zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Wicedyrektor DPS-u stworzył “protest song” o planach budowy kopalni cynku i ołowiu. Posłuchajcie [AUDIO]

Mariusz Krzyżaniak, zastępca dyrektora należącego do powiatu Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu stworzył tekst, muzykę i wykonał instrumentalną część (oprócz gitary) utworu muzycznego sprzeciwiającego się planom budowy kopalni cynku i ołowiu w regionie Zawiercie.

W stowarzyszeniu wraz z kilkoma osobami działam od jakiegoś czasu. We wrześniu tego roku odniosłem wrażenie, że praca członków stowarzyszenia (Stowarzyszenie “Nie dla kopalni cynku i ołowiu – red.) nie spotyka się z należytym odbiorem. Byłem lekko załamany. Właśnie we wrześniu pojechałem na spotkanie w Łazach i spotkało mnie spore zaskoczenie. Ludzi było tylu, że zgromadzenie musiało przenieść się gdzieś indziej. Wcześniej melodię zagrałem Małżonce, które stwierdziła, że jest ona dobra (do muzyki wróciłem dzięki niej po okrągłej rocznicy urodzin). Spotkanie w Łazach spowodowało, że do melodii dopisałem słowa – siostrzeniec ze swoją żoną podczas wizyty stwierdzili, że jest w porządku, więc zrobiłem aranż. Byłem gotowy, by podczas spotkania zorganizowanego pod ośrodkiem kultury puścić to raz, ale jakoś nie wyszło. Pani Tamara Napora poznała mnie z Krystianem Bartoszem, bo w między czasie wymyśliłem, że zamiast drugiej zwrotki może być rap. 10 listopada nagrałem ścieżkę instrumentalną w Krakowie w studiu kolegi. On dorzucił jako producent swoje pomysły, znalazł wokalistkę, a tydzień później z Krystianem Bartoszem pojechaliśmy nagrać rap. Producent nie mógł się Krystiana nachwalić. Produkcja, miks, mastering, trwała praktycznie do poniedziałkowego wieczora. No i jest… Mój zamysł jest taki, by ludzie, którzy decydują, chociaż się zawstydzili, co chcą zgotować zawiercianom i mieszkańcom powiatu. Chciałbym, by poruszyło to jak największą liczbę ludzi, nie tylko tu, ale i w szerszym kręgu – powiedział Mariusz Krzyżaniak.

Mariusz Krzyżaniak jest zastępcą dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu, który jest jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Wcześniej był pełniącym obowiązki należącego do miasta Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Posłuchajcie utworu:

Zdjęcie: Facebook Mariusz Krzyżaniak

29 KOMENTARZY

 1. Chłopie weź się do do poważnej roboty. Dyrektor DPS-u piszący piosenki… Może napiszesz piosenkę o umierającym, wyludniajacym się Zawierciu? O Zawierciu z nadal największym na Śląsku bezrobociem? O biedzie w Zawierciu? Ty to chyba widzisz najlepiej, jako pracownik DPS-u. Żenada.

  • Super Song i Tekst! Dzieki tez za inwestowanie swojego prywatnego czasu dla Zawiercia i tam mieszkajacych ludzi.
   Ohhh wy krytycy, znawcy i wszystko wiedzacy …. Co wy robicie dla waszego Miasta? Pokaszcie sie prosze!

 2. Mnie się bardzo podoba.
  Poprostu człowiek w jakiś sposób chciał podzielić się swoją troską o jurę. Mnie ta piosenka podbudowała i dodała wiary w to, że kopalnia tu nie powstanie.
  Rap super.

 3. ZAWIERCIANINJESZCZE – lepiej coś robić , niż nie robić nic. Takich „leni i olewusów” jak Pan jest na pęczki. Z kolei takich ludzi jak Pan Mariusz (i reszta ekipy) mało. Jak widać temu człowiekowi poniekąd zależy na Zawierciu plus ma taka pasję i ja bynajmniej za to Pana Mariusza cenię. powodzenia !

  • o witamy Rathdowney. huta była tu przed wami i długo przed nami. To inna sytuacja, ale to prawda – pyli i brudzi, truje. Dlatego nie potrzebujemy kolejnego truciciela. Pa

   • Żyjemy w takim kraju , gdzie ludziom łatwiej krytykować incognito w internecie niż robić cokolwiek dobrego dla innych. Baaa i czerpią z tego satysfakcję… Jeśli człowiek robi coś w co wierzy , robi to dodatkowo po godzinach to chyba fajnie prawda ? Ale nie ,lepiej siedzieć w kapciach przed komputerem i hejtować innych. Plus z tego co wiem , to minimalizowaniem bezrobocia zajmują się publiczne służby zatrudnienia , agencje zatrudnienia itp ? A nie DPS… pozdrawiam serdecznie i życzę każdemu więcej uśmiechu i dobrego nastawienia do drugiego człowieka.

 4. ZAWIERCIANINJESZCZE: pozdrawiam malkontenta. Lepiej czekac z zalozonymi rekoma? akcja pozytywna, fajnie widziec ze ludziom zalezy. Znajdziesz prace gdzie indziej 🙂 Zycze powodzenia

  • Żyjemy w takim kraju , gdzie ludziom łatwiej krytykować incognito w internecie niż robić cokolwiek dobrego dla innych. Baaa i czerpią z tego satysfakcję… Jeśli człowiek robi coś w co wierzy , robi to dodatkowo po godzinach to chyba fajnie prawda ? Ale nie ,lepiej siedzieć w kapciach przed komputerem i hejtować innych. Plus z tego co wiem , to minimalizowaniem bezrobocia zajmują się publiczne służby zatrudnienia , agencje zatrudnienia itp ? A nie DPS… pozdrawiam serdecznie i życzę każdemu więcej uśmiechu i dobrego nastawienia do drugiego człowieka.

 5. Żenada. Śpiewać każdy może,jeden lepiej drugi gorzej… Ale jak człowiek od Łatania biedy bawi się w ekobarda i wyśpiewuje takie knoty w zapyziałym miasteczku to ręce opadają… Ludziom trzeba przede wszystkim dać możliwość zatrudnienia i zarobkowania a nie rozdawać żałosna jałmużnę. Po prostu skandal…

  • Trolle rakdownej, nic tutaj nie wskóracie wasza toksyczna inicjatywa jest do bani a te kilka miejsc pracy to żałosny argument w stosunku do kosztów jakie przyszło by nam zapłacić!

   • Jo proponuja aby gruba byla barborka bydzie deputat wynglowy 13 pensjo ejmerytura wczesno ja je gruba je piniadz i bony na swynta……i pasniki dla kuni i klacy bydzie-:)

 6. Walka z kopalnią wyzwoliła nieprzebrane pokłady talentów i inicjatyw w mieszkańcach naszego regionu – piosenki, wiersze, malunki, filmy, posty,… ponad podziałami spolecznymi, politycznymi, wiekowymi.
  Jest to kolejny zysk – poza blokowaniem kopalni.

 7. Proponuję:
  – stworzenie wersji świątecznej,
  – TOP 10 zawierciańskich piosenek antykopalnianych
  – zawierciański festiwal antykopalniany.

  • #MASAKRA
   Dzięki za pomysły,jak będzie taka potrzeba to je wykorzystamy! Fajnie,że się włączyłeś 😉

 8. świetna piosenka, muzyka i tekst – łapie za serce, a sprawa jest słuszna i wzbudza emocje, nie uda się Rathdowney zbudować tutaj szkodliwej kopalni i tyle, ludzie mu na to nie pozwolą, bo tu mieszkają ludzie i artyści też, no i brawo dla rapera z Zawiercia, chłopaku masz talent

 9. Trzeba sie bronic przed kopalnia a tych z minesterstwa zapraszam do Knurowa zobaczyc jakie sa skutki kopalni na srodowisko i budynki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.