zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wrócił zamiar połączenia pogotowia w Sosnowcu i Katowicach. Katowicka dyrekcja za, sosnowiecka wraz z pracownikami przeciw

W mediach społecznościowych pojawiła się akcja sprzeciwu wobec planów połączenia pogotowia ratunkowego w Sosnowcu z pogotowiem w Katowicach.

Działające na terenie województwa śląskiego stacje pogotowia ratunkowego są jednostkami Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Mniejsze koszty utrzymania administracji, lepsze wykorzystanie potencjału kadry medycznej – za kilka miesięcy Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach połączone będzie z Rejonowym Pogotowiem Ratunkowym w Sosnowcu. To jednostki zarządzane przez urząd marszałkowski województwa śląskiego, mające te same cele i to samo finansowanie. Połączenie w jeden podmiot umożliwi racjonalne zarządzanie nimi. Pacjenci nie odczują żadnej zmiany. Tak jak do tej pory dyspozytor będzie kierował na miejsce zdarzenia zespoły ratownictwa. Zawsze wysyła tę, która jest najbliżej. Liczba dostępnych ambulansów będzie taka sama, jak jest teraz, karetki będą stacjonowały w tym samym miejscach, co teraz. Dla mieszkańców województwa śląskiego nic się nie zmieni – informuje Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach dysponuje 89 zespołami ratownictwa medycznego, Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu – 26 zespołami. Dyżurują w 37 stacjach na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, m.in. w Zawierciu, Radzionkowie, Tychach, Gliwicach, Bytomiu, Żorach, Tarnowskich Górach, Tworogu, a także w Jastrzębiu Zdroju czy Rybniku.

– Zarządzanie bazą pogotowia przez jedną administrację przyniesie oszczędności, będzie też łatwiejsze. Planując zakupy, na przykład ambulanse, sprzęt medyczny czy paliwo, jako jeden duży podmiot, będziemy mieli większą możliwość negocjacji cen. Te same możliwości otwierają się przed nami w zakresie prac remontowych bazy pogotowia ratunkowego – mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Nowo powstały podmiot będzie dysponował największą liczbą zespołów ratownictwa medycznego w Polsce. To prestiż, ale trzeba pamiętać także o tym, że łatwiej będzie sięgać po dotacje na projekty ze środków zewnętrznych z programów krajowych czy unijnych. Dzięki temu będziemy mogli na przykład brać udział w projektach pilotażowych, mających usprawnić pracę ratownictwa w całym kraju. Większe zyski będzie można czerpać też z działalności komercyjnej, takiej jak transport, zabezpieczenia medyczne czy szkoła ratownictwa medycznego – mówi Klaudiusz Nadolny, pełnomocnik dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania WPR.

Według planu, nowa jednostka ma zacząć swoją działalność 1 lipca 2021 roku.

Co na to pracownicy pogotowia w Sosnowcu? Wystosowali pismo w tej sprawie.

My niżej podpisani w imieniu pracowników SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z niepokojem informujemy o koncepcji połączenia naszej firmy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach.

Stworzenie jednego dużego pogotowia niesie ze sobą możliwość wystąpienia zagrożenia gorszej dostępności do usług ratownictwa medycznego co skutkować może wystąpieniem zagrożenia zdrowia i życia społeczeństwa poprzez realne zmniejszenie ilości pracowników. Zagrożenie to polega na tym, że część pracowników obu firm pracuje na etatach i umowach cywilno-prawnych. Połączenie spowoduje, że w powstałym pogotowiu zostaną tylko pracownicy na etatach. Brak pracowników pracujących na umowach cywilno-prawnych może spowodować niemożność skompletowania załóg ambulansów. Możliwe są również redukcje, a nawet likwidacja niektórych etatów.

Już dzisiaj po przejęciu dyspozytorni medycznych przez Urząd Wojewódzki w Katowicach ambulanse Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu zarządzane są przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego, a wybrany numer alarmowy 112 lub 999 może zostać odebrany przez dyspozytora w Gliwicach, Częstochowie, Wrocławiu lub innym mieście w zależności od dostępności. Dyspozytora zupełnie nie znającego topografii naszych miast.

Od prawie 30 lat Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu pracowało na swój dobry wizerunek niosąc pomoc mieszkańcom Zagłębia. Kondycja ekonomiczna naszego Pogotowia pozwala nam na sukcesywną wyminę taboru samochodowego i specjalistycznego sprzętu medycznego w ambulansach. Nasi ratownicy brali udział w mistrzostwach w ratownictwie medycznym uzyskując tytuły mistrzów Polski i mistrzów regionów. Jesteśmy pozytywną wizytówką naszych miast i z dumą reprezentujemy nasze Pogotowie uczestnicząc w promocji regionu biorąc udział w zawodach, pokazach i szkoleniach w zakresie ratownictwa medycznego.

Dlatego dzisiaj zwracamy się z prośbą o zainteresowanie naszym problemem i pomoc w działaniach mających na celu utrzymanie działalności SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, jedynego Pogotowia na Zagłębiowskiej Ziemi.

„Razem możemy wszystko”

Co ciekawe, pomysł nie jest nowy. Pojawił się w 2005 roku za sprawą pomysłu zarządu województwa. Wówczas nie został zrealizowany.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Archiwum

3 KOMENTARZE

    • Nareszcie zniknie RPR Sosnowiec. Rodzinne Pogotowie Ratunkowe.Najgorzej zarabiający ratownicy na Śląsku.Tylko dyrekcja się cieszy z gratyfikacji.Ssmi kierownicy mają tylko po 1 lub2 pracowników pod sobą żenada.Ratunku to potrzebują ratownicy.Dyrekcja ma ich w nosie pensymki maja super stołki przyspawane.Churra super decyzja.RATOWNIK EMERYT…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.