zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawierciański PiS: my i nasi posłowie byliśmy, jesteśmy i będziemy przeciw kopalni cynku i ołowiu [KONFERENCJA PRASOWA]

Ciąg dalszy tematu kopalni. Dziś o 11:00 w zawierciańskim biurze poselskim Danuty Nowickiej rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości – posłanki Danuty Nowickiej, starosty Gabriela Dorsa, przewodniczącej rady powiatu Małgorzaty Benc oraz przewodniczącej rady miejskiej Beaty Chawuły.

Uczestnicy konferencji mówili, że zarówno oni jak i wszyscy parlamentarzyści z PiS-u z regionu zawsze byli stanowczo przeciw planom budowy kopalni cynku i ołowiu w regionie Zawiercia, co miało zostać potwierdzone na wtorkowej konwencji PiS w Sosnowcu, w której z poparciem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego mówiła o tym poseł Ewa Malik. Podczas konferencji podkreślano, że przygotowywana obecnie przez rząd ustawa kopalniana dotyczy wyłącznie węgla kamiennego i brunatnego, a koncesję na badanie wykonywane przez spółkę Rathdowney wydał poprzedni rząd PO-PSL w 2014 roku.

Od początku byłam przeciwko budowie kopalni, o czym mówiłam również w mediach lokalnych. To, co napisałam (że uchwała rady miejskiej w Zawierciu w tej sprawie została przyjęta w 2014 roku – red.) nie było polemiką, ale stwierdzeniem faktu. Taka uchwała zostanie podjęta w poniedziałek podczas sesji nadzwyczajnej rady miejskiej – mówiła Beata Chawuła.

Przewodnicząca rady miejskiej podkreślała, że wiceprezesem Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu” jest radny miejski z PiS-u – Mariusz Golenia.

Na pytanie o wpis z portalu OtoZawiercie z grudnia 2017 roku pod tytułem “Rząd PiS popiera budowę kopalni w Zawierciu” uczestnicy konferencji prasowej zaznaczali, że pozytywna opinia o kopalni była prywatnym zdaniem podsekretarza stanu w (wówczas istniejącym) ministerstwie rozwoju Tadeusza Kościńskiego, który – jak powiedziała Małgorzata Benc – “chyba już nie pracuje w ministerstwie”. Posłanka i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że są przeciw kopalni, ponieważ mieszkańcy są przeciw.

Dziś o 15:00 w Urzędzie Miejskim w Zawierciu ma zostać podpisana przez parlamentarzystów i samorządowców wspólna petycja przeciw kopalni, a na 16:00 zaplanowano protest na parkingu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury “Centrum” w Zawierciu. Protest ten będziemy relacjonować na antenie Radia Zawiercie.

PK

30 KOMENTARZY

 1. Przekaz jasny. Tylko dlaczego wymieniany Pan Kościński jest nadal doradcą premiera Morawieckiego? PiS obudził się teraz jak mieszkańcy demonstrują i działają za tym, aby ta kopalnia nie powstała. Dlaczego nie było dementi rządu na pismo urzędowe Pana Kościńskiego skoro otrzymali je posłowie PiS? Na konferencji jedna poseł Nowicka. Gdzie reszta Pani Malik, Pan Andzel, Pan Warwas i inni? To jest zdanie Starosty, Pań Przewodniczących, posłów. Gdzie jest stanowisko rządu, premiera ministra środowiska? Nie ma, a to oni będą podejmować decyzję o przyznaniu koncesji lub nie.

 2. I po co to badanie ? Rząd zrobił spec ustawę i pozamiatane. I tak zrobią co zechcą ,a konsultacje społeczne,sprzeciwy,protesty nic nie dadzą, państwo PiS tak działa.

  • Gadanie pod publiczkę. Wiadomo już, że PiS przygotował ustawę, by samorządy nie miały nic do gadania, tym bardziej, że rośnie liczba osób, które nie chcą w okolicy kopalń. Przekaz jest zatem dosadny: PiS chce jak kopalń

 3. PiS mówi, że jest przeciw kopalni. Dlaczego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz kontrolowane przez rząd PiS-u odmówiły udzielenia informacji publicznej na temat działek, na które firma Rathdowney wystąpiła z wnioskiem o przyrzeczenie dzierżawy? To jest mocno podejrzane. PiS chce coś ukryć rękami Lasów Państwowych.

 4. Za trzy dni wybory więc elektorat dostał przekaz . Trudno podcinać gałąź ( czytaj stołki) na której się wygodnie siedzi. Jeśli zaś w Warszawie zadecydują o budowie to zwali się na Tuska i szafa gra. Kotek odwrócony ogonem w dzisiejszej rzeczywistości to przecież normalka. A po co komu ( czytaj włodarzom) , pensje te same a trzeba będzie się tylko użerać z różnymi problemami. Najlepiej powolutku, powolutku jakiś lodzik się trafi. Jest przecież Agencja Rozwoju Zawiercia. Ciekawe ile w swojej historii przyciągnęła kapitału do miasta bo raczej niewiele, patrząc jakie ono zapyziałe i prowincjonalne . Oj posłowie i radni marna z Was pociecha…

 5. Z jednym się Książę zgodzę firmie Rathdowny mówimy dowidzenia ,z tym że pojawi sie nowy inwestor .Ty myślisz ,że tylko ty jako ZATRUTA woda potrafisz ludzi robić w BALON ?.

  • Państwo PiS to widoczne jest w powiecie .Zlikwidowali przychodnie na Niedziałkowskiego nawet konsultacji nie było .A państwo PO była wiceprezydent Teresia Mucha była ponoć tak zestrachana i nie chciała swoim nazwiskiem podpisać skargi do sądu .Klasa polityczna ZAWIERCIA do wymiany .

 6. Będą nowi inwestorzy ale jedna uchwała będzie chronić tych zasobów i wody…. Brawo ? ZAWIERCIE MÓWI NIE DLA KOPALNI i tyle w tym temacie…..?

 7. Szanowni mieszkańcy Zawiercia, drodzy Zawiercianie ! Czy zastanawialiście się skąd bierze się taka desperacja garstki przeciwników kopalni, że aż dzieci angażują do tej niecnej roboty przeszkadzania w budowie kopalni ? Sprawa jest prosta, bo to przebogate złoże cynku, ołowiu i srebra zostało OBIECANE PRZEZ PISIORÓW żydom jako rekompensata ,a kopalnia i tak powstanie , tylko wybuduje ją nie Rathdowney , a jakaś żydowska firma z ameryki , która nie będzie płaciła podatków tak jak huta CMC w Zawierciu.

  • Czy żydowska pewnie tak .To taki naród wybrany ,trzepie kasiorę i umie to robić Ponoć musi być spółka z kapitałem zagranicznym bo my też naród wybrany w inowacyjności to i owszem ale w telewizji (kanał se wybierz )Pod koniec lat 70 tych były plany przeniesienia Zawiercia ze względu na złoża .Kryzys .później odwlekano budowę bo za dużo misiów było do tego miodu .Czekamy na poniedziałek co postanowi stary sejm .Czy senat też się zbierze w tym samym dniu i klepnie ustawę ?.Czyli te wybory dla Zawiercia są BEZ ZNACZENIA .

  • Radni pisu i posłowie czy z taką samą determinacją będziecie bronić swego stanowiska nawet wbrew rządowi pisu. Czy w przypadku zgody rządu pisu na znak protestu podejmiecie jakieś radyklalne kroki czy tylko zamkniecie grzecznie buzie….

  • Witam serdecznie,
   Ludzie obudźcie się!!! To czy kopalnia powstanie to nie zależy od społeczeństwa tylko od ministerstwa. Tak więc nasz głos jest mało ważny. O kopalni było głośno około 35 lat temu że miala powstać, ale nie powstała . I teraz zamiast mówić w domowych pieleszach o braku poparcia dla kopalni może lepiej głośno powiedzieć NIE. To środowisko naturalne nasze i naszych dzieci. Warto myśleć!! Myślenie nie boli !!!

   • Jak tak się martwisz o środowisko naturalne i nasze dzieci to mów głośno NIE dla trucia nas i nasze dzieci przez hutę !!! Pomyśl trochę ! Myślenie nie boli !!!

 8. Radne pisu i posłanki a co słychać w sprawie obwodnicy dla miasta Zawiercie. Przecież rządzi pis. Ile interpelacji złożyłyście w tej sprawie ile razy rozmawiałyście z premierem, prezesem ile razy robiłyście pikiety, głodówki, marsze leżąco kroczące. Ile razy zagroziłyście samospaleniem albo wysadzeniem się na znak protestu, że kolejny raz rząd ma nas w d… Ile razy wyprowadziłyście dzieci na barykady i blokady dróg celem zamanifestowania rzeczywistego problemu naszego kochanego Zawiercia – braku obwodnicy. Rozczarowujecie mnie coraz bardziej….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.