zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

We wtorek dwie nadzwyczajne sesje Rady Miejskiej w Zawierciu. W sprawie prezydenckiej propozycji zabezpieczenia 3,3 mln zł na dawną synagogę oraz w sprawie CPK

We wtorek 10 marca odbędą się dwie sesje nadzwyczajne Rady Miejskiej w Zawierciu.

Pierwsza z sesji zaplanowana jest na godzinę 16:00 i została zwołana przez prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego.

Prezydent miasta w środę 4 marca zwrócił się do Beaty Chawuły, przewodniczącej Rady Miejskiej w Zawierciu, o zwołanie sesji nadzwyczajnej w celu podjęcia uchwały o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zawiercia na lata 2020-2027. Zmiany dotyczą wprowadzenia limitu wydatków na lata 2020-2024 na łączną kwotę 3 329 600 zł dla projektu pn. “Kompleksowa modernizacja, przebudowa i zmiana sposobu użytkowana budynku dawnej synagogi przy ul. Marszałkowskiej 41 w Zawierciu”.

Źródła pokrycia finansowego podjętej uchwały. Zwiększenia limitu planowanych wydatków na rok 2020, 2021, 2022, 2023 i 2024 pokryte zostaną z dochodów własnych bieżących gminy – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Z kolei w piątek 6 marca grupa radnych Rady Miejskiej w Zawierciu zwróciła się o zwołanie sesji nadzwyczajnej w związku z CPK.

W związku z kończącymi się w dniu 10 marca 2020 wstępnymi konsultacjami dotyczącymi przebiegu zaprojektowanej trasy kolejowej dla infrastruktury Centralnego Portu Lotniczego, wnosimy o zwołanie Sesji Nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Zawierciu w celu wyrażenia opinii na temat przeprowadzenia projektowanych śladów linii kolejowej na terenie Gminy Zawiercie. W związku z terminem zwołania sesji nadzwyczajnej, prosimy o uwzględnienie konieczności przesłania uchwalonego stanowiska do dnia 10 marca 2020 r. – czytamy we wniosku z dnia 6 marca 2020 roku złożonego do przewodniczącej rady miejskiej przez grupę radnych.

Pod wnioskiem podpisali się radni (według kolejności podpisów): Ewa Mićka, Edyta Grzebieluch, Damian Świderski, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Witold Grim i Paweł Kaziród.

Proponowana uchwała nosi nazwę “w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego planowanego przebiegu linii kolejowych przez Gminę Zawiercie w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego”.

Rada Miejska w Zawierciu rozumie potrzebę niezbędnej infrastruktury lotniczej, kolejowej oraz drogowej dla Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Należy jednak zaznaczyć, że już na etapie konsultacji nad Strategicznym Studium Lokalizacyjnym dla CPK ważne są opinie lokalnych społeczności. Mimo, że jest to tylko przedwstępny etap konsultacji, a pokazywane na mapach warianty przebiegów są tylko przykładowe, jednak budzą one wiele emocji, wątpliwości i wręcz strachu. Proponowane ślady przebiegu linii kolejowej dla CPK dzielą miasto Zawiercie (dosłownie) i biegną w bezpośrednim pobliżu domów mieszkalnych przez tereny budowlane i inwestycyjne. Należy również pamiętać, że są to tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które podlegają szczególnej ochronie. Nie możemy również przemilczeć kwestii bardzo dla nas i wszystkich mieszkańców Zawiercia ważnej, a mianowicie wrażenia, że proponowane ślady linii kolejowej dla CPK nie są bez znaczenia dla ewentualnej budowy kopalni rud cynku i ołowiu. W sprawie, której odbywały się naszym mieście protesty. Mamy nadzieję, że nasza negatywne opinia dla przebiegu śladu trasy linii kolejowej dla CPK zostanie uwzględniona. oczekujemy, że przebieg proponowanych linii zostanie tak zaprojektowany, żeby nie budził wątpliwości żadnego z mieszkańców naszej gminy. Wrażamy również gotowość współpracy na każdym etapie planowania inwestycji w poszukiwaniu kompromisu dla uwzględnienia lokalnych interesów Mieszkańców Gminy Zawiercie – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Druga sesja, w sprawie CPK, rozpocznie się o godzinie 17:00.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

45 KOMENTARZY

 1. 3 miliony wydać na ruderę przy Marszałkowskiej? To jest skandal. Za takie pieniądze można coś lepszego w Zawierciu zrobić. Tyle jest w mieście ulic i chodników nadających się do remontu. Pan Konarski bardzo lubi zaglądać do portfela tylko cudzego. Nie zgadzam się, aby Pan Konarski traktował budżet miasta jako skarbonkę do realizacji swoich zachcianek, z których mieszkańcy nic nie będą mieli. Nie zgadzam się, aby z moich podatków bez mojej zgody Pan Konarski sfinansował remont synagogi. Jak już chce zrobić to niech wyłoży kasę ze SWOJEGO PORTFELA.

  • a ten znowu o chodnikach 😀
   ambicją jest wyremontowana ulica i chodnik. Paradne.
   Miasto się zwija a ten o ulicach i chodnikach.
   A te 3 mln na ruderę to zbędny wydatek.

   • Podałem chodnik lub ulicę tylko dlatego, że mieści się w tych kosztach. Masz rację, że Zawiercie się zwija. Przykładem jest brak nowych inwestorów w SAG i brak działań, aby ten stan rzeczy poprawić. Konarski podskakuje z radości, że miasto weszło do ZMP. Szansa dla Zawiercia to przystąpienie do GZM. Z tym nic nie robi. Prezydent popisuje się na sesji ile to zrobił dla miasta tylko, że nic z tego dobrego nie wynika.

    • Rondo na Zachodniej obwodnicy ma kosztować ok. 4000000 zł i robi się to po kawałku a tu ponad 3 bańki na ruderę. Kiedy ruszą prace by dokończyć tą drogę bo to już wstyd kilometr drogi budować kilka lat.

 2. Bardzo dobrze, że Prezydent postanowił zająć się wyremontowaniem zaniedbanej synagogi. Mało jest w naszym mieście zabytków, więc o te które są – należy dbać. Nie może być tak, aby ulica Marszałkowska stanowiła wyłącznie symbol społecznego wykluczenia. Tutaj tez mieszkają równoprawni mieszkańcy naszego miasta, a ta ulica wraz z jej otoczeniem jest zaniedbana przez poprzednich włodarzy od wielu, wielu lat.

  Oczywiście, że remonty chodników są potrzebne, ale należy je traktować jako inwestycje doraźne. Co innego sieć ścieżek rowerowych w ścisłym centrum miasta – to powinien być jeden z priorytetów obecnych władz.

  • Szkoda, że nie zajmuje się innymi zabytkami w mieście. Nie zajmuje się, bo nie są zlokalizowane przy ul. Marszałkowskiej. Budynek synagogi jest w złym stanie technicznym. Wkładanie pieniędzy publicznych w ten budynek jest ewidentnym ich marnotrawieniem. Szanowny użytkowniku Mieszkaniec Marszałkowska to w większości domy prywatnych właścicieli pobierających czynsz od osób zamieszkujących. Może odpowiesz na pytanie dlaczego żaden z właścicieli nie docieplił swojej własności skoro przez długie lata pobierał czynsz i na taką inwestycję mógł sobie pozwolić?Trochę dziwne jest zwalanie obowiązków z właścicieli prywatnych na miasto. Twierdzisz, że ulica Marszałkowska była zaniedbana, a kostka to przepraszam z nieba spadła i tak grzecznie równo się ułożyła. Dlaczego na innych ulicach w mieście nie ma Straży Miejskiej? Prezydent wykluczył społecznie mieszkańców, którzy nie mieszkają na ulicy Marszałkowskiej?

   • Są znane rozwiązania z innych miast, gdzie właściciele kamienic docieplali je, bo miasta te wdrażały stosowne procedury mające zachęcić tych właścicieli do takich działań – można powiedzieć że wszyscy mieli z tego korzyść, poprawa estetyki i zastosowane ulgi, trzeba mieć tylko dobrą wolę. Kostka brukowa, imponujące doprawdy. Jeżeli ulica ta i jej otoczenie popada w coraz większe wykluczenie to i częstsze patrole Straży Miejskiej i Policji nie powinny nikogo dziwić.

    • Pamiętam jak członek rodziny zapytał właściciela budynku mieszkalnego przy ul. Marszałkowskiej dlaczego nie robi docieplenia. Odpowiedź brzmiała, że zrobiłby, ale stan budynku na to nie pozwala. Ta rozmowa była w latach 90 tych. Użytkowniku Mieszkaniec twierdziłeś, że ulica jest zaniedbana. Ktoś kostkę położył, więc zadbał o to, co było w jego mocy. Możesz się śmiać, ale gdyby jej nie było to dopiero byłoby wykluczenie społeczne jeszcze lepsze niż obecnie. Nie może Prezydent dbać o prywatną własność. Od tego jest właściciel. Patrole powinny być wszędzie, a nie tylko na jednej ulicy. Na ul. Marszałkowskiej będą pilnować, a na innych ulicach w mieście może dochodzić do przestępstw. Trochę dziwaczne rozumowanie. Zrobienie na tip top ul. Marszałkowskiej nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa mieszkańców na tej ulicy.

     • Może referendum trzeba zrobić, czy mieszkańcy wyrażają zgodę aby nie dokonywać żadnych lub wyłącznie niezbędnych inwestycji z pieniędzy publicznych dla ul. Marszalkowskiej i jej otoczenia i tym samym stworzyć rodzaj para getta z wykluczeniem społecznym tamtejszych mieszkańców. Jeżeli tak, to nie ma sprawy, będziemy mieć mieszkańców drugiej kategorii, także bez prawa interwencji Straży Miejskiej i Policji. Ale chyba nie o to chodzi. Ja uważam, że działania Prezydenta idą w słusznym kierunku, chociaż rozumiem że może się to nie podobać, bo potrzeb w innych dzielnicach też jest nie mało.

   • Panie PREZYDENCIE jak nowe inwestycje w SAG? co dalej czy kukurydze zadzimy……albo kartofle wiecej z dotacji ma 1h dostaniemy z UE….co w ogole sie tam dzieje od paru lat wiatr hula albo tanczace koparki przed wyborami….das is skandal

 3. Odwołać Pana prezydenta za te prezenty ludziom na Marszałkowskiej.
  Zmiejszcie opłaty za śmieci i podatki a tak przy okazji remonty niech prezydent robi sobie ze swojej kieszeni a nie podatników mieszkańców.
  Dość już wszyscy mają Marszałkowskiej i takiej władzy.

 4. Ja się kategorycznie nie zgadzam na remont tej synagogi. Szkoda tych pieniędzy można by tyle innych rzeczy zrobić. Na przykład podjazd do mojego domku bo jestem osobą niepełnosprawną i jeżdżę na wózku. Od 1,5 roku nie wyjechałem z domu bo niestety nie stać mnie ani mojej rodziny na taki wydatek finansowy nawet przy dofinansowaniu z PCPR-u.
  A pan prezydent tak sobie lekko wydaje ponad 3 mln , ot kaprys

  • ZA TE PIENIĄDZE MOŻNA WYBUDOWAĆ BUDYNEK KOMUNALNY I PRZESIEDLIĆ CZĘŚĆ MIESZKAŃCÓW MARSZAŁKOWSKIEJ DO TEGO BUDYNKU I WYBURZYĆ JAKĄŚ RUDERĘ NA TEJ ULICY ZAMIAST MARNOWAŚ PIENIĄDZE NA BYŁĄ ZDEWASTOWANĄ SYNAGOGĘ.

 5. Po wojnie ten budynek był wielokrotnie przebudowywany i zatracił oryginalny wygląd wewnątrz i na zewnątrz . W tej chwili to jedna wielka, rozpadajaca się rudera , trzebaby odbudować synagogę od podstaw . I po co nam żydowski dom modlitewny ?

 6. Już dość żygać się chce . Tylko Marszałkowska a resztę prezydent ma gdzieś. Skąd taki sentyment dobrej ulicy? Co z tego. Co wiem to ma go pani radna Kozioł ale żeby prezydent Konarski?

 7. Użytkowniku Mieszkaniec nie chodzi o to, aby nic nie robić na ul. Marszałkowskiej tylko by robić w granicach zdrowego rozsądku. Większość domów jest prywatnych i mają właścicieli. Niech oni za swoje nieruchomości odpowiadają. To oni powinni docieplić domy, a tego nie robią, bo stan budynku nie pozwala. Referendum jest nie potrzebne. Nikt nie chce para getta. Nikt nie twierdzi, że interwencje służb są nie potrzebne. Dziś to inni mieszkańcy mogą czuć się drugą kategorią, bo urzędnicy zajmują się mieszkańcami ul. Marszałkowskiej. Na ul. Marszałkowskiej ma być dokonana termomodernizacja budynków należących do miasta. Twierdzisz, że właściciele prywatni powinni dostać ulgi. Jak to będzie przyjęte przez właścicieli prywatnych, którzy z własnych środków sfinansowali docieplenie i miasto im ulg nie dało? Czy to nie będzie wykluczenie? Jedni nie dostali, a drudzy jak najbardziej ulgę dostali.

  • Ponieważ temat budzi emocje, więc może referendum byłoby wskazane, czy chcemy remontów na Marszałkowskiej, czy tez nie. Są miasta, gdzie rzeczywiście za wykonanie docieplenia kamienicy w rynku ich właściciele byli zwalniani z podatków na pewien okres. To przyniosło efekt. Pytanie, czy chcemy przywrócenia życia na Marszałkowskiej, czy też nie. Nie mamy w mieście rynku, mamy Marszałkowską i TAZ ze starej zabudowy.

   • Za referendum też będzie trzeba zapłacić. Zapłacą mieszkańcy miasta. Mówisz o budynku ze starej zabudowy. Jest też ratusz miejski. Odpowiedz tylko czy dawać tym ulgę co wykonali docieplenie wcześniej czy nie i czy beneficjentami będą tylko właściciele z ul. Marszałkowskiej? Jaką ludzie będą mieli pewność, że przejdą bezpiecznie i bez szwanku przez tą ulicę w przypadku docieplenia wszystkich budynków? Każdy chce bezpiecznie przejść do celu.

    • To tylko teoria, ale jeżeli wykona się remont synagogi i zacznie tam działać prężna instytucja gromadząca licznie młode ale i dorosłe osoby, to w związku z popularnością miejsca w pobliżu może powstać popularna kawiarnia, pub czy restauracja. Może to być impulsem do powstania kolejnych lokali i klubów. Może się to samo nakręcić. Nic tam nie robić lub pozostawić w takiej wegetacji jak obecnie? To też nie wyjście. Teoretycznie nikomu nie był potrzebny remont łaźni TAZ czy palacyku, a obiekty teraz cieszą oko.

     • Dlaczego tylko na ul. Marszałkowskiej? To jest promowanie ul. Marszałkowskiej jak by innych ulic nie było, a są. Inne ulice też potrzebują impulsu do powstania czegoś. Centrum ożyło, bo powstał sklep, za sklepem też coś powstanie. Inne ulice niech wegetują. Łaźnia i pałacyk były w niezłym stanie technicznym. Porównywanie do nich synagogi jest nie na miejscu.

 8. Popieram Pana Prezydenta Konarskiego. Należy dbać o zabytki historyczne Zawiercia. Nikt do tej pory, z jego poprzedników, nie robił nic w tym kierunku. Jedynie był taki jeden cudak co stawiał drzwi od kibla, za duże pieniądze, oczywiście nasze mieszkańców Zawiercie. Panie Prezydencie Pana działania są słuszne, jesteśmy z Panem.

 9. Powinnsmy dbać,? to dlaczego nie ma tablicy pamiątkowej na budynku gdzie był Urząd Bezpieczeństwa (UB). Są za to szpecace reklamy…

 10. Czysta demagogia ,poprzednik teraz nazwa cudak konotacje słowa mało sympatyczna ,ale cóż wszystkie chwyty dozwolone .Te słynne drzwi symbolizujące owieczko dawna ulicę 1go Mają gdzie takie drzwi prowadziły do ogrodów i domków drewnianych taki symbol dawnego Zawiercia .Drzwi i plac kosztowały o wiele mniej niż utrzymanie prezydentów Częstochowy i Siemianowic w RN wodociągów,zastanawiam się jakie są dokonania tych panów poza tym że mogą być spadochronem dla Konarskiego .Co do rewitalizacji marszałkowskiej to utopia ale moja żona ma pracę syn ma pracę i w ten sposób radni udzielą poparcia prezydentowi zadłużajac miasto .

  • Prawda jest taka, że wszystkim się nie dogodzi. Czy to z kopalnia, czy to z obwodnica, czy to z CPK, teraz z synagogą . Słyszałem nawet że są protesty w sprawie lini kolejowej do lotniska. Także tego,robic swoje, bo inaczej z “jaskini” nie wyjdziemy.

   • Nie ma praktycznie w tym mieście żadnej inwestycji żeby nie było protestów. Kopalnia , CPK , linia kolejowa do Lotniska w Pyrzowicach. Ten grajdół nigdy nie będzie prawdziwym miastem a młodzi wyjadą w świat. Zostanie tylko kolesiostwo co jest przy korycie. Co mamy w SAG nowego oprócz porośniętych trawą pól ? Może czas zlikwidować lub zredukować Agencję Rozwoju Zawiercia bo co ona przynosi dla miasta oprócz kosztów ? Sesja nadzwyczajna o ruderze a koronawirus puka do drzwi.

 11. Płakać to będą mieszkańcy Zawiercia jak przyjdzie do zwrotu pożyczki .W Prowidencie latwo się bierze pożyczki gorzej później że zwrotem .A tak realnie to dobrą drogę do Tucznawy zrobić i dbać o mieszkańców Zawiercia dobra infrastrukturą .

 12. Ten Cudak to fajny gość. Typowy śląski wieśniak. Ma głowę na karku, jak biało czarna piłka w łatki, tylko zamiast rozumu w środku to ma nadmuchane powietrze.

 13. Szkoda tych pieniędzy na tak mało ciekawą architektonicznie budowlę, a teraz i ruderę w jednym. Obiekty kultu religijnego, potrafią dodatkowo budzić niesmak, przy ich nowym zagospodarowaniu, innym niż pierwotne. Marszałkowska lata świetności ma już niestety za sobą i trzeba to zaakceptować. Za 3 melony, to można wybudować coś ciekawszego od podstaw, spełniającego wymogi współczesnych standardów.

  • ZA TE PIENIĄDZE MOŻNA WYBUDOWAĆ BUDYNEK KOMUNALNY I PRZESIEDLIĆ CZĘŚĆ MIESZKAŃCÓW MARSZAŁKOWSKIEJ DO TEGO BUDYNKU I WYBURZYĆ JAKĄŚ RUDERĘ NA TEJ ULICY ZAMIAST MARNOWAŚ PIENIĄDZE NA BYŁĄ ZDEWASTOWANĄ SYNAGOGĘ.

 14. A gdzie tam oni dbaja o siebie a nie o innych ino dyrektorów sobie zatrudnjaja jak puk zawiercie o innych spolkach niewspomne. Robia co chca dosc dziadostwa kiedy referendum żeby pozbyc sie tych nierobów

 15. Miastu potrzeba iść do przodu, a nie odbudowa reliktów przeszłości. Młodzież nie potrzebuje synagogi i to co w niej będzie. Marszalkowska – relikt przeszłości do tego się już nie wróci. nie te czasy, teraz liczą się galerie handlowe. Doradca z rady młodzieżowej a podstawowych pragnień młodzieży nie są w stanie zaspokoić. A budowa nowej hali dla Alunonu – to jest wizytówka miasta. Zachodniej obwodnicy miasta (najdroższej w okolicy) nie można skończyć nie wspominając o budowie nowych dróg w zakorkowanym mieście. To są priorytety a nie odbudowa reliktu PRL.

 16. a gdzie mlode wilki ziemi zawiercianskiej Pani Beata Pan Peron inni…….co zrobiliscie co chcecie zrobic….Pani Katarzyno dyr.ARZ SAG…..co jest z Panstwem?

  • Marszałkowska powinna być zaorana a nie wydawane w błoto pieniądze. Remont generalny MOK plus willa od odlewni kupiona i wyremontowana. Chyba że to pod Kubusia szykować się ma synagogę będą się tam bawić jak dzieci.

  • @TADEK nigdy ! niestety dokonczyc nie moga zachodniej obwodnicy bo sie czeka na kogo farosza? wybory ? to juz jest ostatni dzwonek dla Zawiercia aby cos ruszyc bo nie dlugo bedzie burmistrz a nie prezydent…..jedyna szansa rozwoju bylo wlaczenie do GZM ale wtedy musial by byc podzielony powiat/chodz pewnie bedzie aby powstalo woj.czestochowskie/ i najwazniejsze strefa SAG to jesr szansa na szybki rozwoj Zawiercia ale niestety widac co jest od lat…….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.