zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W Zawierciu ma zmienić się opłata targowa. Czy znikną stragany poza ryneczkiem, targiem i cmentarzem?

Podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w czwartek 21 listopada w Zawierciu radni wraz z władzami miasta i pracownikami urzędu dyskutowali nad planowanymi zmianami w opłacie targowej zaproponowanymi przez prezydenta Zawiercia.

W tej chwili opłata wynosi 20 zł za handel na ogrodzonym targowisku przy ul. Żabiej oraz na ogrodzonym targowisku w obrębie ulic: Parkowej, Broniewskiego i Piłsudskiego. Z kolei 30 zł wynosi opłata za sprzedaż poza tymi targowiskami, a 5 zł za sprzedaż z wózka ręcznego, roweru, ręki, skrzyni, wiadra lub kosza. Zgodnie z projektem uchwały omawianym podczas środowej komisji bez zmian pozostać miałaby jedynie kwoty 20 zł i 5 zł. Dotyczyłyby ona trzech stref: targowiska przy ul. Żabiej, Ryneczku na Żabkach oraz obrębu ulic Daszyńskiego, Cmentarnej i Smutnej. Poza tymi strefami opłata targowa miałaby wynieść nie 30, a… 500 zł.

To nie wygląda dobrze wizerunkowo, bo jak ktoś przejeżdża przez Zawiercie, to widzi stragany z ubraniami przy drodze – mówił prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Zupełnie zwolnienie z opłat za handel połączone z wyznaczeniem ściśle określonych stref handlu zaproponowali radni z Komisji Budżetu i Gospodarki. Radny Paweł Kaziród zwracał jednak uwagę, że w przypadku wprowadzenia kwoty 500 zł opłaty za handel poza trzema strefami zawartymi w projekcie uchwały o opłacie targowej pojawi się problem dla handlu obwoźnego w osiedlach.

W przypadku gdyby Rada Miejska w Zawierciu nie przyjęła podczas listopadowej sesji uchwały o opłacie targowej, w 2020 roku żadna taka opłata nie będzie obowiązywała.

Wtedy sprzedawcy będą handlowali na każdym rogu – mówił Michał Myszkowski.

Omawiany w czwartek projekt uchwały zawiera również listę zwolnień od opłaty targowej. Dotyczy ono imprez, których organizatorem lub współorganizatorem jest miasto Zawiercie, imprez o charakterze charytatywnym, kiermaszów w okresie 7 dni poprzedzających Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz w okresie 7 dni poprzedzających święta państwowe oraz w dzień tych świąt, a także imprez masowych.

O możliwościach zmian w opłacie targowej radni rozmawiali również po zakończeniu obrad komisji. Ciąg dalszy dyskusji, wraz z głosowaniem w sprawie zaopiniowania projektu uchwały dotyczącej wysokości opłaty targowej ma nastąpić podczas obrad Komisji Budżetu i Gospodarki w środę 27 listopada przed sesją.

W 2019 roku od stycznia do końca października do zawierciańskiego magistratu wpłynęło 76 360 zł z opłaty targowej.

PK

10 KOMENTARZY

  1. Panie prezydencie , człek jadać przez Zawiercie to pierwsze jego słowa to co to za WIEŚ , Miasto było przemysłowo-Handlowe a dziś tego nie ma !!! ( władza dopuściłą się do upadku największych zakładów i robi to do dziś blokując różne inwestycje razem z tą pseudo radą gospodarczą) żadnej inwestycji w Zawierciu od ponad dekady , sami swoi wyzyskuja za grosze , dawny ryneczek to już nie to , teraz chińskie rzeczy czy bangladeszt są 5 razy droższe niż u naszych chińskich sklepów czy np zamawiajac z https://…. 20% młodych ludzi musiało jechać za chlebem setki km ( różne kraje)

  2. Z jednej strony zeczywiscie, krajobraz rozwieszonych ciuchów nie wygląda zbyt dobrze ale z drugiej strony szkoda przydrożnych grzybiarzy, którzy sprzedają świeże grzyby w okresie września i października bądź jagody

  3. Nazwijcie mnie paranoikiem ale w przypadki jakoś nie wierzę. Patrząc po czasie publikacji tego postu (jakieś 3h temu) w tym samym czasie ukazał się apel Pana radnego Trepki na jego oficjalnym profilu do Prezydenta Łukasza Konarskiego o to aby nie wprowadzał opłaty targowej. Nie wiem czy zdjęcie z tego postu jest aktualne, ale z tego co widzę to radny Trepka był obecny na posiedzeniu tej komisji. Jeżeli był na posiedzeniu komisji (powinien być skoro jest jej wice przewodniczącym) to o planowanej uchwale wiedział dużo wcześniej, a apel Pana radnego ukazał się dopiero po publikacji portalu zawierciańskie.pl. Dodatkowo Pan Prezydent polubiał facebookowy post swojego “protegowanego” więc w mojej głowie błazna paranoika rodzi sie wniosek że jest to marna PR-rowska zagrywka dla poprawienia kiepskich notowań pana radnego. Uchwała jak czytamy w poście udostępnionym przez radnego Trepkę powstała “na wniosek Prezydenta miasta Zawiercie”. Panie Prezydencie co ma na celu wprowadzanie takich uchwał do porządku obrad komisji skoro na forum publicznym deklaruje Pan poparcie dla negacji takiej uchwały? W mojej opinii jedynie tyle żeby Pan radny Trepka mógł wyrazić swój protest ku uciesze pokrzywdzonych handlarzy. Z poważaniem Stasiu Gąska

  4. Apel do radnych. Proszę jako mieszkaniec tego miasta odwołajcie tego człowieka. Jak kiedyś uważałem go za szalonego wizjonera kiedy robił “imprezy” dla mieszkańców ul. Marszałkowskiej tak teraz uważam tylko za człowieka szalonego. Momentami na prawdę wydaje się dostrzegać brak poczytalności. Miał odnowić Zawiercie a jest jego największym szkodnikiem. Jedynie czym się zajmuje to walkami na stołkach. Z kim nie rozmawiam to na dźwięk wymawianego nazwiska Konarski każdy się “krzywi”. Pomijam jakieś ekscesy z taksówkarzem, ale to co najważniejsze czyli działalność publiczna to parada porażek. Poprzednik nie robił praktycznie nic, ale chociaż nie szkodził. Wytyki zadłużenia na jakieś 3 mln miasta są niczym , bo szanowny Pan zadłuży na 12mln wydając obligacje, które się nigdy nie zwrócą. OGARNIJCIE SIĘ WRESZCIE RADNI !

  5. Rynek i ryneczek są ogrodzone, ale czasami nie ma na nich miejsca dla sprzedających. Stosowanie dla nich kary 500 zł tylko i wyłącznie za to, że ustawiają się za ogrodzeniem jest skandalem i kompromitacją Pana Prezydenta. W Dąbrowie też handlujące osoby ustawiają się za ogrodzeniem i nikt im takiej drastycznej kary nie wprowadza. Źle wygląda wizerunkowo, że Pan Prezydent chce zniszczyć drobny handel w Zawierciu. W Strefie nic się nie dzieje. Nie ma poważnego inwestora, który zatrudniłby 300 osób. Pani dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia czym się zajmuje? OZE. To jest katastrofa wizerunkowa miasta i to Pan Prezydent ponosi za nią pełną odpowiedzialność. O oświadczeniach typu tylko rok rządzę niech zapomni, bo w rok można bardzo dużo zrobić, jeśli się chce. Ten rok został zmarnowany. Pan radny Trepka to niezłe ziółko jest. Dostaje odpowiednio wcześniej projekt uchwały po czym idzie na komisję i siedzi jak mysz pod miotłą, aby po powstaniu artykułu łaskawie żądać na Facebooku wycofania uchwały od Prezydenta. To ziółko nie ma ani jednej interpelacji, wypowiedzi na sesji zero, na komisji i sesji siedzi cicho. To wszystko świadczy o tym, że przyszedł do Rady dla pieniędzy i zdobycia pracy w spółce miejskiej. Zawiercie i mieszkańcy koło czterech liter mu latają.

  6. Trepka jesteś leniem i powinieneś jak masz poczucie godności zrezygnować z mandatu radnego ,z pracy ,którą uzyskałeś w sposób budzący tylę wątpliwości .Zadaję pytanie czy jesteś człowiekiem honoru ! Czy jedynie zwykłym karierowiczem !!!.

    • Takie osoby łatwo z koryta nie zrezygnują. Radny miał pracować dla Zawiercia, a tu się okazało, że Zawiercie pracuje dla niego.

  7. Panie Trepka taki komentarz byłego prezydenta pana przypominam zdrowie wasze gardła nasze i przypomnę panu ze ten pan startując ponownie w wyborach uzyskał O.9 % POPARCIA narodu i panu podobnego końca życzę .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.