zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wyprowadzka poradni z ul. Niedziałkowskiego 15. Do budynku może trafić wydział komunikacji z Włodowskiej

W czwartek 27 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego.

W trakcie sesji radni głosowali m.in. w sprawie udzielenia wotum zaufania staroście zawierciańskiemu Gabrielowi Dorsowi oraz przyznania absolutorium zarządowi powiatu za wykonanie budżetu za 2018 rok. Za udzieleniem wotum zaufania głosowali niemal wszyscy radni, od głosu wstrzymał się Stanisław Dąbrowa, nie głosował Krzysztof Wrona (starosta w kadencji 2014-2018). Absolutorium zostało przyznane jednogłośnie.

W porządku obrad sesji przewidziana była uchwała dotycząca zmiany statutu Szpitala Powiatowego w Zawierciu. W ramach tej zmiany zlikwidowana mają zostać dwie poradnie: POZ dla dzieci oraz ginekologiczno-położnicza przy ul. Niedziałkowskiego 15 w Zawierciu. POZ wraz ze swoimi gabinetami (w tym m.in. punkt szczepień, gabinet pielęgniarek) zostanie przeniesiony na ul. Powstańców Śląskich 8. Poradnia ginekologiczno-położnicza ma być zlokalizowana w przychodni przy ul. Piłsudskiego 80.

Przeciwny jestem z wielu powodów. Tryb procedowania: zostaje to wprowadzone jako rozszerzenie na komisję i sesję. Głosujemy nie mając opinii konsultacji społecznych, nie pędźmy z tym, bo jesteśmy szybsi niz Sejm. Nikt nie pytał pacjentów, czy chcą takiej zmiany. Bałamutne jest tłumaczenie, że poprawi to dostępność. Pozwoliłem sobie tam pojechać i zobaczyć jak funkcjonuje poradnia (…). Jest tam 4 lekarzy. Nikt nie pytał pacjentów, czy chcą takiego dobrodziejstwa. To po prostu nie prawda, że będzie lepiej. Uważam, że nie powinniśmy tego robić. Miałem okazję przeczytać takie ogłoszenie, że decyzją pana dyrektora poradnia jest przeniesiona. Państwo radni nie jesteście potrzebni, bo już dyrektor o tym zdecydował. Apeluję, żeby tego nie robić. Likwiduje się tylko raz. Według ostatnich przepisów jeśli ją zamkniemy, to być może nie otrzymamy kontraktu – mówił radny Jarosław Kleszczewski.

Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Benc poinformowała, że konsultacje z udziałem organizacji pozarządowych zostały przeprowadzone w dniu 26 czerwca o godzinie 10:00 w siedzibie starostwa.

Na konsultacje nie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych. Projekt zmiany statutu został skierowany do związków zawodowych, związki nie wniosły uwag – mówiła Małgorzata Benc.

To jest demagogiczny argument, że nie będziemy mieli kontraktu na poradnię. W odróżnieniu od NZOZ-u szpital posiada ryczałt również na część ambulatoryjną i nie kontraktuje się w tym zakresie. Przy przeniesieniu poradni z miejsca na miejsca nie utraci kontraktu. To pierwszy argument, że interesem dla mieszkańców jest zwiększenie potencjału lekarskiego w jednym miejscu. Nie zmniejszy się dostępność. W poradni większej zakres świadczeń może być rozszerzony, bo lekarze są w większym zakresie godzinowym. Lepiej pacjenci będą obsługiwani w poradni o wyższej kulturze infrastruktury i zabezpieczeniem sprzętu. Zmieniamy miejsce na lepiej przygotowane. Ludzie są zakontraktowani do danego lekarza, pacjenci przechodzą za swoim doktorem. Moc nowej poradni jest dużo większa. Najważniejszym zadaniem jest zwiększenie jakości i dostępności do usług. Rentowność części medycznej spadła o 5,5 mln zł w 2018 r. Zmieniając liczbę obiektów, którymi zarządzamy zmieniamy ekonomikę – oszczędzamy na obsłudze budynku. Idziemy według mnie w bardzo dobrym kierunku – przekonywał Dariusz Jorg, doradca dyrektora szpitala.

Do zabrania głosu zgłosił się Jarosław Kleszczewski.

Proszę o ostatnie ad vocem – powiedziała Małgorzata Benc.

Proszę nie mówić mi o ostatnim ad vocem, radzę spojrzeć w regulamin. Idąc tym tokiem rozumowania najlepiej zamknąć wszystkie poradnie. Zrobimy jedną, będzie tanio. Nie jest Pan powołany, żeby było wygodnie zarządzać szpitalem. Pofatygowałem się przed podjęciem tak ważnej decyzji do poradni i są tam przyzwoite warunki. Myślę, że zakład jest dobrze zorganizowany. Warunki są dość przyzwoite. Która następna poradnia będzie do zamknięcia i czy to jest jedyne rozwiązanie dyrekcji na rosnące straty w szpitalu? – pytał Jarosław Kleszczewski.

Moje najstarsze dziecko ma 30 lat i z 9 dzieci chodziłam do poradni. Jak mam iść do dużej przychodni, to ogrom pacjentów powoduje, że nie ma prywatności. Ja jestem z tą poradnią związana emocjonalnie. Nie pamiętam, żeby ktoś zapraszał moją organizację (Fundację Warto Żyć – red.), może została pominięta – mówiła Teresa Mucha-Popiel.

Na radzie społecznej szpitala 17 czerwca została podjęta uchwała w tej sprawie. To gwoli wyjaśnienia, to było wiadome od pół miesiąca. Być może, że radni nie wiedzieli. Jeżeli tak faktycznie było, że tuż przed komisją został porządek obrad rozszerzony, to postaramy się więcej takich błędów nie robić. Składam wniosek formalny o zakończenie dyskusji – powiedział starosta zawierciański Gabriel Dors.

13 radnych zagłosowało za zakończeniem dyskusji, 9 było przeciw. Uchwałę o zmianie statutu Szpitala Powiatowego w Zawierciu przyjęto większością 13 głosów “za” przy 10 “przeciw”.

Dziwię się radnym PiS-u, że przegłosowali tę uchwałę, gratuluję. Będziecie musieli Państwo spotkać się z rodzicami. Przyczyn finansowych nie ma – przekonywał Jarosław Kleszczewski.

Kiedy poradnie przy ul. Niedziałkowskiego zostaną przeniesione do nowych lokalizacji? Jak poinformował starosta zawierciański, nastąpi to w najbliższych tygodniach.

W poradni przy ul. Niedziałkowskiego pracuje ginekolog w wymiarze części etatu oraz jedna lekarka-pediatra, która przeszła na emeryturę. Myślimy wraz z zarządem o tym, aby po zakończeniu przenoszenia poradni, do budynku przy ul. Niedziałkowskiego 15 przenieść wydział komunikacji starostwa. Jest to związane z otrzymaniem od miasta stałego zarządu nad placem przy budynku – informuje starosta Gabriel Dors.

18 KOMENTARZY

 1. Widać Pan “redaktorzyna” chyba sam nie potrafi myśleć albo ma z tym spory kłopot…bo ciągle tylko w każdym artykule “Co o tym myślicie?”. Aż bije “profesjonalizmem” po oczach. Może pora się przebranżowić i zacząć prowadzić sondaż uliczny pn. “Co myślicie…?” No i to ciągłe wietrzenie sensacji….. z byle czego. Ale nie ma się co dziwić jak się media upolityczniają i dają przekupić. Ach, cóż ten pieniądz teraz robi z ludźmi….

  • Likwidacja przychodni to byle co?! I co w tej informacji jest politycznego? A pomysł z sondazem ulicznym nie taki głupi (tylko czy byłby wygodny dla władz?).

 2. Jak oszczędzać na budynkach to zlikwidujcie wszystkie placówki, a poradnie przenieść do budynku szpitala. Pytanie dlaczego przewodnicząca Benc nazywa Pana Jorga dyrektorem skoro jest doradcą, a dyrektorem jest jeszcze ktoś inny? Na sesji Pani Benc powiedziała, że w przychodni na Piłsudskiego jest dużo miejsca. Dyrekcja szpitala tworzy nowe poradnie. A może by tak stworzyć pracownię RTG, USG na miejscu, aby nie trzeba było latać do Centrum. Przeniesienie wydziału komunikacji to pewnie jakiś zabieg, aby sprzedać budynek przy ul. Włodowskiej.

 3. Pan Jorg mówi, że poziom świadczeń jest wysoki. Przykład POZ w przychodni centrum. Lekarze tam pracujący to sami emeryci. Młodych lekarzy nie uświadczysz.

 4. Zwiększenie jakości i dostępności. Pan Jorg nie wie o czym mówi. Jakość świadczeń. Jak pacjent jest 5 minut u lekarza to jest jakość? Raczej nie. Dostępność. W innych przychodniach na NFZ lekarze POZ mają w swoim gabinecie usg, którym badają pacjenta. Gdzie jest np. poradnia onkologiczna w przychodni Centrum? Nie ma takiej. Kolejki do specjalistów chirurga i okulisty ustawiają się od 5 rano lub wcześniej. To jest jakość? Gdzie są wizyty np. na określoną godzinę? Nie ma. W rejestracji USG idzie się człowiek zapisać, zapisany od 6:50 do 7:15, ale nie powiedzą, że na tą godzinę jest zapisanych 20 pacjentów i później lekarz się śpieszy. To jest wysoka dostępność do świadczeń i jakość świadczeń? Przyjeżdża ktoś z daleka skorzystać ze świadczenia i nagle okazuje się, że lekarza nie ma a przy zapisie podawany jest numer telefonu. Tylko po co? Dla statystyk? Szpital został połączony ze ZLA. Dlaczego nie można wykonać USG w szpitalu tylko w pracowni centrum od lekarza POZ? Materiał do badań dany w przychodni Piłsudskiego wynik do odbioru w Centrum. Większość przychodni ma możliwość pobrania wyniku badań w Internecie. W przychodni centrum, Piłsudskiego oraz w szpitalu nie doszła cywilizacja. Jeśli Pan Jorg, Pan dyrektor i Pan Dors cieszą się z tego jak wygląda służba zdrowia to składam serdeczne gratulacje. Pracy jest bardzo dużo.

 5. Dlaczego znowu kłamiecie jaka lepsza kultura infrastruktury poradnie było dostosowane brak było jakichkolwiek decyzji organów kontrolujących przynajmniej za czasów ZLA wiem o czym mówię bo byłam za odpowiedzialna za infrastrukturę ZLA, zniszczyliście ZLA i niszczyciel nadal, nikogo przychodnie nie interesują, dlaczego nie powiecie prawdy że brak macie kadry medycznej bo ludzie odchodzą, pytanie tylko dlaczego? Panie doradco Jorg niech Pan lekką ręką nie niszczy tego na co pracował zespół ZLA przez blisko 20 lat, proszę nam nie wciskać opowieści bo doskonale wiemy jak było. Ogromne rozczarowanie droga wladzo

 6. do lekarza laryngologa w przychodni centrum czeka się ponad miesiąc – pani w rejestracji była miła niczym ekspedientka w słabo zaopatrzonym sklepie za komuny – o ironio – za komuny w tej samej przychodni do tej samej specjalności czekałem ok. 30 min (do wyboru było trzech lekarzy)

 7. Jak można tak kłamać mieszkańców, że przeniesienie poradni dziecięcej do budynku przychodni Centrum spowodowane jest polepszeniem jakości świadczonych usług. W poradni było 4 pediatrów, wszystkie gabinety dostosowane do wymogów sanitarnych. Teraz został 1 pediatra, dlaczego nie mówi się ,że lekarze odeszli i nadal odchodzą z różnych poradni. ciekawe co Pani Przewodnicząca powie mieszkańcom w szczycie zachorowań, bo przecież poradnia na Powstańców Śl. nie jest z gumy. Przykro patrzeć jak niszczycie to na co ciężko pracowało tylu ludzi.
  Następny budynek do przeniesienia – Gałczyńskiego???

 8. Dwa lata temu kiedy pojawiła się informacja o połączeniu Szpitala i ZLA pracownicy wydali ulotkę w której dokładnie przewidzieli to co teraz ma miejsce wtedy Pani Członek Zarządu wydała swoją nazywając to co pisaliśmy propagandą, obiecywano pracownikom ZLA że nic się nie zmieni, teraz widać kto miał rację. Drodzy włodarze ściągacie tzw. specjalistów ze Śląska tak jakby w Zawierciu brak było mądrych ludzi, a tak naprawdę ci przyjezdni fachowcy mają w nosie to miasto i mieszkańców, zarobią co swoje i pójdą dalej, w ZLA zarządzali ludzie z tego terenu i zakład funkcjonował doskonale bo różnica jest taka że zespół identyfikował się z zakładem i wszyscy grali do tej samej bramki, wielką szkodą jest to że nie bierzecie dobrych przykładów, że nie stawiacie na ludzi, mądrych ludzi, z pustego gadania nic nie wynika. Było źle ale teraz jest jeszcze gorzej ruszcie się za tych biurek i porozmawiajcie z personelem przychodni, pacjentami to zobaczycie jak jest dobrze uszy wam zwiędną.

 9. Jeśli mówimy o przeniesieniu poradni i zamknięciu budynku przy ul. Niedziałkowskiego to akurat uważam za słuszną decyzję. Obiekt wymaga nakładów finansowych, modernizacji. Przeniesienie poradni do przychodni Centrum jest w tym przypadku zasadne. Czym innym jest poprawa jakości świadczonych usług oraz odmłodzenie personelu lekarskiego. Czy pusty budynek można przekształcić w wydział komunikacji? To już zostawię bez komentarza…

 10. Ludzie zrozumcie prubója ratować TRUPIARNIE ( CZYT. SZPITAL ) który ma mln długi a tam nic nie załatwicie jak i na poz jak i na sor te tame geby od lat i te same układy a jak dacie skarge w szpitalu to laduje w koszu , liczy sie tylko kasa i ciepłe posadki…. Co do Przychodni Centrum ten co zrobił bur…… powinien za to odpowiedzieć DYSCYPILINARNIE aby kur…….. czekać do okienka godz, gdzie nigdy nie było w tym okienku kolejki nawet 1min , łaczyć 4 czy 5 specjalistów w 1 okienko.

 11. 17 czerwca Rada Społeczna podjęła decyzję, 26 czerwca konsultacje społeczne, 27 czerwca podjęcie uchwały to jak się to ma do tego że w dniu 14 czerwca pojawiło się na BIP Szpitala Zarządzanie Dyrektora Szpitala nr 27/2019 zmiany do Regulaminu w którym to Przychodnia na Niedziałkowskiego została wykreślona jako lokalizacja w której udzielane są świadczenia medyczne. A co do tych nakładów finansowych o których pisze Pan Panek pomieszczenia były wyremontowane, dostosowane do wymogów sanitarnych, ppoz. wyremontowana była kotlownia wymieniono kocioł C.O, wyremontowano taras i schody przy wejściu od strony poradni dla dzieci zdrowych co Pan chce modernizować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.