowej Polski którym będzie przewodniczył Ks. Bednarski.

  • Popieram wypowiedź Gość. Dobrze by było, aby pseudo nowemu proboszczowi to uzmysłowić. Żenujący człowiek! Mam jednak nadzieję, że my parafianie poradzimy sobie z tym “gościem”

 7. Do gość : Wszysc z wiekiem odchodzą na zasłużona emeryturę ,a Ty staraj się nie być podłym , zawistnym człowiekiem .

 8. Kościół ma uczyć zgody i pokoju. Jednak na przykładzie naszego księdza Kazimierza, zostało pokazane, że niepotrzebne rzeczy się wyrzuca. Przychodzi mi do głowy tylko jedno porównanie: ojciec kupuje działkę, buduje dom po czym po wielu latach przekazuje ją synowi. Syn, który odziedziczył majątek wyrzuca ojca z domu bo to już jest jego. Jeżeli w prawie spadkowym występuje służebność, to chociaż budynki nie są własnością księdza, to powinno być tak, że jeżeli ksiądz był tu przez taki długi kawał czasu i budował tą parafie to ma prawo na niej pomieszkiwać, aż do śmierci chyba, że z własnej woli nie chce

 9. Jak ksiadz może pozbyć się innego księdza z parafii… Kilka parafii ma nowych księży nie tylko wy. Widzę,że wiedza boli… głupoty

 10. Ksiądz Kazimierz Bednarski tylko on i zawszę on będzie naszym proboszczem. Brakło arcybiskupa Stanisława, a następca arcybiskup Wacław wybrał swojego proboszcza.
  Brawo proszę księdza arcybiskupa.
  I tak naszym proboszczem będzie zawsze ksiądz Kazimierz Bednarski.

  • Moje pytanie jest takie : dlaczego 25. 10. 20 na Mszy św o g. 9.30 nie było ani pół słowa na temat pierwszego proboszcza ks Kazimierza Bednarskiego? Jeżeli w tym dniu wspominalo się budowniczych i fundatorów kościoła dlaczego został pominięty pierwszy proboszcz parafii? Czy obecny proboszcz Nowak zapomniał już o swoim poprzedniku? Tak szybko chce usunąć pierwszego proboszcza z pamięci wiernych? Chyba mu się to nie uda. Proboszcz Nowak musi zapamiętać, że pierwszym i najważniejszym budowniczym i fundatorem kościoła św. S. Kostki jest pierwszy proboszcz Ks. Kazimierz Bednarski. Pominięcie Jego osoby podczas modlitwy wiernych na Mszy poświęconej pamięci budowniczych i fundatorów kościoła jest ogromnym nietaktem. Wstyd!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.