zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia [AKTUALIZACJA]

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Opole opublikowała dziś informację o wyborze najkorzystniejszej oferty na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia.

Oferta konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia (lider) oraz Mirbud (partner), o wartości ok. 414,7 mln zł, wybrana została najkorzystniejszą do zrealizowania obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78. Dokumentacja przetargowa trafi teraz do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych celem przeprowadzenia kontroli postępowania przetargowego – informuje opolski oddział GDDKiA.

Przypomnijmy, w poniedziałek 12 sierpnia opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił wynik otwarcia ofert złożonych w ramach ogłoszonego 28 czerwca przetargu na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia. Złożone w przetargu oferty znacznie przekraczały kwotę zaplanowaną na ten cel przez GDDKiA.

Sześciu wykonawców złożyło oferty w przetargu na realizację blisko 17-kilometrowego odcinka DK78 stanowiącego obwodnicę Poręby i Zawiercia, na odcinku I od Siewierza do Zawiercia Kromołów. Trwa też przetarg na dokumentację projektową dla II części obwodnicy, od Zawiercia Kromołów do Żerkowic. Oferta z najniższą ceną wynosiła 414 708 742,10 zł, a z najwyższą 549 553 976,02 zł. Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia: 287 967 754,69 zł brutto. Komisja przetargowa przeanalizuje złożone oferty. Przypomnijmy, że kryteria oceny ofert to cena która stanowi 60 proc. oraz kryteria pozacenowe (udzielenie gwarancji, termin realizacji kontraktu) – 40 proc – informował w sierpniu GDDKiA Opole.

Skąd GDDKiA weźmie brakujące 127 mln zł? Dodatkowe środki na naszą obwodnicę zostały przekazane na mocy Uchwały Rady Ministrów z 24 września 2019 r.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Nakłady na inwestycje na sieci dróg krajowych, realizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostaną zwiększone o 7 mld zł. Fundusze te będą pochodzić z obligacji Skarbu Państwa, kredytów zaciągniętych w Europejskim Banku Inwestycyjnym oraz funduszy unijnych. Dzięki przyjętym zmianom limit finansowy inwestycji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zwiększył się do 142,2 mld zł. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na: budowę nowej drogi S12 od Lublina do Dorohuska na granicy z Ukrainą, rozpoczęcie budowy nowej drogi S8 na odc. Wrocław (Magnice) – Kłodzko, rozpoczęcie budowy nowej drogi S5 na odc. Sobótka (S8) – Bolków (S3), wydatki wynikające z aktualizacji nakładów finansowych na wcześniej zaplanowane inwestycje – informuje ministerstwo infrastruktury.

Oto uchwała: https://www.gov.pl/attachment/b5bf6875-68fb-44d4-85b0-fa6ef771427d

19 KOMENTARZY

  • “NAIWNY” też byłem zdziwiony ale ten remont drogi na Myszków to jeden z fragmentów remontu drogi do DK1 i ta suma to chyba łączny koszt całości. Dziennikarze też mogliby pisać precyzyjniej bo potem są niedomówienia.

 1. A pasniki dla kuni i klacy bydom cy nie…….i poidełka to dlotego ni ma lobwodnicy bo pasniki psekrocajo loferte….i zwiezoki bydom zadowolone….a jak bycie budowa to sie jakis lekolok znojdzie i znojdzie zobki jurojskie…..

 2. Seper jak płacisz podatki to wybuduje z twoich pieniędzy ,które co miesiąc oddajesz na rzecz Rządu .Obwodnica powstanie dzięki byłej poseł PO Anny Nemś ,bo dzięki niej powstała specyfikacja tej inwestycji .Czy to się komu podoba czy nie .

  • Gdyby poseł Anna Nemś zaangażowała się w czynienie dobra podczas rządów PO, a była wiceministrem, to dziś byłaby obwodnica Zawiercia. Nie jest ważne za którego rządu, ale najważniejsze jest to, aby ta obwodnica, na którą Zawiercie czeka ponad 20 lat wreszcie powstała.

 3. Może mi ktoś napisać czy będzie to identyczna obwodnica jak Jędrzejowa tzn. charakter drogi ekspresowej dwupasmowej w każda stronę z dwupoziomowymi i bezkolizyjnymi skrzyżowaniami / zjazdami w Zawierciu, Porebie i Siewierzu (w miejscu zjazdu na Myszków, gdzie obecnie kończy się obwodnica Siewierza)???

  • Wszystko jest dostępne na stronie GDDKiA. Obwodnica będzie miała 2 x 2 pasy, Prawie w całości będzie bezkolizyjna – powstaną 2 węzły takie jak na ekspresówkach, tzn. na skrzyżowaniu z drogą 796 w kierunku Dąbrowy Górniczej i na skrzyżowaniu z drogą 791 w kierunku Ogrodzieńca. W okolicach Siewierza powstanie kolizyjne skrzyżowanie oraz skrzyżowanie “ze światłami”.

 4. Pojawią się lepsze możliwości wywozu urobku z kopalni, nie tylko magistralą kolejową.
  Czy w ramach inwestycji związanej z budową obwodnicy huta CMC zamierza wykonać jakiś odrębny dojazd do huty, czy tez nadal setki ciężkich aut nadal będą przejeżdżały przez ścisłe centrum miasta każdego dnia, przez cały rok.

 5. To jest właściwe pytanie ,które w trybie zapytania publicznego powinna skierować redakcja zawierciańskiego.pl do odpowiedniej instytucji i tu na łamach tego portalu opublikować odpowiedź.

 6. Dzięki obwodnicy powstaną dogodne warunki do wywozu urobku z kopalni. Obwodnica zapewni większą mobilność w transporcie materiału niż magistrala kolejowa CMK. Pytanie do Radnego Goleni (oraz innych naszych Radnych): czy jednoczesnie z budową obwodnicy huta CMC zapewni odrębny dojazd do swojego zakladu dla pojazdów ciężkich, które każdego dnia przez cały rok rozjezdzaja scisle centrum naszego miasta? Czy też nadal po wybudowaniu obwodnicy mieszkancy miasta będą musieli uciekać na bok, słuchać hałasu i wdychac spaliny setek ciezarowek ze zlomem jeżdżących po mieście każdego dnia przez cały rok.

 7. Koło byłej huty szkła znajduje się przychodnia ze specjalistyczną opieką psychiatryczną ,na nerwicę natręctw typu straszę ludzi kopalnią i nic się nie uda innym bo mnie z zazdrości wątroba się rozpada ,Podaż schorzenie to zapiszą cię na wizytę i zaczną fachowo leczyć.Na twoim miejscu nie czekałabym.W dobrym tonie jest korzystać z opieki SPECjAlISTY.

 8. No to teraz PiSiory z Zawiercia będą się chwalić wraz z Nowicką i Chawułowa , Dorsem . Nic w kwestii obwodnicy do tej nie zrobiliście!!!! Jeszcze brakuje tu Malikowej i Andzla. To jeszcze niech wymyśla jakiś zjazd do kopalni bo w to że ona nie powstanie to mi się nie chce wierzyć. Już prowadza wycinkę drzew i niech mi nikt nie mówi że to korniki bo już był taki co wyciął puszczę!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.