zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W Zawierciu syreny nie zawyły na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Starostwo: To prawdopodobnie przez gęste chmury [AKTUALIZACJA]

1 sierpnia 2021 roku obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W całej Polsce dokładnie o godzinie 17:00 zawyły syreny alarmowe ku czci Powstańcom. W całej Polsce, ale nie w Zawierciu. Prawdopodobnie jedyne syreny, jakie zawyły, były to syreny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu.

No właśnie też mnie to zdziwiło, że nic nie słychać / Zawyły wszędzie opròcz Centrum Zawiercia. Brak słów. / Zawiercianie pamiętają, Gmina zapomniała:( / Zatrzymałem się z żoną i synkiem żeby w zadumie i w ciszy oddać hołd poległym, tłumacząc synowi co to było Powstanie Warszawskie i godzina “W”, a tu cisza w Zawierciu – komentowali internauci.

Podobnie było przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Zawierciu.

Przy Pomniku Nieznanego Żołnierza nic nie było słychać. Czy gdzieś zostały uruchomione to na 100 % nie wiem ale ponoć nigdzie nie było nic słychać. Niemniej skoro w środku miasta nie słychać nic to znaczy że system jest do bani – powiedział Krzysztof Pałka ze Stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa.

Co na to urząd miasta?

Syreny na terenie miasta były uruchamiane z poziomu Starostwa Powiatowego i to pytanie prosimy skierować do SP. Syreny, które nie są włączone w miejski system alarmowania, zostały uruchomione ręcznie – poinformował zawierciański magistrat.

Z pytaniem o przyczynę braku uruchomienia syren zwróciliśmy się również starostwo powiatowe. Starostwo poinformowało, że “podobno sygnał radiowy poszedł” jednak szczegółowe informacje zostaną nam przekazane jutro.

AKTUALIZACJA – PONIEDZIAŁEK 2 SIERPNIA, GODZINA 11:23

Oto odpowiedź starostwa powiatowego:

“Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Zawierciu informuje, że w dniu 1 sierpnia 2021 r. o godzinie 17:00 został przeprowadzony w całym kraju trening sprawności syren alarmowych, wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego .

W ramach treningu emitowany był dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający odwołanie alarmu.

Na terenie powiatu zawierciańskiego zainstalowanych jest 111 syren. Część z nich – pracująca w systemie DSP 50 – uruchamiana jest radiowo. W dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 zostały one uruchomione przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu.

Pozostałe syreny były włączane ręcznie.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że uruchomienie zdalne nie powiodło się na dwóch budynkach w centrum miasta: Starostwa Powiatowego w Zawierciu oraz Urzędu Miejskiego. Zawiodła również w tym przypadku próba ręcznego włączenia sygnału.

Nie załączenie się niektórych syren (uruchamianych radiowo) na terenie miasta Zawiercie spowodowane mogło być gęstymi chmurami znajdującymi się w tym czasie nad miastem.

Wyjaśniamy, że trening sprawności ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie błędów w systemie – ma je wychwycić. Zaistniała sytuacja pokazuje, że treningi te są ważne i potrzebne, by system mógł kompleksowo działać. Podczas treningu to ryzyko było brane pod uwagę.

Szczegółowe informacje na temat wyniku treningu wszystkich 111 syren i ich sprawności będziemy znać 9 sierpnia – do tego czasu gminy powiatu mają przesłać sprawozdania z uruchamiania syren na swoim terenie.”

AKTUALIZACJA – PONIEDZIAŁEK 2 SIERPNIA, GODZINA 19:55

Zapytaliśmy starostwo, ile w mieście znajduje się wszystkich syren alarmowych i czy zdaniem powiatu brak możliwości użycia syren z powodu “gęstych chmur” nie stanowi poważnego zagrożenia w sytuacji kryzysowej? Oto odpowiedź:

Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Zawierciu informuje:

Na terenie miasta Zawiercie jest 18 syren.

Za utrzymanie i konserwację syren na terenie gminy odpowiada Prezydent, Burmistrz, Wójt.

Na utrzymanie i konserwację systemów alarmowych gminy otrzymują dotację oraz pokrywają wydatki z własnych środków.

Na chwilę obecną wiemy o 2 syrenach nie uruchomionych w centrum Zawiercia, a szczegółową wiedzę będziemy mieli po przesłaniu sprawozdania przez Urząd Miejski w Zawierciu.

Starostwo w przyszłości zwiększy kontrolę nad gminami w zakresie uruchamiania syren alarmowych.

Wytłumaczenie o gęstych chmurach wynika z faktu, że syreny uruchamiane w systemie DSP 50 uruchamiane są radiowo tj. wysłana jest fala radiowa w eter, a ta różnie się przemieszcza w zmiennych warunkach atmosferycznych czy też zmiennych przeszkodach terenowych.

Dołożymy wszelkich starań aby w przyszłości system ostrzegania i alarmowania ludności działał jak najlepiej.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: UM Zawiercie

17 KOMENTARZY

 1. Bo się obraziły na prezydenta, za to że chce dodatkowo zarabiać na śmieciach, na których i tak defacto zarabia. Gołębie ze skwerku na żabkach mówią, że to dlatego iż czuje powolną klęskę ponieważ ludzie zaczęli otwierać oczy…

 2. Wstyd a zakłady pracy co huta odlewnia wiadomo liczy się tylko produkcja a pamięć i tożsamość gdzieś na dalszych miejscach

  • Zauważ że tu akurat starostwo się tłumaczy a więc jaki starosta takie starostwo chociaż nie wiele inaczej mówiąc o naszym jak że sprytnym prezydencie miasta który wiedział co robi werbując do siebie byłych dziennikarzy i tworząc komiczny wydział komunikacji społecznej. A wiadomo już czym się zajmuje , Lada moment dowiemy się o tym kto zostanie dyrektorem MOKu obstawiał bym obecnego naczelnika tego wydziału, bo przecież on musi być i już a czemu to tylko nasz prezydent dobrodziej 🙂 wie , W Starostwie wcale nie lepiej tylko bardziej coś rodzinniej 🙂 ale tlumaczenie mają że można z majtek ze śmiechu wyskoczyć

 3. a czy kiedykolwiek w Zawierciu oddalismy szacunek Powstaniu Slaskiemu Wielkopolskiemu ? powinny to byc dni edukacji patriotycznej! Jak by zrobic sonde na miescie wsrod mlodych w ktoryk roku byly owe powstania….oj by byla “lyoa na maxxxaaa” Co do Powst.Warszawskiego nie ladnie i brak szacunku.

 4. Oj tam,oj tam! Nasze “wadze” tylko objawiły braki pamięci i wykształcenia,o kulturze nie wspominając. Nawet koncerty rozrywkowe w parku zaplanowano na ten dzień na 17.00 i 18.00 i rano cichcem je zablokowano,nie powiadamiając o tym mieszkańców. Ale czego oczekiwać?

 5. W wielu gminach jest prowadzony ramowy program wychowania patriotyczno -lokalnego .Ścieżka prowadzona jest przez trzy lata (okres dawnego gimnazjum)Przez pierwszy rok zajęcia prowadzi polonista ,później historyk i cykl kończy geograf .Program tego typu od wielu lat realizuje np.Rybnik .Miastem Zawiercie zarządząno w sposób jaki widać czyli marazm.Podsumowaniem rządów dawnych włodarzy jest ankieta skierowana do młodych ludzi ,którzy nie widzą szans na swój byt w rodzinnym mieście. Tu jest ugór zupełny choć pewne jaskółki się pojawiają np.siatkarze czy bardzo zawsze udany ,tani przegląd polskiego filmu w MOK .Prezydencie widziałem jak we właściwy sposób uszanowales rocznicę powstania i działaj i zmieniaj Zawiercie – Bo jak nie ty to kto .

  • @LINDA gdzie MY tam do Rybnika-:( w Zawierciu brakuje tzw “Dumni z pochodzenia-Zawiercie” nie brakuje tego Armii Jurajskiej Siatkarskiej Dumy Zawiercia” . Duzo pkdrozuje po Polsce…
   siedziba firmy Katowice…. Zawiercie hmmm….kolo Kielc Zawiercie-handlarze autami , korki na maxxaaa! a w Polsce a Slask kopalnie tam sa-:) uwaga Warszawa 2h i jestesmy na Jurze👍….ktos dba o to “ze jestes dumny TY i JA z pochodzenia” . a promocja miasta i powiatu☻👹👺👹😈 cytuja klasyka “co JA MY WY mozesz zrobic dla Zawiercia!!!!”

 6. Ja bardzo chciałbym aby Zawiercie było dobrym miejscówką .Zdaje sobie sprawę,że moje oczekiwania mogą się różnić ,bo dużo zależy od wieku i sposobu spędzania wolnego czasu .Czego mi najbardziej brakuje w Zawierciu z infrastruktury .Po pierwsze brak galerii handlowej .kina ,hali wielofunkcyjnej z nowoczesnym basenem i kortami tenisowymi .Korzystalem że ścieżki rowerowej w Centrum obok ogródków działkowych i jest super ,ale tam natychmiast należy założyć na drodze jakieś zabezpieczenia bo jeżdżą tą ścieżką samochody .Obwodnica jest koniecznością ale wybudowanie jej od prezydenta nie jest zależne .Nade wszystko należy stworzyć mapę Zawiercia ,gdzie dokładnie będzie wyjaśnione jaką droga i jaki chodnik należy do gminy ,powiatu czy spółdzielni mieszkaniowej .

 7. Każdy kto oddał życie za ojczyznę zasługuje na należny każdemu zresztą człowiekowi szacunek .Polityka historyczną to zarazem poczucie dumy i zadumy nad losami ojczyzny ale też zauważ bardzo niebezpieczny oręż w rękach polityków. Upłynęło tyle lat ,a nie zbudowano domu powstańca,nie otoczono tych żyjących powstańców takim nawet ubezpieczeniem prywatnym jak medicover .Daje to dużo do myślenia.

 8. a dlaczego od kilku lat pod pomnikiem w Zawierciu nie widać pseudo wielkiej patriotki przewodniczącej rady miasta? woli gdzie indziej obchodzić to święto? tak się brzydzi Zawiercie<? nie pierwszy i nie drugi taki rok. Ale jak nadejdzie rok wyborczy to co tydzień będzie latała z kwiatami pod pomnik i się afiszowała w sesjach foto kandydat, żeby tylko dostać się do koryta jak inni a potem strzelać fochy na sesjach i brać kasiorkę za unikanie oddania głosu,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.