zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zarząd Powiatu Zawierciańskiego chce połączyć szpital i ZLA. Czy będzie protest?

Starostwo Powiatowe w Zawierciu ogłosiło konsultacje społeczne w tej kwestii.

Reklama

Konsultacjom poddany będzie projekt uchwały w sprawie połączenia “Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjna w Zawierciu z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieku Zdrowotnej Szpitalem Powiatowym w Zawierciu”. Zakładem przejmującym miałby być szpital.

– Celem połączenia zakładów jest realizowanie dotychczasowego zakresu usług leczniczych oraz poszerzenie dostępności świadczeń medycznych, zapewnienie pacjentom dostępności do świadczeń zdrowotnych w kilku lokalizacjach na terenie miasta, poprawa warunków udzielenia i jakości świadczeń zdrowotnych, poprawa warunków pracy personelu, poprawa organizacji pracy, usprawnienie zarządzania, zwiększenie efektywności wykorzystywania posiadanej infrastruktury i sprzętu, ograniczenie kosztów zarządu, utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia, stworzenie możliwość rozwoju dla personelu – czytamy w projekcie uchwały.

Informacja o planowanym przejęciu ZLA przez szpital oburzyła pracowników Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego. Twierdzą oni, że głównym powodem planów zarządu powiatu jest poprawa fatalnej sytuacji finansowej szpitala (kilkadziesiąt milionów złotych długu). Jego długi mają się zmniejszyć dzięki przejęciu ZLA – a ten jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

– Pomiędzy Szpitalem Powiatowym w Zawierciu a ZLA są lata świetlne różnicy. Nie ma tutaj celu otwarcia nowej usługi, a wręcz przeciwnie – NFZ nie da dwóch kontraktów np. na rehabilitację czy chirurgię urazową i ogólną. Słabszy powinien równać do lepszego i dopasować swoje standardy, a nie odwrotnie – mówią pracownicy ZLA (proszą o zachowanie anonimowości).

W Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu pracuje około 250 osób. Z nieoficjalnych wypowiedzi wielu z nich wynika, że nie chcą dopuścić do przejęcia ZLA przez szpital. Biorą pod uwagę nawet grupowe przyjście do starostwa lub protest.

Czy rzeczywiście istotną przyczyną planów zarządu powiatu zawierciańskiego jest poprawa sytuacji budżetowej szpitala dzięki przejęciu ZLA? Zwróciliśmy się z tym pytaniem dziś rano do Starostwa Powiatowego w Zawierciu, jednak do tej pory nie udało się uzyskać odpowiedzi.

Na poniedziałek 28 lutego zaplanowano konsultacje społeczne, w ramach których odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami powiatu. Początek spotkania o 10:00 w sali 200 (II piętro) w Starostwie Powiatowym w Zawierciu.

Projekt uchwały dostępny jest TUTAJ.

3 KOMENTARZE

  1. Z tego co wiem, ZLA związane jest z Gminą Zawiercie. Czy ten projekt uchwały ZP konsultowali nasi radni na komisji zdrowia, bądź czy jest to punkt zbliżającej się sesji Rady Miasta. Mam uczucie, ze ZP decyduje o czymś co do niego nie należy. Proszę Pana redaktora, aby spróbował coś ustalić.

  2. Powino byc tak , ankieta kiedy zamykamy ta trupiarnie i ten pseudo sor , gdzie ludzie padaja …….. nie dośc ze obsługa nie miła to co chwile wymyslaja z palaca procedury …
    Ta trupiarnia powinna byc dawno zamknieta na miodowej , ludzie z dziecmi musza zapier…. na klimontów czy katowice , bo w zawierciu nie ma lekarza , to samo inne dziedziny nauki u nas , to tylko podtrzymac i zebrac kase z nfz i tyle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.