zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie: brakło na strefę kibica, wystarczyło na nagrody dla urzędników

Informację o tym, że w Zawierciu nie będzie strefy kibica podaliśmy na początku czerwca. Dziś do tematu wracamy, ponieważ taka strefa została uruchomiona w Myszkowie.

– Koszt utworzenia tzw. Strefy Kibica w naszym mieście dla 500 osób – dotyczy to tylko oglądania spotkań fazy grupowej MŚ przez 17 dni 2 transmisje ok. 340 tys. złotych. Kwota ta może być nawet istotnie wyższa. Zasadnicze koszty to zakup licencji na publiczną transmisję meczów (około 150 tys. zł – red.). W ostatnim czasie okazało się, że miasto musi wyasygnować z budżetu ponad 130 tysięcy złotych na referendum to koszt, który nie był planowany i nie zależy od miasta – mówił na początku czerwca Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miasta w Zawierciu.

W jaki sposób koszt ten był w stanie ponieść Myszków? Jak poinformowała nas rzecznik myszkowskiego magistratu, rzeczywista wartość licencji to zaledwie… 7 tys. zł za cały mundial. To w ubiegłym roku, gdy licencji udzielał Polsat, obowiązywała wyższa kwota. W tym roku udostępnia ją TVP. Urząd Miejski w Myszkowie posiada własny telebim, więc oprócz kosztów licencji na publiczną emisję meczów inne wydatki to wyłącznie wynagrodzenie dla obsługi strefy kibica.

Informacja o myszkowskiej strefie kibica zbiegła się z publikacją w Biuletynie Informacji Publicznej Zarządzenia Prezydenta Zawiercia z dnia 4 czerwca w sprawie zmiany funduszu nagród na 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Zawierciu. Czy wynika z niego, że na nagrody dla urzędników w Zawierciu przeznaczone zostanie ponad 110 tys. zł i dlaczego brakło środków finansowych na – dużo tańszą niż pierwotnie zakładano – strefę kibica? A także: dlaczego nie sprawdzono rzeczywistej kwoty za licencję na transmisje meczów mundialu, aby możliwe było jej zorganizowanie w Zawierciu?

Jak wynika z informacji przekazanych przez OSiR łączny koszt organizacji strefy kibica w naszym mieście to kwota ok. 300 tys. zł. Należy pamiętać, iż są to koszty licencji telebimu, ochrony, obsługi i wszystkie inne koszt towarzyszące – czytamy w odpowiedzi na zadane powyżej pytania.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania o nagrody dla urzędników.

Poniżej zarządzenie prezydenta, a pod nim – plakat dotyczący strefy kibica w Myszkowie:

12 KOMENTARZY

 1. A za co te nagrody dla urzędników? Co oni takiego fantastycznego zrobili dla Zawiercia? Panie w UM piją kawkę, plotkują i włóczą się po urzędzie, a petent to zło konieczne. A broń Panie Boże spytać o coś i przeszkodzić w omawianiu najmodniejszych kolorów lakierów do paznokci. Wstyd, żeby Zawiercie nie miało strefy kibica, której koszt jak pokazuje na przykładzie Myszkowa nie jest taki tragiczny. Postawcie jeszcze drugie, trzecie drzwi do wolności (pierwsze często służą jako pisuar) i bądźcie dumni z siebie. Jeszcze trochę to Zawiercie będzie miało burmistrza, a nie Prezydenta, bo wszyscy stąd s……ą. Żenada, porażka. Grajdoł a nie miasto.

 2. A wiecie ile Myszków wydał na ten telebim? Otóż prawie 400.000 zł brutto! I co? Widzieliście teren tej, pożal się Boże, strefy kibica w Myszkowie? Zwykła łąka pod gołym niebem. Żenada i nic więcej. A burmistrz Myszkowa raczej “delikatnie” mija się z prawdą mówiąc o całkowitym koszcie ich strefy wynoszącym 7.000 zł. Otóż ze strony TVP licencje:
  1. Zgoda emisyjna – PAKIET PODSTAWOWY (KWOTA BAZOWA): 2000 PLN netto za jeden ekran,
  2. LICENCJA FIFA – licencja na pokazy publiczne właściciela praw telewizyjnych do wszystkich meczów Mistrzostw Świata. Konieczna do uzyskania w przypadku Komercyjnych Pokazów Publicznych i Specjalnych Niekomercyjnych Pokazów Publicznych. Licencje przyznaje TVP w porozumieniu z FIFA. Strefa do 1000 osób – 1000 USD (stawka w dolarach netto) – np. bar, pub lub restauracja tworzone specjalnie w czasie Mistrzostw, autobus, biuro….
  Tak więc same zgody i licencje to lekko licząc 15.000 zł brutto.
  Inne koszty konieczne do poniesienia to:
  1. ochrona fizyczna telebimu i sprzętu nagłaśniającego przez miesiąc trwania mistrzostw – co najmniej 57.600 zł licząc 24 godziny x 30 dni x 2 ochroniarzy x średnio 20 zł brutto za godzinę,
  2. koszty obsługi medycznej w czasie transmisji meczy (przecież strefa nie będzie funkcjnowała tylko w czasie meczy Polaków),
  3. koszty sprzątania, wynajęcia pojemników na śmieci, Toi Toj-ów itp….
  4. jakieś krzesła, ławki, stoły, rolbary z piwem o dozwolonym ustawą procencie alkoholu,
  4. Strefa pod gołym niebem, wrażliwa na deszcz to ma być strefa?
  Niesmaczne żarty!!!!!
  Dalej uważa pan redaktor i inni, że burmistrz Myszkowa powiedział całą prawdę o kosztach tzw. strefy kibica? Jeśli burmistrz uważa, że wystarczy telebim i nagłośnienie to chyba nie rozumie powagi sytuacji. A słyszał burmistrz o Ustawie o imprezach masowych i jej wymogach jakie musi spełnić organizator? Zanim powiecie, że taka strefa ne podlega jej wymogom to dobrze sobie poczytajcie tą ustawę, konieczność zatrudniania licencjonowanych agentów ochrony (nie tych od pilnowania telebimu) i w ogóle. Panie redaktorze, myślałem, że pana rzetelność jest większa. Wstyd!

   • Nic nie stoi na przeszkodzie abyś taką strefę zorganizował.Większość meczy rozgrywana jest w godzinach 14-17ta.W tygodniu zapewni to tłumy i można nieźle zarobić.A ja natomiast nie zgadzam się na wydawanie mojej kasy wpłaconej w podatkach na jakaś tam strefę – rozumiesz ?

 3. To miasto nie zasługuje na nazwę miasta. Zgodzę się z miasteczkiem albo wioską. Ale chyba obrażam wioski i miasteczka w tym momencie. Śpiące, nic się nie dzieje, kasa wyrzucana w błoto . Nie dziwię się komentarzom o te superowe drzwi… ten, kto to projektował powinien się do tego nie przyznawać… na to są pieniądze, na inne rzeczy nie ma…. obudzicie się z ręką w nocniku… myślę, że kadencja obecnego pana prezydenta skończy się wraz z wyborami, czego osobiście mu życzę… nie pamiętam tak nieudolnego prezydenta…

 4. Wsio Zawiercie zamiast zrobic strefe kibica na nowej hali lub na głównym boisku przy starym osir to oszczedza kase na tych zrujnowanych obiektach

 5. O kyrie Grom polecial…..idz Pan do kawiarenki Warty ogoreczek pomidorek i voda mineralna…..daj Pan spokoj juz nie damy sie wykiwac…..pozdrow Riccarda Gromiiee pozdrow co zrobiles z tym miastem ostoje ubustwa i bezrobocia……lyso co Zawiercianie sie obudzili co ?????? No lyso

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.