zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W Walentynki o 18:00 przy ul. Marszałkowskiej odbędą się konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania budynku dawnej synagogi [PLAKAT]

W środę 12 lutego Urząd Miejski w Zawierciu opublikował na swojej stronie internetowej informację o zaplanowanych na piątek 14 lutego konsultacjach społecznych.

Konsultacje dotyczyć będą “zagospodarowania budynku dawnej synagogi i aranżacji otoczenia”. Odbędą się w Referacie Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Zawierciu przy ul. Marszałkowskiej 29. Początek o godzinie 18:00.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

22 KOMENTARZE

 1. Żydów w Zawierciu brak ,to jak znajdą się chętni to znaczy pieniądze na remont to cerkiew w tym miejscu można postawić,coraz więcej Ukraińców w Zawierciu to przynajmniej będzie budynek wykorzystany .

 2. Pięknie Pan Konarski zamierza wyłożyć publiczne pieniądze na prywatny budynek. Żydzi będą przeszczęśliwi, że miasto wyremontuje ich własność, a oni nie dadzą ani grosza. Nikt nie pytał mieszkańców czy zgadzają się, aby ich pieniądze zostały przeznaczone na taki cel. Skoro Pan Konarski tak pała miłością do Marszałkowskiej i do synagogi to niech wykłada na remont z własnej kieszeni.

 3. To jest ta inwestycja o której nie chciał powiedzieć prezydent Konarski i na to pójdzie kasa z obligacji.
  Znowu ul. Marszałkowska i dziwi mnie fakt, że tylko ta część ulicy:
  Marszałkowska 29, 31, 35, 35a, 37 , 39
  Żłobek Miejski u. Marszałkowska 28
  Straż Miejska ul. Marszałkowska 29

  w tej części ulicy Marszałkowskiej przypadkowo pan L.K (nazwisko usunięte – red.) posiada swoje nieruchomości.
  Po takiej inwestycji ceny nieruchomości znacznie wzrosną (fragment komentarza usunięty na prośbę wymienionej w komentarzu osoby – red.)

  P.S. nie jestem przeciwny by inwestować i remontować te budynki, ale żeby to było z korzyścią dla wszystkich mieszkańców, a nie by bogacił się przy tym jakiś prywaciarz.
  Ludzie pomyślcie o tym.
  I ja się pytam kto tu jest kogo LOBBYSTĄ. (ja pomogę w wyborach, a ty później).

 4. WYBURZYĆ TĄ RUINĘ ORAZ INNE DZIADOSTWA NA MARSZAŁKOWSKIEJ I ROBIĆ PRZESTRZEŃ POD NOWE OSIEDLE ” STARY RYNEK ” TO JEST MÓJ GŁOS W TYCH KONSULTACJACH .

  • Ja mieszkam od urodzenia na Marszałkowskiej jak większość mieszkańców i może najwyższy czas wyremontować tą ulicę!!!

 5. Konsultacje to taki dupochron dla Konarskiego żeby później powiedzieć ze sami tego chcieliście tak jak powiedział radnym na sesji przeciecz to WY głosowaliście za tym. Bez komentarza

 6. Przecież te jego konsultacje to jeden pic na wodę fotomontaż. Niech się wypowie na temat nowo powstałego referatu i gdzie był konkurs dla kandydatów do pracy tam. Co wogole robi ten referat bo albo pracownicy się budzą albo nie ma nikogo i jest zamknięty . Tu dopiero macie przewal.

 7. nie zdziwcie się, gdy po wyremontowaniu i zagospodarowaniu budynku, znajdzie się (w magiczny i szybki sposób) jakiś “prawowity spadkobierca” 😉

 8. Niech do Wszystkich dotrze że Konarski to ” wilk w owczej skórze ” reprezentuje interesy i to napewno nie Mieszkańców Zawiercia !!!!!!A na konsultację kto przyjdzie? Może mamusia jednego z naczelników- UPS przepraszam teraz kierowników, których to po wyborach awansował.

 9. Kurduple tylko mogą podskakiwać i japą szczekać. Brawo Prezydencie Konarski. Zawiercie się rozwija i wychodzi z zapaści. A Kurduple niech dalej szczekają, to im tylko zostało, buachaaa !!!, buachaaa !!!! ,buachaaa !!!!

  • Można rzec trawestując klasyka: “Przez ostatnie lata nasze miasto znalazło się na skraju przepaści ale teraz zrobiliśmy krok do przodu!”.
   Wypisz, wymaluj.

 10. Pozwalam sobie zamieścić nieco inny punkt widzenia. Zawiercie jest stosunkowo młodym miastem, brak tutaj zabytków, a o te które są, my jako społeczność, mieszkańcy tego miasta, powinniśmy dbać, chyba że wstydzimy się tego miasta i poniekąd swojej tożsamości, przeszłości, historii. Synagoga jest niewątpliwie jednym z najbardziej cennych zabytków naszego miasta, czy to się komuś podoba, czy nie. Jej stan jest opłakany, niemal w stanie ruiny. Powinniśmy ją wyremontować, będzie to także swiadczylo o naszym szacunku i pamięci wobec społeczności żydowskiej, która kiedyś tutaj mieszkała na prawach równych każdemu z nas. Społeczności, która została wywieziona i wymordowana, przestała istnieć. Miasto mogłoby wejść w porozumienie z ziomkostwem gminy żydowskiej i uzyskać zgodę na remont obiektu np ze środków Unii Europejskiej. Być może istnieje możliwość partycypacji w kosztach przez gminę żydowską. W obiekcie tym mogłaby powstać jakaś jednostka kulturalna np szkoła muzyczna, teatr młodzieżowy, izba pamięci społeczności żydowskiej itp. To wstyd dla miasta, że od tylu lat ten cenny obiekt popada w ruinę. Dobrze, że ktoś się wreszcie tym zaczął interesowac.

  • Synagoga nie jest własnością miasta. To jest własność prywatna i właściciel niech sobie ją remontuje. Jeśli Prezydent Konarski tak bardzo chce remontować budynek to niech to robi za pieniądze prywatne swoje. Będzie inwestorem, bo gmina żydowska na takiego inwestora czeka. Właściciel sam doprowadził do takiego stanu budynek. Wyremontuje budynek miasto za pieniądze publiczne od razu pojawi się szczęśliwy właściciel odebrać wyremontowany budynek.

   • To samo PRYWATNA DRUZYNA , nie powinna nic dostac od miasta ani grosza ( poprzednik od tak sobie za kolexxxxx rzucił 2,5mln) bo nie reprezentuje Miasta ale tylko swoje kolxxxxxxo i prywatne firmy , nie dośc że poprzednik załatwił im wszystko za freee to mało.. Kiepskie place zabaw dla dzieci !!! powołanie imitacji rady gospodarczej , brak Rewitalizacji miasta.

    Wiec nie wyskakuj kielecxxxxx slugusie , bo z histori miasta nie znasz jak by toi rodzice czy dziadki z kieleckiego nie przywędrowali za praca. OD POWSTANIA ZAWSZE BYŁO PRZEMYSŁOWO-HANDLOWE!!

 11. Lepiej inwestować w ul. Marszałkowską, bo to nasza historia. Każde poważne miasto ma stara dzielnicę, bo tam wszystko się zaczynało. A ile pieniędzy pochłonęła ul. Wiśniowa i za którego Prezydenta i kto tam mieszka. O tym cisza ? Jakie były zewnętrzne dotacje ? I co miast ma z tego ? Dziura na peryferiach.

  • Nie na Marszałkowskiej zaczynało się Zawiercie. Początki naszego miasta to Szkolna, Stary Rynek w tej części miasta , a także Łośnicka , Pilicka , Kościelna . Marszałkowska to syf z malarią brud smród i ubóstwo. To wszystko trzeba wyburzyć , teren zrekultywować i budować nowoczesne osiedle. Każda złotówka wydana na odnawianie ruder ta złotówka wyrzucona w błoto.

 12. Synagoga jest własnością skarbu państwa i wielokrotnie podejmowano przekazanie jej gminie Żydowskiej w Katowicach celem zagospodarowania i wyremontowania jednak odmawiano ze względu na brak środków na rewitalizację. Zapewne będzie o tym dzisiaj mowa. Zachęcam to zapoznania się z tematem zamiast rzucać niesprawdzone informacje oczerniając P Konarskiego wskazując niecne intencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.