zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wicestarosta o kalendarzu CIL-u “Dawne Zawiercie”: “Jest to niezręczne umieszczanie takiej fotografii”. Czy kalendarz promuje nazizm?

Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia wydało Kalendarz “Dawne Zawiercie” na 2020 rok. Na jedną z fotografii zawartych w wydawnictwie negatywnie zareagował wicestarosta zawierciański Paweł Sokół.

Z nieoficjalnych ale potwierdzonych informacji wynika, że w miniony piątek gdy prezes CIL-u Paweł Abucki zaniósł kalendarz do Starostwa Powiatowego w Zawierciu, miał usłyszeć od wicestarosty zawierciańskiego Pawła Sokoła “Co Pan narobił?” oraz, że CIL nie powinien kolportować takiego kalendarza, a “propagowanie nazizmu” jest karalne. Powodem tego miała być fotografia umieszczona przy miesiącu styczniu, na której widać obecną ulicę 3 Maja z czasów okupacji hitlerowskiej. Na fotografii widać flagi nazistowskich Niemiec wywieszone w niektórych oknach i balkonach.

Wicestarosta w rozmowie z redakcją zawiercianskie.pl mówił, że uważa, iż kalendarz jest wydawnictwem reklamowym i nie powinno w takim wydawnictwie znaleźć się zdjęcie pokazujące symbole nazizmu. Jak podkreślał, nie zakazywał CIL-owi kolportażu kalendarza, ani nie mówił, że jest to karalne. 

Jest to niezręczne umieszczanie takiej fotografii w kalendarzu, który będzie wisiał w różnych instytucjach. Myślę, że jest wiele zdjęć z Zawiercia z okresu okupacji, na których nie widać tych elementów i niezręczne jest umieszczenie takiej fotografii z emblematami akurat takiego bardzo wrogiego Polsce systemu. Flagi okupanta nie są konieczne w tym kalendarzu – powiedział w rozmowie z naszą redakcją wicestarosta Paweł Sokół.

Wicestarosta podkreślał, że kalendarz wydany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych miał być, zgodnie z ustaleniami pomiędzy CIL-em, a starostwem, na etapie przygotowywania przesłany do starostwa do wglądu. Nie został jednak przesłany. Prezes CIL-u przyznaje, że popełnił błąd i nie zrobił tego oraz podkreśla, że kalendarz został wysłany do Urzędu Miejskiego w Zawierciu, a magistrat nie wniósł zastrzeżeń do kalendarza. Urząd potwierdza, że otrzymał kalendarz do wglądu przed jego wydrukiem z zapytaniem, czy magistrat jest zainteresowany kupnem wydawnictwa, ale urząd nie opiniował kalendarza.

W miniony piątek do katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło zapytanie od Pawła Abuckiego o to, czy kalendarz można rozpowszechniać. Zapytała o to również nasza redakcja. IPN nie udzielił jeszcze odpowiedzi, a dziś (w środę 4 grudnia) na godzinę 17:00 w Klubie “Novum” zaplanowano spotkanie promocyjne kalendarza.

Co na to prezes CIL-u?

Rzeczywiście rozmawiałem w piątek rano z Wicestarostą Zawierciańskim Pawłem Sokołem oraz naczelnikiem Wydziału Promocji Starostwa. Pan Wicestarosta powiedział, że ja tego kalendarza kolportować nie mogę bo promuje faszyzm i symbole nazistowskie, a jest to zakazane prawem w ustawie o IPN. Przedstawiałem kontrargumenty, ale Pan Starosta upierał się przy swoim zdaniu. W związku z tym zmuszony byłem wystosować jeszcze w piątek przed południem zapytanie do Instytutu Pamięci Narodowej czy rzeczywiście tak jest, że zdjęcie z flagami państwa hitlerowskiego łamie ustawę. Do dziś nie uzyskałem odpowiedzi. W związku z tym, że Starosta stwierdził, iż kalendarz promuje faszyzm poinformowałem również gminy, które chciały jeszcze zakupić taki kalendarz w celach promocyjnych, by uniknąć wystawiania ich reputacji na szwank. Przed przygotowaniem kalendarza konsultowałem projekt, tak jak w poprzednich wydaniach z instytucjami i regionalistami. Nikt nie zarzucił niestosowności pokazywania miasta Zawiercie z wiszącymi flagami ze swastykami. Celem kalendarza Dawne Zawiercie od zawsze było pokazywanie miasta takim jakie było, czyli prawdy historycznej. Zdjęcie przedstawia budynek dawnej poczty, który już nie istnieje. W tym miejscu stoi nowy budynek, w którym mieści się obecnie sklep Rossmann, dlatego jest tak cenne historycznie. Uznaliśmy więc, że warto pokazać je mieszkańcom. Dodam tylko, że w wydaniu kalendarza z 2016 r. prezentowane było zdjęcie siedziby NSDAP, również ze swastyką. Nikt nie zwrócił nam uwagi na niezręczność zamieszczenia takiego zdjęcia. Dlatego i tym razem nie widzieliśmy w tym nic niestosownego – powiedział prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych Paweł Abucki.

Oto cała strona na miesiąc styczeń kalendarza “Dawne Zawiercie” wydanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych. Co o tym myślicie?

22 KOMENTARZE

 1. To jest historia miasta. PiS bardzo lubi zmieniać historię. Miasto było okupowane przez hitlerowskie Niemcy. I to jest fakt niezaprzeczalny. Pan Sokół niech wrzuci na luz. Przypomnę, że dziś są wywieszane pewne hasła na marszach i Prokuratura na czele, której stoi kolega partyjny Pana Sokoła podejmuje decyzję o umorzeniu postępowania. Nawet w wieszaniu eurodeputowanych nie widzi przestępstwa. Niedługo dla Pana Sokoła sam budynek będzie propagowaniem nazizmu. To może zburzmy wszystkie budynki, w których stacjonował i przebywał hitlerowski okupant. PiS mówi o dekomunizacji, a Pan Sokół zasiada w jednej partii z Prokuratorem Stanu Wojennego Stanisławem Piotrowiczem. Nie wstyd Panu Panie Sokół.

  • Pan Abucki propagowałby nazizm, gdyby szedł po mieście ze swastyką. Prokuratura zamiast postawić zarzuty organizatorom urodzin Hitlera nękała operatora jednej z telewizji. Tak ta sama Prokuratura z Panem Ziobro na czele. Widocznie Pan Sokół za długo przebywa w ciepłych pomieszczeniach. Czy Pan Sokół nie ma obowiązków służbowych? Niech zajmie się sprawami powiatu i jego mieszkańców, a nie czepia się historycznego zdjęcia jak rzep psiego ogona.

 2. Niech się Sokół walnie w łeb.Jakie promowanie faszyzmu?Może jego mentor z Nowogrodzkiej tak twierdzi.Zresztą cała ta pisowska brygada z Sienkiewicza jest do luftu.

 3. Zdjęcie jest historyczne, tak wtedy było i już. Nie widzę tu żadnego propagowania nazizmu. Niech wicestarosta zajmie się ważniejszym sprawami.

  • No to sie zarząd powiatu popisał. Proponuje udać sie do najbliższej ksiegarni i zobaczyć ile jest książek historycznych ze zdjeciami symboli faszystowskich. Zakarzecie sprzedaży takich publikacji? Walnijcie sie w te pisowskie łby.

 4. Beka zupełna ,wchodzę do X w sprawie urzędowej i na ścianie widzę Zawiercie z flagami faszystowskimi .Wy zmieńcie alkohol na jakiś mniej trujący .Co do króla Ogrodzieńca to niech taki spokojny nie będzie .

 5. Takie zdjęcie Zawiercia z flagami faszystowskimi to i owszem ,ale w monografii Zawiercia .Tak przy okazji to taka przydałaby się .Kalendarz zwłaszcza nie kolekcjonerski ,tylko zasadniczo urzędowy nie może promować znaków państwa totalitarnego i tego typu odpowiedz otrzymacie z IPN .

  • Kolejna monografia? Pierwsza była wydana w 1969r, potem ukazały się dwie kolejne: pod red. Z.Jagodzińskiego (2003r) i pod red.J.Abramskiego (nie pamiętam roku wyd.). A i wydawnictw tematycznych również sporo istnieje (np. “Zawiercie i jego ulice”, “Życie polityczne zawiercian w dwudziestoleciu m-dzywojennym” i inne). Czy kolejna monografia wprowadziłaby coś nowego czy raczej ukazywałaby te same fakty z “jedynie słusznego” obecnie punktu widzenia?

 6. Jest to niezręczne. Wystarczy, że kalendarz wisiałby w gabinecie prezydenta podczas wywiadu i takie zdjęcie trafiłoby do internetu – i już mamy aferę na większą niż lokalna skalę. Kalendarz to nie wydawnictwo naukowe – ma charakter reklamowo – promocyjny i o tym też trzeba pamiętać. Chyba że Zawiercie potrzebuje jeszcze takiej sławy?

 7. Ten kalendarz ma promować miasto Zawiercie i pokazać nam jak wyglądało dawniej Zawiercie a tutaj na dzień dobry styczeń i witają nas flagi z swastykami dla mnie to jest niezbyt fajna wizytówka Zawiercia. Ciekawe dlaczego akurat wybrano takie zdjęcie tematem jest DAWNE ZAWIERCIE wcale nie musiało być akurat z tego okresu po drugie, można było wykonać retusz zdjęcia i usunąć te flagi. Dla mnie pan Paweł Sokół ma racje nie chce by Zawiercie było kojarzone z nazizmem.

  • Jestem za! i powiesić kilka zdjęć jedynie słusznych, w ramach happeningu. Teraz już wolno, sąd usankcjonował tego typu formy.

 8. Nie wchodzę w to czy flagi powinny być w takim kalendarzu czy nie, chcę tylko poprawić Pana Abuckiego w kwestii tego budynku. Faktycznie jego już nie ma i stoi tam Rossmann ale poczta była w tym następnym budynku który tam widnieje a teraz jest tam m. in. Bar AliBaba

   • Takie zdjęcie ze swastykami w kalendarzu pasuje jak garbaty do ściany. Niestety brak elementarnego dystansu i wyczucia do rzeczywistości kłania się w pas. To tak jest, jak za sprawy wydawnicze biorą się ludzie, nie mający pojęcia w tej dziedzinie. Niestety to tylko… Zawiercie , amatorka, ignorancja, nieuctwo…

 9. można było te flagi usunąć, a całość najlepiej “pokoloryzować” w starym stylu – forma takich zdjęć w kalendarzu, byłaby o wiele ciekawsza – rynce łopadaja, brak zmysłu artystycznego do mega potęgi

 10. Przecież można sprzedawać kalendarz od lutego a styczeń oderwać. Lub pracownicy CIL mogą zamalowac korektorem flagi. Gdzie tu problem?

  • LUDZIE! Nie macie większych zmartwień? Historii nie zmienicie,a dołączać do grona jej “upiększaczy” nie honor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.