zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawierciańska szkoła muzyczna do likwidacji

O sprawie pisał portal OtoZawiercie.pl: wkrótce zamknięta zostanie Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. im. Leona Dimant.

Jak poinformował portal, zdaniem Haliny Stępień, dyrektor placówki, powodem zamknięcia placówki są znaczne różnice w wysokości kwoty dotacji do ucznia pomiędzy szkołami niepublicznymi, a szkołą publiczną, która ma powstać na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Zawierciu z 27 września 2017 r.

Prezydent Witold Grim otwierał Państwową szkołę muzyczną: wrzesień 2017: Uchwała Rady Miejskiej Miasta Zawiercie; 29 wrzesień 2017: Wniosek do MKiDN o rejestracje szkoły – grudzień 2017 (po piśmie od p. Wizytator: przedstawienie lokalu, instrumentarium i kadry nauczycielskiej jakie otrzymał Witold Grim). Spotkanie w gabinecie Prezydenta i omówienie wszelkich wątpliwości. Łącznie z przejściem dzieci (z klas: 1, 2, 3, 4, 5) do nowej szkoły muzycznej. Instrumentarium i lokal po likwidowanej szkole niepublicznej, kadra nauczycielska wyraziła na piśmie zgodę na udostępnienie danych osobowych w procesie rejestracji nowej szkoły; 30 styczeń 2018 ukazuje się artykuł na portalu internetowym, że jednak ustalenia z grudnia są nieaktualne i nowa szkoła nie powstanie. Na stanowiskach urzędniczych w Zawierciu zasiadają ludzie którzy wiedza co zrobić ale miliony złotych w Zawierciu otrzymuje szeroko rozumiany sport. Do wydatków na sport trzeba doliczyć inwestycje (budowa hali, siłowni, skateparku i utrzymanie (np. pensje trenerów) – mówi Wojciech Widera, Dyrektor ds. Administracyjno-Ekonomicznych Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. im. Leona Dimant w Zawierciu.

Tematowi utworzenia publicznej szkoły muzycznej w Zawierciu było poświęcone lutowe posiedzenie Komisji Kultury i Promocji Miasta. Uczestniczył w nim dyrektor takiej szkoły w Myszkowie – Andrzej Nowak. Protokół z posiedzenia Komisji dostępny w niniejszym materiale, pod tekstem.

Co na to Prezydent Zawiercia? Czy miasto zamierza pomóc Niepublicznej Szkole Muzycznej w Zawierciu?

Niepubliczna Szkoła Muzyczna z prawami szkoły publicznej im. Leona Dimant jest podmiotem prywatnym, który funkcjonuje na terenie naszego miasta. Uzyskanie praw publicznych przez szkołę wiązało się z otrzymywaniem dotacji ministerialnej do każdego ucznia w kwocie przewidzianej odpowiednimi przepisami prawa w tym zakresie. Cały czas mówimy jednak o odpłatnej nauce w w/w szkole. Miasto chce utworzyć szkołę o charakterze publicznym, w której nauka będzie bezpłatna, tak jak w innych szkołach publicznych na terenie gminy. W sprawie utworzenia takiej placówki została podjęta we wrześniu 2017 roku przez Radnych Rady Miasta Zawiercie stosowna uchwała intencyjna. Trzeba pamiętać, iż powołanie do życia nowej szkoły jest określonym procesem, który wymaga czasu w odniesieniu do spraw natury formalnej. Jako miasto bardzo chcemy powołać do życia publiczną szkołę, w której nauka będzie bezpłatna. Czynimy starania aby taka placówka powstała. Niemniej jest to określony proces. Tym samym nie chcielibyśmy i nie możemy wskazać sztywnej daty powstania szkoły – mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miasta w Zawierciu.

Zdjęcie: Facebook szkoły

7 KOMENTARZY

  1. A co tam jak na pseudo stadion co miesiac idzie 35tys na utrzymanie wychodka na psów , to i na szkołe niech miasto znajdzie a nie na pseudo inwestycje sportowe które nie maja racji bycia w Zawierciu

    • Ale stadion jest, a filharmonii nie ma. Psy w mieście są, a sali koncertowej nie ma. Logika mówi, potrzebna szkoła szkoląca zawodów potrzebnych w mieście, bo huta CMC jest i inne zakłady/firmy/przedsiębiostwa. “Płaczą” rodzice pociech chodzących do tej szkoły, których bałamuciła jej dyrekcja, że miasto to przejmie, bo sami mili też skorzystać. Wydawało się że dobrze żarło, a tu nagle …. i płacz.

    • Facet, piszesz to samo wszędzie, weź się kmiocie ogarnij! To, że jesteś osobą nienawidzącą sportu to twoja i tylko twoja sprawa. Na terenie stadionu bywam często z racji przyprowadzania na piłkę nożną moich dzieci i NIGDY, podkreślam, NIGDY nie widziałam tam jakiegokolwiek psa! I przyjmij wreszcie do wiadomości, że w klubach piłki nożnej w Zawierciu gra co najmniej 400 dzieci i młodzieży, a ponieważ każde z dzieci ma zwykle rodzeństwo, rodziców i dziadków, to żywo zainteresowani sportem są w dużej większości Zawiercianie! I ja osobiście ŻYCZĘ SOBIE inwestowania w sport i obiekty sportowe. O seniorach nie piszę bo nie mam takich danych. Co do szkoły muzycznej, pytam się jak to jest, że prywatna inicjatywa jak do tej pory upada? Rozumiem, że dotychczasowi jej włodarze nie poradzili sobie z wymogami gospodarki rynkowej i mają problem z własnym zatrudnieniem więc robią “szum”, bo najchętniej przeszli by na państwową posadkę 🙂 Ile dzieci mogło by się kształcić w szkole muzycznej by aż miasto Zawiercie musiało ją finansować? Ja płacę 80 zł od dziecka na miesiąc za możliwość ich gry w piłkę nożną, a dzieci uzdolnione (najczęściej uzdolnione według ich rodziców) mają mieć taką naukę za free? W każdym klubie sportowym jest opłata, dlaczego dzieci “muzyczne” mają mieć to za darmo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.