zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Warta w centrum miasta: „Zanik przepływu wód w korycie rzeki Warty w Zawierciu na chwilę obecną nie stanowi zagrożenia” [WIDEO+ZDJĘCIA]

Od kilku dni przez Zawiercie nie płynie Warta. W niektórych miejscach koryto rzeki jest zupełnie suche.

Jaki jest tego powód i czy stanowi to zagrożenie hydrologiczne dla regionu? Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się z tym pytaniem do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Sytuacja hydrometeorologiczna jaką można zaobserwować w ostatnich latach tj. zmniejszona ilość opadów atmosferycznych w ciągu całego roku oraz bezśnieżne zimy, a także niska wydajność źródeł, przyczyniła się do zagrożenia suszą hydrologiczną również w zlewni rzeki Warty. Należy podkreślić, że lata 2018 i 2019 były suche z opadami znacznie poniżej średniej wieloletniej. Zjawisko suszy hydrologicznej oznacza ryzyko niezachowania przepływu nienaruszalnego rzek oraz okresowego zaniku jakiegokolwiek przepływu na mniejszych ciekach lub odcinkach źródłowych większych rzek w tym rzeki Warty. Jednak informujemy, że przepływy w rzece Warcie poniżej zbiornika wodnego Poraj są niskie, ale jest zachowany przepływ nienaruszalny zapewniający ciągłość życia biologicznego. W związku z powyższym zaistniała sytuacja zaniku przepływu wód w korycie rzeki Warty w Zawierciu na chwilę obecną nie stanowi zagrożenia dla jej stanu wód poniżej przedmiotowego zbiornika. Jednocześnie wielkość przepływów w dopływach rzeki Warty w regionie jest zależna od warunków hydrometeorologicznych występujących na tym terenie – informuje Beata Zoła z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Oto jak wygląda obecnie rzeka Warta:

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

19 KOMENTARZY

  1. Warta plynie do powiatu wloszczowskiego…drogi zrobione w tym sciezki rowerowe rynek we Wloszczowie bajka! a teraz jedziesz sobie z powiatu TLW do SZA i huta na maxxaa….dziekujemy wladcy powiatu i wojewodzi za zascianek! i drewutnie slaskiego wstyd wstyd!

  2. A huta to ile wody pobiera ze studni ? Ta para unosząca się z chłodni , COS-ów to wszystko trzeba uzupełniać. To są raczej nie małe ilości potrzebnej wody. Powstaje kolejny piec na walcowni i też go trzeba będzie czymś chłodzić. Ale mieszkańcy są pewnie znowu winni że mało wody.

  3. Wystarczy przyjechać na Warty w okolice stacji Paliw Tranzit i Anro to zobaczycie że bobry porobiły tamy i woda płynie zdecydowanie wolniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.