zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wielkie ćwiczenia służb w Zawierciu: zderzenie ciężarówki z autobusem pełnym uczniów [ZDJĘCIA]

“W dniu 19 października 2019 roku o godzinie 9:00 w rejonie skrzyżowania ulicy Inwestycyjnej z ulicą Technologiczną doszło do wypadku drogowego” – to nie fragment raportu służb, tylko opis ćwiczeń w związku z wypadkiem komunikacyjnym (masowym) na ulicy Inwestycyjnej w Zawierciu.

Samochód ciężarowy jadący do ronda przy Hotelu Villa Verde ulega awarii, tj. następuje blokada układu napędowego, co jest przyczyną nagłego zatrzymania pojazdu. Kierowca autobusu jadącego za nim nie zachował należytej odległości od poprzedzającego pojazdu, co doprowadziło do najechania z dużą prędkością na samochód ciężarowy. W wyniku zdarzenia rozbita została przednia część autobusu, a drzwi autobusu zostały zablokowane. Spowodowało to brak możliwości samodzielnego opuszczenia pojazdu przez jego pasażerów. Kierowca samochodu ciężarowego dzwoniąc pod numer 112 zaalarmował służby, podając miejsce, charakter oraz szacunkową ilość osób poszkodowanych – czytamy w opisie symulacji zdarzenia drogowego.

Według scenariusza ćwiczeń na miejscu zginął kierowca autobusu, jeden z uczestników wycieczki, inny był w stanie krytycznym, kilkanaście osób zostało rannych, a dwie w wyniku szoku po zdarzeniu oddaliły się w nieznanym kierunku (szukała ich policja i straż pożarna). W ćwiczeniach uczestniczyło około 150 osób – strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, strażnicy miejscy, pracownicy centrum monitoringu i zarządzania kryzysowego, a także rzecznik urzędu miejskiego, pracownicy MOPS-u, ZKM-u, Szpitala Powiatowego w Zawierciu, wydziału spraw obywatelskich, PUK-u i Zespołu Szkół i Placówek im. Hugona Kołłątaja (uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele dyrekcji).

Po przeprowadzeniu akcji służb na miejscu zdarzenia, ranni trafili do szpitala, a pozostali zostali przewiezieni do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Moniuszki w Zawierciu.

PK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.