zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawierciańscy radni głosowali w sprawie podwyżki cen śmieci

Dziś o 12:00 rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Jednym z punktów porządku jej obrad było głosowanie w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Dotychczasowa stawka opłat za wywóz śmieci wynosiła 10 zł od osoby miesięcznie w przypadku segregacji śmieci oraz 15 zł od przy braku segregacji. W projekcie uchwały poddanej dziś pod głosowanie znalazła się propozycja podwyższenia tej stawki na – odpowiednio – 12 i 18 zł.

Głosowanie zostało przeprowadzone w formie imiennej. Przeciw przyjęciu uchwały byli następujący radni: Małgorzata Benc, Jerzy Gębala, Paweł Kaziród, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Wiesław Kulawiak, Grzegorz Kwiecień, Ewa Mićka, Ewa Paluchowska, Michał Myszkowski, Grzegorz Przybysz i Paweł Radosz. Za głosowali: Tomasz Pacia, Barbara Kozioł, Jarosław Chłosta, Wacław Gębarski, Mariusz Golenia, Edmund Kłósek, Michał Szota i Zbyszek Wojtaszczyk. Od głosu wstrzymało się dwóch radnych: Paweł Domagała i Damian Świderski. W sesji wzięło udział 21 radnych, nieobecni byli: Edyta Grzebieluch i Leopold Stawarz.

Jaka była przyczyna zamiaru podwyższenia stawki za wywóz śmieci?

Zmiana zapisów uchwały spowodowana jest niewystarczającą ilością środków otrzymywanych od mieszkańców, potrzebnych na sfinansowanie postępowań przetargowych na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających w nieruchomościach Gminy Zawiercie, na których zamieszkują mieszkańcy. Stawka opłaty w wysokości 12 zł od osoby za odpady segregowane oraz 18 zł od osoby za odpady niesegregowane w pełni nie pokryje kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Zaproponowano takie rozwiązanie, aby jednorazowo podwyżka nie była bardzo drastyczna dla mieszkańców. Okoliczne gminy finansują system odbioru odpadów komunalnych stosując wyższe stawki dla odpadów segregowanych aniżeli obowiązująca na terenie miasta Zawiercia np. Poręba 14,92 zł, Częstochowa 14 zł, Sosnowiec 12 zł, Będzin 11 zł, Tarnowskie Góry 14, Racibórz 13,50, Piekary Śląskie 13, Świętochłowice 12,90 – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały (więcej szczegółów poniżej).

2 KOMENTARZE

  1. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że taka decyzja spowoduje redukcje i zwolnienia w ZGK, a być może dotknie to też siostrzany zakład PUK.

  2. Winna jest “polityka miasta” w tym zakresie. Wielokrotnie mówi się o segregacji odpadów, konieczności dbania o środowisko, podwyższaniu opłat za niesegregowane odpady, a ja zapytam: gdzie są kosze na segregowanie śnieci w odpowiednich ilościach? Na Blanowskiej na 3 wieżowce i 2 bloki 4-piętrowe zostały tylko dwa pojemniki na plastik, papier i szkło. Pozostałe, tak jak wszystkie na biodegradowalne odpady zniknęły z osiedla. Nie ma pojemników na psie odchody – co z tego, że ludzie chcą sprzątać po swoich psach – najbliższy kosz na psie odchody jest na Piłsudskiego!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.