zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercianka i absolwentka łódzkiej filmówki chce ubiegać się o Oscara. Trwa zbiórka pieniędzy na promocję jej filmu dla Amerykańskiej Akademii Filmowej [WIDEO]

Urodzona w Zawierciu Monika Krupa, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu, chce starać się o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Monika Krupa jest reżyserem filmu dokumentalnego “A co jeśli nic?”, który otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Dokumentalnego Filmu Krótkometrażowego na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2020 roku.

Film opowiada historię wybitnego archeologa Andrzeja Niwińskiego, który poszukuje królewskiego grobowca w Egipcie. Po zrzuceniu 3000 ton kamieni i 30 latach pracy, profesor Niwiński wierzy, że znalazł się o krok od wielkiego archeologicznego odkrycia. Uparcie dąży do postawionego celu, bez względu na opinię sceptyków i śmiech niedowiarków. Przed nim ostatnia misja i ostatnie miejsce gdzie można znajdować się grobowiec faraona – informuje Monika Krupa.

Film aby miał szansę zostać ocenionym przez jury odpowiedzialne za wybór filmów, które mają szansę na Oscara, musi zainwestować w promocję.

Spełnienie American Dream jest jednak kosztowne i obwarowane szeregiem zasad narzuconych przez Amerykańską Akademię Filmową. Droga po Oscara wymaga zatrudniania profesjonalnej agencji PR i pokrycia kosztów promocji filmu w USA, aby dotrzeć do grona konkretnych członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, którzy po obejrzeniu filmu mogą na niego zagłosować. Dlatego zwracamy się do Was o finansowe wsparcie naszej kampanii promocyjnej. Dzięki zebranym funduszom będziemy mogli dotrzeć do większej ilości osób, zorganizować pokaz filmu online dla członków branży filmowej w USA, a także opłacić agenta. Część środków udało nam się zabezpieczyć, ale nadal brakuje nam jeszcze 20 tysięcy PLN aby zamknąć podstawowy budżet pierwszego etapu kampanii – czyli dostania się na shortlistę – mówią twórcy filmu.

W dniach od 1 do 5 lutego 2021 członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej oddają głosy na filmy, które mają znaleźć się na oscarowej liście. Link do zrzutki dostępny jest TUTAJ.

Trailer filmu dostępny tutaj:

_

Oto co mówi reżyser Monika Krupa o filmie:

Od dziecka interesowała mnie archeologia starożytnego Egiptu, a nierozwiązane zagadki i tajemnice rozbudzały moją wyobraźnie. Kiedy w liceum natrafiłam na książki prof. Niwińskiego, nie przypuszczałam, że kiedykolwiek się spotkamy. Pięć lat temu znalazłam się na konferencji archeologów prezentujących wyniki swoich prac. Pośród nich wyróżniał się jeden człowiek. Jego historia i charyzma nie pozwoliły mi przejść obok niego obojętnie. Tak poznałam profesora Andrzeja Niwińskiego.

Andrzej poświęcił ponad 30 lat życia szukając prawdy o położeniu grobowca Amenhotepa I, w którym najprawdopodobniej spoczywa również Herhor (znany także jako jeden z bohaterów książki B. Prusa ,,Faraon”). Najpierw przez 15 lat wertował dokumenty, by przez kolejne 15 przekopywać strome zbocze góry. Musiał usunąć ponad 3 tysiące ton kamieni, aby w końcu znaleźć się w miejscu, gdzie może być położony grób. Niestety pierwsze badania zakończyły się porażką. Andrzej z dnia na dzień, z roku na rok stawał się coraz bardziej samotny i opuszczony przez pozostałych członków ekipy. Kiedy wydawało się, że to już koniec, w lutym 2019 zdarzyło się coś co z pewnością rozpocznie nowy rozdział badań mojego bohatera. Odnalezione przez niego artefakty rozbudziły apetyt na więcej, o niezwykłym wydarzeniu pisały dziennniki na całym świecie tj. New York Times, czy The Sun. Cytując jednego z badaczy: ,,W Egipcie na 5 minut przez odkryciem wszystko wygląda tak, jakby ręka ludzka nie dotykała tego od wieków”.

Andrzej jest jednym z nielicznych na świecie egiptologów, którzy nie boją się archeologii takiej, jaką kiedyś uprawiali Howard Carter, Eustis Winlock czy Edouard Naville. Zamiast tylko rekonstruować znalezione już obiekty, chce odkrywać nowe. Nie boi się stawiać tez, a potem konsekwentnie ich dowodzić. Takie podejście niejednokrotnie sprowadzało na niego falę krytyki ze strony kolegów po fachu. Mimo to nigdy się nie poddał.

Realizacja filmu trwała 4 lata, w trakcie których towarzyszyłam bohaterowi w Polsce i w Egipcie. Zależało mi aby w filmie archeologia była tłem dla historii człowieka, w którego życiu liczy się nie tyle cel, co możliwość jego realizacji. Niezależnie od rezultatu działań najistotniejsze jest podjęcie walki. W Andrzeju fascynowała mnie także jego pasja i fantazja z jaką uciekał w świat egipskich szyfrów i znaków. Tylko on potrafił odczytać je tak, aby znaleźć kolejny trop i impuls do kontynuowania poszukiwań. W istocie nie jest to opowieść o zaginionym faraonie, ale o bohaterze zawieszonym w czasie. Jak sam mówił: ,,czymże jest moje życie w porównaniu do wieku piramid”.

Monika Krupa urodziła się w Zawierciu, jest absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi. Film ,,A co jeśli nic? jest jej debiutem dokumentalnym. Film został nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym w międzynarodowym konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych.. Scenarzystka i producentka programów podróżniczych. Autorka filmów krótkometrażowych i teledysków. Współpracująca przy realizacji ponad 100 projektów audiowizualnych tj. filmy dokumentalne, program telewizyjne.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Facebook Monika Krupa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.