zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu powstał związek zawodowy fizjoterapeutów

Fizjoterapeuci ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu założyli związek zawodowy. Ich postulaty to głównie podwyżka wynagrodzeń, ale również zakup odzieży roboczej, zwiększenie zatrudnienia i zapewnienie “prawidłowo działającego sprzętu”.

Związek zawodowy fizjoterapeutów ma sześć postulatów.

1. podwyżka wynagrodzenia wszystkich fizjoterapeutów, masażystów oraz terapeutów zajęciowych o 1 500 zł; 2. zakupu odzieży roboczej dla fizjoterapeutów, masażystów i terapeutów zajęciowych będących na oddziałach kontraktowych; 3. dofinansowania kursów oraz studiów dla fizjoterapeutów, masażystów oraz terapeutów zajęciowych; 4. zatrudnienia dodatkowych fizjoterapeutów, którzy będą realizować świadczenia na oddziałach nie kontraktowych; 5. zapewnienie prawidłowo działającego sprzętu i oprogramowania komputerowego do realizacji świadczeń; 6. ustanowienie dodatku pieniężnego w przypadku nieobecności pracownika, dla osób które pełnią zastępstwo – czytamy w postulatach związku.

Jak podkreśla przewodnicząca nowopowstałego związku, fizjoterapeuci są “zawodami medycznymi mało docenianymi a tak ważnymi”.

Pomagamy Pacjentom dojść do pełnej sprawności po chorobach neurologicznych takich jak udary, guzy mózgu, także po urazach ortopedycznych takich jak złamania, kontuzje, ale również osobom dotkniętym przez inne choroby reumatoidalne, zwyrodnieniowe. Aby pozyskać wiedzę do usprawniania pacjenta musimy być do tego odpowiednio przygotowani, a tylko poprzez ciągłe dokształcanie mamy taką możliwość. W naszych szeregach znajdują się doświadczeni: fizjoterapeuci, masażyści oraz terapeuci zajęciowi, którzy pozyskali dużą wiedzę potrzebną do pracy z pacjentami. Stale podnosimy nasze kwalifikacje uczęszczając na liczne kursy, które są kosztowne. Naszym celem jest przywracanie pacjentom pełnej sprawności, a także zdolności do pracy i brania czynnego udziału w życiu społecznym. Aby rehabilitacja przebiegała kompleksowo nie wystarczą sami fizjoterapeuci, potrzebujemy również do współpracy masażystów oraz terapeutów zajęciowych – mówi Anna Myśliwiec, przewodnicząca związku.

Co na to dyrekcja szpitala?

Odpowiadając na Pana pytanie, potwierdzam, że 10 lutego br. do rejestru stowarzyszeń został wpisany Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii Oddział Terenowy przy Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Jakiekolwiek rozmowy dotyczące przedstawionych postulatów dyrekcja będzie prowadzić bezpośrednio ze związkiem zawodowym. Na dzień dzisiejszy przedstawiciele związku nie zwrócili się do dyrekcji z propozycją spotkania. Szanujemy prawo pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych i liczymy na konstruktywny dialog w celu dalszego wzmacniania pozycji rehabilitacji, jako jednego z ważnych świadczeń dla mieszkańców powiatu. Pragnę przypomnieć, że dyrekcja Szpitala wraz z administracją przy ogromnym osobistym wsparciu Starosty Gabriela Dorsa włożyli ogromny wysiłek w odzyskanie kontraktu na rehabilitację. Starania te zakończyły się sukcesem w połowie sierpnia zeszłego roku. Wspomnieć należy także, iż mimo braku pieniędzy z NFZ, Szpital z własnych środków wypłacał pracownikom zakładu rehabilitacji wynagrodzenia, aż do momentu przywrócenia kontraktu dzięki czemu zaraz po odzyskaniu kontraktu możliwe było przywrócenie tych świadczeń dla mieszkańców powiatu – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Przewodnicząca związku zawodowego fizjoterapeutów przypomina o konieczności wzięcia urlopu w narzuconym przez dyrekcję terminie w związku z tym, że Szpital Powiatowy w Zawierciu tymczasowo utracił kontrakt na fizjoterapię.

Gwoli sprostowania w dniu 24.02 bieżącego roku złożyliśmy w kancelarii w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Oddział Terenowy przy Szpitalu Powiatowym w Zawierciu postulaty oraz uchwałę. Do 28.02.2020 czekamy na odpowiedź w tej sprawie od Dyrekcji Szpitala. Oczywiście jesteśmy otwarci na każdego rodzaju dialog. W naszych szeregach znajdują się wykwalifikowani fizjoterapeuci, masażyści oraz terapeuci zajęciowi. Niestety zarabiamy najniższą pensję krajową. Nadmieniam, iż w lipcu wszyscy pracownicy byli na 3-tygodniowym urlopie własnym, którego terminy narzuciła nam dyrekcja. Po przyjściu z urlopu byliśmy na oddziałach w Szpitalu na ul. Miodowej przez 2,5 tygodnia, gdzie świadczyliśmy pracę w postaci powierzonych nam obowiązków z zakresu fizjoterapii. Chcielibyśmy również zaznaczyć, iż braliśmy czynny udział w przeprowadzce Zakładu Rehabilitacji z ul. Miodowej na ul. Piłsudskiego (pakowanie sprzętu, czyszczenie oraz opisywanie go a także rozpakowywanie, segregacja). Ostatnie 2 dni przed 16.08.2019 (dniem otrzymania kontraktu) spędziliśmy na szkoleniu z nowego systemu informatycznego, a także rejestrowaliśmy pacjentów na kolejne miesiące do realizacji świadczeń. Pracownicy bardzo ubolewali, że nie dostaliśmy kontraktu na świadczenie usług z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej, ponieważ nasza praca stała pod znakiem zapytania. Należy nadmienić, iż negocjacje i podpisanie umów nie leży w gestii pracowników fizjoterapii dlatego też dziękujemy Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Zawierciu i Staroście Zawierciańskiemu za zaangażowanie w odzyskanie kontraktu, dzięki czemu możemy realizować się w naszym wyuczonym zawodzie i pomagać pacjentom – mówi przewodnicząca związku zawodowego fizjoterapeutów.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.