zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Za nami sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Zawierciu. Radni jednogłośni przeciw kopalni [ZDJĘCIA]

W poniedziałek 14 października odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. W sesji uczestniczyło 18 radnych, sesja trwała 3 minuty.

W trakcie nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek prezydenta Zawiercia jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planów lokalizacji, budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz eksploatacji złóż cynku i ołowiu na terenie gminy Zawiercie.

W ramach dyskusji przed podjęciem uchwały głos zabrał radny Tomasz Pacia, który mówił, że Spółdzielnia Mieszkaniowa “Zawiercie” w 2016 roku podjęła uchwałę sprzeciwiającą się planom budowy kopalni.

W sesji uczestniczyło również kilku przedstawicieli zainicjowanego podczas czwartkowego protestu pod MOK-iem Stowarzyszenia “Kocham Jurę”.

AKTUALIZACJA – 15.10, godzina 8:05
Osoby uczestniczące w sesji podkreślają, że nie mają nic wspólnego ze Stowarzyszeniem “Kocham Jurę”.

PK

30 KOMENTARZY

 1. Sesja trwała 3 minuty … jestem pod wrażeniem! Czas z tego zapyziałego grajdołu. Nie mogę już więcej patrzeć na te gęby i te ich układziki!

  • tak oto wygląda gabinet figur woskowych. Wojtaszczyk z Grimem wiecznie żywi, reszta “młode wilcy” – głupoty na zlecenie i bez zlecenia…… I jeden zawsze “drugi” (czyt. przegrany) Edek Krzysio Peroń, wraz ze swoim fanem, niewyliczalnym idololem aluronu Michaszkiem Myszkowskim…
   patrzcie i podziwiajcie !!!

 2. Po Berendowiczu widać że sesja była naprawdę interesująca! Dobrze że chłoptaś miał komórkę, bo umarłby z nudów przez te trzy minuty!!! Zawsze lepiej pograć sobie w jakąś gierkę a nie słuchać “głupot” nt. kopalni! I słusznie – przecież jego ten problem nie dotyczy! Nawet Kubuś odłożył na chwilę zabawki!

  • Ale ekipa! Widać wszyscy są już bardzo zmęczeni! A miasto beznadziejne , szare brudne i zasyfione. Wjazd od strony Poręby i te krzaczory i stare brudne kamienice. Później ulica Apteczna – tu bez komentarza- brak słów. Taka wizytówka miasta! I szarzy ludzie… I przestańcie chrzanić ze to świetne miejsce do życia . Z kim nie rozmawiam każdy mówi jedno TO MIASTO TO PORAŻKA i trzeba stad wiać! Całkowity brak perspektyw! A jak jest szansa to lokalny biznes i urzędasy zaczynaja szczerzyć kły … a za Waszymi plecami kręcą lody . Ludzie otwórzcie oczy!

 3. Bardzo proszę o sprostowanie tekstu. Nie należę do żadnego stowarzyszenia Kocham Jurę. Żadna z osób, która była dziś ze mną obecna na sesji, a związana jest z zawierciańską inicjatywą obywatelską Nie dla kopalni cynku i ołowiu na Jurze, również do takiego stowarzyszenia nie należy!! Jeżeli pan redaktor Paweł Kmiecik nie był pewien, kto na sesję przyszedł wystarczyło zapytać ☺️

 4. Miast Umarłe , może czas na zmiane baneru Miasta , na Miasto Emerytów i Układów a nie dobrych połaczeń bo tu ich nie ma , jak rada miasta daje się grupce kilkunastu osób bez jakich kolwiek konsultacji mieszkańców miasta a jest ich z 50Tys.

  • Właśnie otwórzcie oczy i nie dać sie lokalnym bezsnesmeną doić na 1600 pln na reke a potem po 12 godz za fr….. i wysysk i karta czipowa do WC ..

   Głosujemy Za kopalnia

 5. Zaklęcia i formułki niczym szamańskie obrzędy zaklinania rzeczywistości. Kiedy będziecie składać ofiary… A co na to rząd. I co mali ludkowie możecie w tej materii…. Tę energię spożytkujcie na zwrócenie uwagi na budowę obwodnicy. Bo na razie Macheusz Morawiecki coś tam tylko bąknął na odczepne na 5 minut przed wyborami

 6. W wypowiedzi radnego Paci pojawia się Spółdzielnia Mieszkaniowa “Zawiercie”, która w 2016 r. podjęła uchwałę…
  Moje pytanie czy Spółdzielnia zastępuje Radę Miejską???

 7. Proponuję wybudować miasteczka namiotowe zwolennikom kopalni ,jej przeciwnikom,zwolennikom niewinności Rysia ,przyjedzie telewizja i będziecie mieć swoją chwilę .Umówcie co ,gdzie i jak .Dobrej pani zabrakło to wam wody i bułeczek nie przyniesie .Masz cepie kartkę wyborczą to tam krzyżyk stawiaj i wymagaj od swoich przedstawicieli pracy nie dla SIEBIE tylko rzecz wyborców .Pracy w Zawierciu jest dużo ,LENIOM i tym co mają przysłowiowe dwie lewe ręce nie chce się pracować .Liczą na pomoc MOPS i rodziny .

 8. To, że są ogłoszenia firm poszukujących pracowników, to wcale nie oznacza, że chcą akurat każdego, kto szuka zatrudnienia. Wiele ułomnych firm z tego regionu, wystawia te same ogłoszenia od wielu miesięcy, a nawet lat ! (ciekawe jak funkcjonują bez tej potrzebnej i wykwalifikowanej kadry ?) Dodatkowo dochodzi duża rotacja na najgorszych stanowiskach. Kopalnia to więcej szkody niż pożytku – gdyby choć firma wydobywcza była krajowa i generowała olbrzymie zyski do budżetu, to można by tą mieścinę nawet zaorać ( patrz budowa zbiorników retencyjnych i nowe miejsca do życia dla wysiedlanych mieszkańców)

 9. 3 minuty dla Pokory – Jakie szkody? To XXI wiek! Halo? Kopalnia musi spełniać wszelkie normy i krajowe i unijne. Zatrudnienie z dobra pensja tego sie boja lokalne biznesy a że są powiązane z urzedasami to stad cala akcja. Jura to tylko przykrywka, przecież nie powiedzą prawdy. A z wypowiedzi Twojej chodzi o to ze żeby kopalnia należała do Skarbu Panstwa tak jak np KGHM i zatrudniała swoich? Wtedy bedzie ok? Zawiercie wtedy mozna zaorac? … I wszystko jasne…

 10. Prawda – Gdyby zyski (ale tylko ogromne) zostawały w Polsce, a my jako obywatele przesiedleni w nowe miejsce do nowych domów, z rozsądnie zaprojektowaną infrastrukturą, to co to za sentyment do obecnego miasta bez perspektyw ? W kopali tego typu nie pracuje wielu ludzi, pracuje za to ciężki sprzęt. Pracy należy szukać w innych sektorach. Natomiast w tym przypadku firma zagraniczna zarobi swoje, odpowiednia księgowość może nawet wykaże straty, a my mieszkańcy zostaniemy na starych śmieciach w zdewastowanym środowisku – bez jeszcze większych perspektyw.

 11. A dlaczego z gory zakładasz taki scenariusz? Po to jest analiza i business plan i umowy. Z pewnoscia bylyby wplywy z podatkow, lokalne zatrudnienie a i inne rozne firmy zewnetrzne skorzystaja ? Wiesz, kopalnia to nie tylko sami gornicy . Analogicznie bylo z siecia kosmetyczna ktora postanowila otworzyc swoje sklepy w Zawierciu – wlasciciele lokalne malych sklepikow byli bardzo przecwini . Wedlug niektorych najlepiej by w miescie byl monopol i swiadomosc ludzi z XVIII wieku. Pozdrawiam

  • Wpływy z podatków na pewno nie wpływałyby do kasy w Zawierciu. Firma swoją siedzibę z Katowic planuje przenieść do Łaz. Górników mają zatrudnić od 400 d0 600. Będą to ich pracownicy, kopalnia potrzebuje doświadczonych pracowników, a nie dopiero co kończących szkołę. To nie będzie praca dla naszych mieszkańców. Stanowiska kierownicze obejmą zagraniczni fachowcy, chyba była mowa o Irlandczykach. Czy zyski różnych firm zewnętrznych zbilansują koszty zniszczenia i rekultywacji środowiska? A nasze zdrowie? Padnie turystyka. kto będzie do nas chciał przyjechać?

  • Sieć kosmetyczna, to nie jest najlepsze porównanie. Ona nie przekształca i nie zanieczyszcza środowiska. Nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

 12. XYZ ja tylko pokazuje jakie nastawienie na nowe inwestycje maja lokalne biznesy… Jestem ciekawa kiedy powastnie np Galeria Handlowa , to taka “inwestycja na miare” Zawiercia powiedzmy, ale chyba tez cos nie tak skoro to juz tyle lat trwa, jak myslicie? I nie mowmy o zatruwaniu srodowiska – do tej pory truje nas Huta i co w tym temacie? Samochody ciezarowe do huty przez centrum miasta przejedza ich setki – spaliny i halas, korki na drogach. Jest jeszcze sporo innych zakladow i zakladzikow ktore robia swoje . W domach kopca czym popadnie, o spacerze jesienno-zimowa pora mozna zapomniec. Stowarzyszenie czy ekipa przydupasow, jak kto zwal, nie kiwnie palcem w tej kwestii to na jakiej ekologii im zalezy? NA ZADNEJ . To miasto to Matrix .

 13. W 2019r. 24079 osób Głosowało w Zawierciu. To miasto umiera i nie pomogą zabawy robione przez UM. Dorosną to wyjadą do miast z lepszym rynkiem pracy i lepszymi perspektywa dla swoich dzieci. Władze się bawią i sobie robią fotki a czas leci. Kopalnia da na krótko miejsca ale po 14 latach zostanie ruina. Kaufland da kilkanaście miejsc pracy ale wszystkie małe sklepiki zamkną się a wraz z nimi sporo osób zasili pośrednika. Można było mieć nadzieję że młody gospodarz ruszy z tematem a tu trzeba się wyprowadzać. To jedyny rozsądny ratunek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.