zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wiedzieliście, że od 7 czerwca 2020 r. za wodę i ścieki płacimy więcej? Temat pojawił się na sesji Rady Miejskiej w Zawierciu

Od początku czerwca bieżącego roku w Zawierciu obowiązują nowe ceny za wodę i odbiór ścieków. Temat był omawiany w trakcie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu, która rozpoczęła się o godzinie 12:30 w środę 24 czerwca.

O ile zostały podwyższone ceny wody i ścieków oraz jak zakłada Pan podwyżki za śmieci? – pytała w trakcie sesji radna Ewa Mićka.

Radna pytała również m.in. o to, kiedy planowane są podwyżki cen za śmieci (odpowiedzi udzieliła Katarzyna Kaziród z Referatu Gospodarki Komunalnej UM – nie wiadomo, kiedy).

Czy mogę na piśmie? – pytał prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Przecież cena wody została podniesiona od czerwca. Proszę poinformować mieszkańców, a nie mnie. Później powie Pan, żebym pytała w formie interpelacji, będę czekała 14 dniEwa Mićka.

Nie wątpię, że Pani jest najlepiej poinformowanaŁukasz Konarski.

Wiceprezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu Katarzyna Stachowicz odczytała taryfę cenową (taryfa dostępna pod artykułem).

Wniosek o podwyższenie opłat do Wód Polskich należy zgłosić wcześniej, więc już wiecie, ile czeka nas podwyżki po tym okresie, o którym Pani prezes powiedziała – dopytywała radna Ewa Mićka.

W tej chwili Wody Polskie wstrzymały jakiekolwiek wnioski o podwyższanie taryf. Jeden wniosek jest zgłoszony, ale on jest wstrzymanyKatarzyna Stachowicz.

Wniosek jest złożony, więc proszę powiedziećEwa Mićka.

To jest bardzo dobrze rozpisane, więc odpowiem na piśmie. Podwyżka zaproponowana obejmuje chyba 1 grosz, związana jest z sytuacją, w której znajduje się przedsiębiorstwo, bo potrzebujemy dużych nakładów finansowych, pozyskujemy środki z WFOŚiGWKatarzyna Stachowicz.

Pani mówi, że pozyskujecie środki z WFOŚiGW. To są pożyczki. Czy pozyskane zostały jakieś środki unijne?Ewa Mićka.

Jeżeli chodzi o pożyczkę z WFOŚiGW to warto się o nią starać, bo w 35% jest umarzalna. Ostatnio pozyskaliśmy 860 tys. zł pożyczki. Nie ma w tej chwili takich obszarów, z których moglibyśmy pobierać środki unijne. Złożyliśmy wniosek ZIT-owski, kolejny wniosek do WFOŚiGW jest przygotowywanyKatarzyna Stachowicz.

Z tego, co pamiętam, z tej mównicy mówiła Pani, że będzie Pani pozyskiwała środki unijne. Pożyczka nie jest pozyskiwaniem środków tylko pożyczką. Około 70% trzeba mieć wkład własny. Słyszałem z tej mównicy, że będzie stanowisko osoby, która będzie się zajmowała pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Czy takie stanowisko jest i czy ktoś te środki pozyskuje?Ewa Mićka.

Bardzo mi przykro to powiedzieć, ale w okresie, gdy mogliśmy pozyskiwać takie środki i była osoba, która się tym zajmowała, nie było pozyskane ani grosza. Wie Pani, o kim mówięKatarzyna Stachowicz.

Tak, mówi Pani o mnie, ja miałam to w zakresie obowiązków. Polityka firmy była taka, że nie pozyskujemy pożyczek. Składaliśmy 4 wnioski o pozyskanie środków unijnych, nie udało się nam, ale coś robiliśmy. Pani tylko złożyła wniosek o pożyczkęEwa Mićka.

W tej chwili staramy się pozyskać pożyczki skąd możemy. Lepiej otrzymać 30% umorzenia, niż wszystko robić z wkładu własnegoKatarzyna Stachowicz.

W trakcie dalszej dyskusji radny Witold Grim pytał m.in. o to, czy koszty administracji wpływają na cenę wody, wiceprezes RPWiK wyjaśniała, że obecne podwyżki zostały zaplanowane w 2018 roku.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Taryfy opłat RPWiK – 13 miesiąc rozpoczął się 7 czerwca 2020 r. (źródło: https://www.rpwikzawiercie.pl/download/komunikat_pelny_woda_scieki_2018_-_zawiercie.pdf )

32 KOMENTARZE

 1. Niestety taka rzeczywistość. Samorząd podniósł i śmieci i wodę. W rękach mieszkańców 500+ , trzynasta emerytura. Mają pieniądze, więc trzeba im to zabrac, mają z czego zapłacić. Tak niektórzy samorządowcy myślą. To co rząd Wam daje, samorząd odbiera. Prezydent ani w przypadku śmieci, ani wody nie uzasadnił przyczyn swoich podwyżek. Można domniemywać, że podwyżki są bo mieszkańcy mają więcej pieniędzy w portfelu i mają z czego zapłacić.

  • Koszty życia w Zawierciu coraz wyższe a możliwość rozwoju i wyższych zarobków, niestety żadna. Nie ma się co dziwić, ze coraz więcej osób stąd się wyprowadza.

   • Redaktorze, prosimy o informację dlaczego wnioski o dofinansowanie unijne przygotowywane przez Radną Mićkę nie uzyskały dofinansowania. To bardzo ciekawy temat. Jaka była przyczyna odrzucenia tych wniosków? Czy brak pozyskania tych środków może mieć wpływ na obecne podwyżki. Byly złożone 4 wnioski, żaden nie przeszedł. Mieszkańcy proszą o wyjaśnienia tej sytuacji.

  • Psy szczekają karawana jedzie dalej. Witoldzie G trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Myszkowski dno, Mićka kabaret. Koryto + sie skonczylo

 2. A pewnie wszystko podnieść. Przecież kolesi prezydenta trzeba utrzymac jakos na stolkach w spolkach miasta a niech maja kase za nic nierobienie ino baki zbijaja to jest dobra zmuana brawo

 3. Zawiodła mnie bardzo Pani przewodnicząca. Myślałam że ma jaja a tu argument że szkoda wizerunku miasta poniżej pasa i tak miasto nie posiada wizerunku dzięki nieudacznikowi. Ani hali nie wybuduje ani willi od odlewni nie kupi będzie mataczył dalej i robił co chciał.

 4. Radny Henryku Mól, uważam Pana za zwycięzcę dzisiejszej sesji i gratuluje odwagi, za powiedzenie prawdy o osiągnięciach samochwały , które naszemu miastu szkodziły. Nie przypuszczałam, że jest Pan spoko facet, jeszcze raz szacunek dla Pana osoby.

 5. Byłemu Prezydentowi nie jeden powinien powiedzieć co sądzi o jego osiągnięciach, tak jak radny Henryk Mól. Również gratuluje radnemu Henrykowi.

 6. Ciągle tylko podwyżki i podwyżki. Przecież w tym Zawierciu nie da żyć. Jestem zawiedziona zarządzeniem Prezydenta. Obiecywał dbać o mieszkańców. A teraz tylko kolesi na stanowiskach przybywa A my mieszkańcy coraz biedniejsi Wstyd Panie Prezydencie.

 7. Ludzie zaflassczecie tego Konarskiego na śmierć. Skąd pewność że on taki poczciwy i dobry? ☺☺☺Słuchaliście dziś uważnie? Po co chciał się spotkać z każdym radnym na osobności? Gdxuecny żyjemy? Czy Zawiercie to jeszcze polskie miasto? Czy już NEAPOL 😎😁😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😃😃😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 8. Chcieliście odnowy to macie podniesione opłaty oni się bawią a wy robta na ich zachcianki na marszałkowska i inne badzieje. 2 prezesów bylo mało macie
  4 prezesów to teraz placicie za to w rachunkach za wode i śmieci macie prawdę o nowej władzy.
  Brawo nic tylko się trzeba wyprowadzić bo rachunki jak w stolicy.
  Odnowa Zawiercia po byku.

 9. Radni jak inwestycje w SAG? moze tym sie pochwalcie? Zawiercie zascianek slaskiego gwraz nie dlugo bedzie burmistrz i drewutnia………

 10. Obecne podwyżki zostały zaplanowane w 2018 roku i były poruszane za prezydentury pana Grima. Więc skąd takie zdziwienie tego portalu. Chyba się trzeba bardziej przykładać podczas składania artykułu do kupy, albo zwolnić osobę piszącą dla państwa

 11. Nasz Prezydent Łukasz Konarski otrzymał wotum zaufania. Oglądałam na internecie całą sesję. Poparli działania wszyscy radni, o ile się nie mylę 13, którzy wskazali, że należy wspierać Prezydenta i połączyć wspólne działania na rzecz rozwoju naszego miasta. Bardzo rozsądne myślenie. Zadymiarze, którzy szkodzą Zawierciu i nie wspierają Prezydenta Łukasza Konarskiego, próbowali mącić, głosowali przeciw i wyszli z sali z minami na kwintę.

  • Wymieńmy Radnych, którzy NIE wspierają Prezydenta miasta, są to : Witold Grim, Edyta Grzebieluch, Joanna Jaworska-Janik, Ewa Mićka, Michał Myszkowski. Mieszkańcy sami powinni ocenić pracę tych radnych.

 12. Kiedy RPWiK poda ile osób nie jest jeszcze podłączonych do kanalizacji sanitarnej tylko pompują ścieki do ziemi ? Osobiście znam co najmniej 3 posesję co mają po KILKA metrów rury do podłączenia ale po co jak lepiej ścieki płyną na łąkę lub do szamba z dziurawym dnem. Raz na rok załatwią lub wywiozą by mieć kwit na 8m3 a rocznie pobierają ok. 100m3 wody. I nikomu to nie przeszkadza. Najprościej wszystkim podnieść opłaty. Jeden może płacić za wodę 5 zł. a inni 13 zł. Nie są to ludzie biedni. Albo wszystkich traktuje się jednakowo albo nie.

  • Skoro tak bardzo zależy Pani Przewodniczącej Chawule na mieście to niech zacznie coś robić z radnymi dla miasta, a nie posiedzieć sobie kilka godzin tylko dlatego, aby dieta wpłynęła na konto. Pani Wesołowska chciała czmychnąć z sesji, a tu się nie udało. Nie lubię radnego Móla, ale ma rację, że trzeba razem działać na rzecz naszego wspólnego miasta, w którym żyjemy. Pan Mól podjął rozmowy w sprawie willi Erbego, które są kontynuowane przez miasto. Dość już tych przepychanek między radnym Grimem, a Panem Konarski. Oni oboje się nakręcają, ale to wypowiedzi Pana Konarskiego bardziej nakręcają. Nic z tego nie wynika. Do Pani Chawuły powinno dotrzeć, że Prezydent to typ niereformowalny, więc oczekiwanie, że się zmieni się nie spełni. Zaraz na Facebooku oznajmi jaki to jest genialny, że otrzymał wotum zaufania. Pan Konarski powinien wreszcie dorosnąć do funkcji, którą pełni. Pani Mikuła to jedna wielka kompromitacja. Miała mówić o SAG wyszła i żadnych konkretów nie powiedziała.

  • ty ciec zainteresuj sie tym ile firma X pompuje wody i ja zatrudnia z kilku srudni jakie ma na swoim terenie ( miasto nie ma ich tyle dla siebie) a ty jelen ja pijesz ze wspolnego zbiornika 454 a powstanie nowej nitki jeszcze zwiekszy tą ilość pobierania wody az rzeka wyschnie

 13. Tak wiedzieliśmy od 2 lat i 3 miesiecy odkąd pan X podniusł opłate aby sponsorować ten smieciowy sport w tak kiepiskim miescie bezrobocia i układzików

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.