zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W Zawierciu dziki atakują mieszkańców. UM: starosta wydał decyzję o odstrzale dzików. Starosta: Decyzja dotyczy terenu szpitala [AUDIO + ZDJĘCIA]

W poniedziałek 30 grudnia na Spotted Zawiercie ukazał się filmik, na którym widać zgraję dzików goniącą na ul. Brata Alberta w Zawierciu mieszkankę miasta. W ciągu kilku godzin od publikacji filmik zdobył setki udostępnień i komentarzy. Kobiecie pomógł kierowca samochodu przejeżdżający ulicą, który zaczął trąbić na dziki. Kobieta wsiadła do jego pojazdu.

Dziki grasują w tej części Zawiercia od wielu tygodni. Od wielu dni ich zachowanie staje się coraz bardziej agresywne. W miejscu ich przebywania znajduje się straż miejska, której patrol będzie pilnował bezpieczeństwa mieszkańców do godziny 22:00. Paweł Kmiecik i Bartosz Jastrząb z redakcji Mediów Zawierciańskich byli świadkami sytuacji, gdy jeden z dzików zaczął biec w kierunku kobiety idącej wzdłuż ulicy Szczęśliwej. Kobiecie pomógł patrol straży miejskiej, który zajechał drogę dzikowi i uruchomił sygnał dźwiękowy.

Urząd Miejski pytany o problem z dzikami odsyła do starosty zawierciańskiego, który wydał decyzję w sprawie odstrzału dzików. Z kolei starosta informuje, że wydana kilka tygodni temu decyzja dotyczy obszaru Szpitala Powiatowego w Zawierciu (i m.in. obiektów użyteczności publicznej), poza tym terenem nie może zostać wykonana.

Urząd Miejski w Zawierciu wydał w tej sprawie oświadczenie.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, miasto odpowiada za zwierzęta bezpańskie, a nie dzikie. Ustawa tego nie reguluje, a zatem na zasadach ogólnych przepisów dziki są własnością Skarbu Państwa. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zawierciu wielokrotnie informowali Starostwo Powiatowe w Zawierciu o tym, że wzrosła liczebność dzików na ternach miejskich i użyteczności publicznej. Mało tego, informacje w tej sprawie przekazywała Straż Miejska, a także sami mieszkańcy – nie tylko Zawiercia, ale także Poręby, Łaz i Rudnik. Sygnalizowano, że zwierzęta pojawiają się m.in. w okolicach budynków mieszkalnych. Efektem była decyzja Starosty Zawierciańskiego (wydana 3 grudnia 2019 roku) o odstrzale redukcyjnym dzików „w granicach administracyjnych miast: Łazy, Poręba, Zawiercie i obrębu Rudniki na obszarach wyłączonych z użytkowania wchodzących w skład obwodów łowieckich nr 74, 75, 83 i 84, w przypadkach szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę (…)”. O incydencie, do którego doszło na ulicy Brata Alberta, WBiZK poinformował Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Niezależnie od tego UM zwrócił się o pomoc do łowczego z Koła Łowieckiego „Diana”. Stado dzików, uwiecznione w materiale wideo na facebookowej stronie Spotted Zawiercie, znajduje się obecnie na ulicy Szczęśliwej w Zawierciu. Na miejscu jest Straż Miejska, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Zawierciu oraz Policja – czytamy w treści komunikatu na Facebooku Miasto Zawiercie.

Co na to starostwo?

– My nie możemy wykonywać tej decyzji na innych terenach niż użyteczności publicznej lub obiektach produkcyjnych. Na terenach prywatnych ani na osiedlach mieszkaniowych nie możemy dokonywać odstrzału – odpowiedział starosta Gabriel Dors.

Oto co o sprawie dzików mówiła Pani Halina, jedna z mieszkanek dzielnicy Miodowa:

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie ilustracyjne: zarzut ekranu Facebook Spotted Zawiercie

26 KOMENTARZY

 1. Proszę się nie martwić i nie panikować. Kuba już nad tym myśli, ochroni Zawiercian przed dzikami tak jak rozwiązał kryzys w wodociągach. Kuba całe Zawiercie liczy na Ciebie!

 2. Decyzja w sprawie odstrzału redukcyjnego zwierząt pozostaje w gestii starosty na mocy art. 45 ust. 3 ustawy Prawo łowieckie. Nie ma w ustawie nic że dotyczy tylko szpitala.

 3. Faktycznie zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Środowiska, kompetencje starosty w zakresie odstrzału redukcyjnego zwierząt odnoszą się nawet do terenu niestanowiącego obwodu łowieckiego. W przypadku opuszczenia przez zwierzęta terenów przez nie dotychczas zamieszkiwanych (z powodu nadmiernego zagęszczenia) i dotarcie na tereny zamieszkałe przez człowieka (np. miasta, gospodarstwa rolne) starosta może wydać z urzędu decyzję o odstrzale redukcyjnym. Może w starostwie powinni doczytać ustawę.

 4. Pani Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Benc proponuje na Facebooku powołanie instytucji chroniącej mieszkańców przed dzikami. Wstyd Pani Benc. Jedyne co Pani potrafi to odebrać dietę radnej i pisać żałosne komentarze na Facebooku. Jest problem i ma Pani pole do działania, bo do tego została Pani wybrana. Pan Starosta Dors na pewno działałby gdyby dziki były w Białej Błotnej, a że to Zawiercie to niech sobie mieszkańcy radzą. Pan Konarski nie robi nic w tej sprawie, aby miasto zapewniło mieszkańcom bezpieczeństwo. Niestety mieszkańcy zostali z problemem sami. Pewnie trzeba ściągnąć telewizję, aby władza poszła po rozum do głowy.

 5. Czy to oznacza, że teraz Panowie myśliwi będę się z flintami uganiac po osiedlowych uliczkach i ramach wydanej przez przez Starostę Decyzji będą dokonywali publicznych egzekucji na Bogu ducha winnej zwierzynie, waląc do niej z ostrej amunicji? A może zanęcą fachowo na obrzeżach miasta i tam dadzą popalić dzikom? Nie ma mniej inwazyjnych i barbarzynskich metod na pozbycie się niechcianych gości z osiedla?

  • Nie trzeba strzelać. Można zwierzynę odłowić i wywieźć ale do tego też potrzebna zgoda starosty. Tylko po co się fatygować.

  • Może Pani Bęc się zainteresuje dzikami na Wartach , których mieszkańcy na codzień mają doczynienia z dzikami. A należy przypomnieć ,że to jest jej okręg wyborczy.

 6. Zabieramy tereny dzikim zwierzętom, więc przychodzą do miasta. To wina ludzi a nie dzików. A teraz wielka panika, że dziki na ulicach.

 7. Owszem szkoda zwierząt,ale nie chciałabym być w skórze tej uciekającej kobiety.Dziki się szybko rozmnażają i ich odstrzał jest konieczny.A co by było gdyby ta Pani szła z dziećmi ? Dziki są niebezpieczne ,a jest ich pełno wszędzie.

 8. Brawo wybudujcie sobie kopanie w lesie to będziecie mieli się gdzie schować przed dzikami i innymi zwierzętami którym odbieracie naturalne środowisko

 9. Żeby nie można było odstrzelić zwierzyny która zagraża bezpieczeństwu mieszkańców???? Hahahahahaha….dobre ?? to może pójdzie Pan starosta śladami zielonych i ekodupków którzy nawet chcą ochrony karpia podczas wigilii bo to przecież zwierzę…. myśli, czuje, boli go…..hahaha….
  O fak…???
  Zwierzę, które zagraża człowiekowi nie zrozumie że trzeba czekać miesiąc na papiery i inne formalności….niż kuwa mać ???
  Do odstrzału bo populacja jest widoczie za duża a i BSE grasuje…. pytanie co robią koła łowieckie skoro dziki szukają pożywienia w mieście….

 10. Nie chcę być zaatakowany przez dziką zwierzynę i chciałbym się móc obronić bo jakieś chore prawo w Polsce zabrania bronić się przed zwierzyną która jest pod OCHRONĄ a nie człowiek…..
  Nie którym się kolejności pomieszały kto powinien być na pierwszym miejscu chroniony……
  Bez skrupułów powiem że jak bym miał przy sobie wiatrówkę…..a by mnie zaatakowało jakieś zwiet to bez patrzenia chore polskie prawo zastrzelił bym….???

 11. Lisy i dziki do odstrzału….
  Noście ze sobą wiatrówki jak ktoś ma…. albo zwykłe petardy korsarze lub dymne i chukowe….

 12. To ja już wiem co będę robił ze znajomym jak spotkamy takiego liska albo dzika Pumbe hehehe…?☝️……..????

 13. Zwlekajcie tak dalej….to może się okazać że od strony tartaku Rahtan&Syn oraz drogi kolejowej na Łazy zaczną też wyłazić…..o osiedlu Przyjaźń nie mówię bo tam całe tereny wyryte są….
  A miasto nic z tym nie robi…..
  Dlatego proponuję wziąć sprawy w swoje ręce i nie patrzeć jak w końcu dziecko jakieś zaatakują….

  • #MIESZKO
   “Hej,szable w dłoń! Łupy w juki, a juki wziąć w troki.
   Hajda na koń! Okażemy się godni epoki!
   Ziemia aż drży, to do boju nas Mieszko prowadzi!
   Wszak woje z nas i wiatrówkę wziąć nie zawadzi!”

  • Nadzieja jest w tym ,że te żałosne ludzie z Rady Powiatu i z Rady Miasta zakończą swoją działalność,która polega na całkowitej bezmyślność i dziąłaniu co tu jeszcze schrzanić .

 14. Ale starosta i UM nie widzi problemu by odstrzał dotyczył CAŁEGO MIASTA…..by zwierzyna miała respekt przed człowiekiem i wiedziała gdzie jest jej miejsce…..

 15. Jes ,jes jak krzyczał twórca marketingu politycznego Marcinkowski -maż poetki z Brwinowa Izabel ,znów zaistnieliśmy w krajowej prasie piszą o naszych dzikach wszystkie portale i Gazeta Wyborcza .Zawiercie miastem dzików i przed dzikiem ratuj się skacz na drzewo .Jest szansa na dalszy rozwój sytuacji łowiecko -kabaretowej ,kto wie jakiś kabaret włączy do swojego repertuaru o dzikach w Zawierciu ,skecz .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.