zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wyrok zawierciańskiego sądu: Agencja Rozwoju Zawiercia musi zapłacić byłemu dyrektorowi ponad 23 tys. zł

We wtorek 22 grudnia Sąd Rejonowy w Zawierciu wydał wyrok w sprawie z powództwa byłego dyrektora Agencji Rozwoju Zawiercia zwolnionego w grudniu 2018 roku.

Sąd zasądził od pozwanej, czyli Agencji Rozwoju Zawiercia na rzecz powoda (byłego dyrektora ARZ) kwotę w wysokości 21 180 zł, wraz z odsetkami od 25 lutego 2019 r. do dnia zapłaty (2 500,86 zł), w tym 7 060 z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Powód został zwolniony z pracy w trybie zwolnienia 3-miesięcznego. Przyczyną, jaką podano w rozwiązaniu umowy o pracę z 19 grudnia 2018 była utrata zaufania w stosunku do pracownika, w związku z niewłaściwym wykonywaniem obowiązków na zajmowanym stanowisku. Sąd uznał, że to rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem było nieuzasadnione. Po analizie całego materiału dowodowego sąd uznał, że przyczyna, która została podana w piśmie rozwiązującym umowę o pracę jest nieprawdziwa, a wynika to z tego, że pan na stanowisku dyrektora Agencji Rozwoju Zawiercia pracował od dłuższego czasu – było to najpierw p.o., później od 2016 roku na stanowisku dyrektora. Nigdy przez ten okres czasu nie było żadnych zastrzeżeń, pan nie był karany żadnymi karami porządkowymi i bezpośredni przełożeni nie mieli nigdy zastrzeżeń do pracy powoda. W pewnym okresie czasu, kiedy obecny prezydent, kiedyś wiceprezydent, był bezpośrednim przełożonym powoda i nadzorował jego pracę, wtedy nie było żadnych zastrzeżeń do tej pracy. Również sąd uznał, że skoro powód otrzymuje 19 grudnia 2018 r. pismo rozwiązujące umowę o pracę za wypowiedzeniem i jako przyczynę podaje się utratę zaufania. Natomiast Pan prezydent, który podpisuje to pismo, jako prezydent współpracuje z Panem niecały miesiąc od okresu, kiedy został zaprzysiężony, więc trudno tutaj jest uznać, że przez okres niecałego miesiąca, trzech tygodni raptem, można dojść do wniosku, że można utracić zaufanie do pracownika w związku z tym, że on niewłaściwie wykonuje swoje obowiązki – powiedziała sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Sąd zasądził od pozwanej Agencji Rozwoju Zawiercia kwotę 2 700 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, a także oddalił powództwo wobec Urzędu Miejskiego w Zawierciu stwierdzając, że w świetle prawa pracy nie urząd tylko ARZ jest stroną w tej sprawie. Były dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia będzie musiał zapłacić 2 700 zł na rzecz UM tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Powód pozwał w pierwszej kolejności Urząd Miejski w Zawierciu, później pełnomocnik powoda dopozwała jeszcze Agencję Rozwoju Zawiercia. Ponieważ pracodawcą, mimo że powód był dyrektorem agencji, ale pracodawcą zgodnie z przepisami jest Agencja Rozwoju Zawiercia, a więc ta strona powinna być pozwana. Urząd Miejski w Zawierciu nie miał legitymacji, żeby występować w tej sprawie jako pracodawca. I dlatego sąd oddalił to powództwo odnośnie odszkodowania wobec urzędu. Strona powodowa musi ponieść koszty zastępstwa procesowego tej strony – powiedziała sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Termin naliczenia odsetek za zwłokę jest liczony od dnia, kiedy pozwany (Agencja Rozwoju Zawiercia) otrzymał odpis pozwu.

Były dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia został w kwietniu 2019 roku dyrektorem Wydziału Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Wyrok jest nieprawomocny.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

18 KOMENTARZY

 1. Pan Konarski musi zapłacić to z własnych pieniędzy. Popełnił błąd niech płaci za swoje pieniądze. Ten, co bierze cudze pieniądze ludzi bez ich zgody to przestępca zwany złodziejem i na to jest paragraf kodeksu karnego. To kolejny wyrok i pewnie nie ostatni.

  • Jasne, pan prezydent zwolnił i nie przejmował się konsekwencjami. Wiecie dlaczego? Bo to my zapłacimy za jego błędy z naszej kasy, z naszych podatków! Gdyby prowadził prywatne przedsiębiorstwo i miał sam ponosić konsekwencje finansowe swoich głupich decyzji zastanowiłby się 3 razy zanim by coś zrobił. A tutaj hulaj dusza piekła nie ma! Taka miernota w biznesie nie przeżyłaby 1 roku. Marna urzędniczyna i najgorszy prezydent w historii tego miasta.

 2. W jakim pięknym kraju żyjemy… Prezydent może zwolnić Dyrektora według swojego “widzi mi się” ale jego pracodawcą nie jest i za bezprawne zwolnienia odpowiadać nie może. To jakim prawem w takim razie podejmuje takie decyzje – ktoś mi to wytłumaczy ?

 3. To nie koniec takich spraw, przecież wg widzimisię dyrektora bez podstaw zwolniono z pracy w jednej z placówek dwóch psychologów… A teraz trzeba czekać na terminy.

 4. tak się kończy zwalnianie według “widzimisię”..
  po raz kolejny sąd potwierdza jak głupie jest postępowanie obecnej “władzy” miasta

 5. Kolejny “sukces” do portfolio tego wybitnego samorządowca z jednoczesnymi wyrazami uznania dla jego świty doradczej z ramienia przepisów prawa pracy. Za jakie grzechy, tym swoim postępowaniem, muszą dodatkowo męczyć mieszkańców tej podupadłej gospodarczo mieściny. Któż to teraz odnosi sukcesy jako dyrektor ARZ i czemu o nich tak głośno, że aż nic nie słychać ?

 6. A co takiego teraz robi wielce pani Katarzyna dyrektor agencji jak tylko gania po sklepach w godzinach pracy kilka osób ja widziało . To jest wzór dyrektora w oczach Konarskiego ?

 7. Wywalić fachowców, poustawiać swoich przydupasów, zapłacą mieszkańcy ale wszystko jest super bo na Marszałkowskiej wiszą nowe lampki. Konarski w pełnej krasie.

 8. Prawda jest taka że p.Micka w wodociągach pracowała od czasu gdy prezesem po raz pierwszy (był prezesem wodociągów dwa razy)został jej kolega partyjny z PO p.Ciszewski.P.Mićka wcześniej handlowała warzywami na ul.Nowowierzbowej.Przygotowanie miała super do pracy w dziale prawnym wodociągów.Później kolega prezes z PO zrobił ją kier.działu obsługi prawnej.Została zwolniona po tym jak nie umiała zrobić przetargu.gdy brakło pracowników działu(byli na urlopie).Oczywiście również dostała wysoką podwyżkę jak kolega prezes odchodził z wodociągów i dał podwyżki swoim 17 osobom i wysokie nagrody na odchodne i wyczyścił kasę wodociągów.Ta pani to jedna wielkja hipokrytka vi nic więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.