zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

“W pewnych częściach miasta robi się więcej, a w pewnych mniej”. Przyjęto budżet Zawiercia na 2022 rok. Oto jak głosowali radni i co mówili [AUDIO]

Radni przegłosowali budżet Zawiercia na 2022 roku. Budżet na przyszły rok przewiduje dochody w wysokości 257,1 mln zł, a wydatki – 256,1 mln zł.

Drobnica inwestycyjna i tłocznia ścieków

Oto – jak informuje miasto na swojej stronie internetowej – jedne z najważniejszych inwestycji na przyszły rok:

 • przebudowa ulicy łączącej ul. Dąbrowica z ul. Żabią;
 • przebudowa i remont nawierzchni jezdni i chodników z budową kanałów sanitarnych w ulicach Prusa, Bukowej i Kasztanowej;
 • kontynuacja już rozpoczętej akcji związanej z termomodernizacją budynków mieszkalnych na terenie miasta. Łącznie ponad 30 z nich ma przejść metamorfozę. Szczegóły: https://bit.ly/3xkso5p;
 • modernizacja budynków przy ul. Aptecznej 9, 14, 17 i Porębskiej 46;
 • termomodernizacja budynku przy Porębskiej 1;
 • budowa windy w urzędzie miejskim;
 • budowa sieci kanalizacji sanitarnej i tłoczni ścieków w ulicach Inwestycyjnej, Technologicznej, Podmiejskiej (SAG – obszar A);
 • budowa przyszkolnej hali sportowej przy SP nr 9.

Zwracam się do Państwa z prośbą o przegłosowanie budżetu na kolejny rok. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest, no, budżet marzeń. Mają na to wpływ kilka rzeczy. Przede wszystkim, no, przez zmiany w przepisach prawnych, które, no, mają ogromny wpływ na budżet, ogromne wzrosty kosztów energii i gazu, które, no, są dla nas, no, zaskoczeniem oraz ogromny wzrosty kosztów inwestycji, które widzimy coraz bardziej, materiały budowlane, no ich cena cały czas rośnie oraz wzrost kosztów pracy, to też ma ogromny wpływ na kształtowanie budżetu. Dlatego chciałbym bardzo podziękować skarbnikowi za przygotowanie budżetu w takich warunkach niepewności. Nie jest on idealny, ponieważ wielu inwestycji, które planujemy nie ma jeszcze, ale ta sytuacja niepewności, no, zmusza nas do podejmowania takich decyzji. Mamy w perspektywie, no, to już jest pewne, pozyskaliśmy dużo środków zewnętrznych, mam na myśli Polski Ład, który na początku roku, myślę, że wprowadzimy do budżetu oraz z funduszy norweskich, natomiast, no, te dofinansowania są tak trudne, że jeszcze nie udało nam się ich wpisać do budżetu w tym momencie. Dlatego bardzo Państwa proszę też o wyrozumiałość i, no, mam nadzieję, że na początku roku wszystkie te rzeczy, o których rozmawialiśmy, będą w budżecie  – mówił Łukasz Konarski przed głosowaniem radnych.

Oto wypowiedź prezydenta Zawiercia:

Wielki szacun, że prezydent dołączył w końcu do nas na sesję, bo wypadałoby, żeby choć raz w roku być na sesji, najważniejszej – mówił radny (prezydent Zawiercia nie pojawił się w 2021 roku na wielu sesjach rady, na których głosowano zaproponowane przez niego podwyżki, tłumacząc to bliżej nieokreślonymi spotkaniami – np. nieobecność na środowej sesji Łukasz Konarski tłumaczyć wtorkowym spotkaniem z premierem Morawieckim).

Sprzeciw uargumentowany

W trakcie dyskusji na budżetem Zawiercia na 2022 rok jako pierwszy głos zabrał radny Michał Myszkowski. Podkreślał, że radni prosili o zestawienie budżetów wnioskowanych przez dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta, a otrzymali “standardową lakoniczną odpowiedź jednozdaniową, że wszystkie wnioski zgłoszone do budżetu miasta na 2022 rok przez jednostki organizacyjne zostały uwzględnione w wysokości zapewniającej funkcjonowanie i realizację zadań“. Radny stwierdził, że budżet “słabo wygląda“.

Mówiliśmy, aby tę termomodernizację porozkładać w czasie, bo wiedzieliśmy, że pewne dofinansowania będą niskie do budynków i możemy spojrzeć na termomodernizację budynków mieszkalnych ul. Kijowska i Wenecka. Plan inwestycyjny jest na ponad 1 mln, a dotacja na 300 tys. zł. Ul. Marszałkowska 29, 31 i 39, gdzie dofinansowanie jest na poziomie 224 tys. zł przy ponad milionie złotych – mówił Michał Myszkowski.

Radny podkreślał, że miasto “wykonujemy projekty, które nie są później realizowane i trafiają do szuflady“, np. w budżecie na 2022 rok budowa ul. Bocznej od ul. Podmiejskiej do terenów przemysłowych.

Mamy wiele pism od mieszkańców o remonty dróg i i ulic – np. mieszkańców ul. Solidnej, 150 m drogi, wystarczy położyć kostki, jak widać nie ma na to pieniędzy. Mamy projekt ul. Ręby – uliczka 550 m, projekt jest zrobiony, leży w szufladzie, projekt przebudowy ul. Północnej jest projekt i leży w szufladzie. Możemy to wymieniać, ale z roku na rok będzie trudno realizować inwestycje. Otwórzmy szufladę i zacznijmy realizować projekty – mówił radny.

“W pewnych częściach miasta robi się więcej, a w pewnych mniej”

Michał Myszkowski podkreślał, że “nie ma rozłożenia sił po całym mieście, w pewnych częściach miasta robi się więcej, a w pewnych robi się mniej“.

Ja za takim budżetem na pewno nie zagłosuję – zakończył wypowiedź radny.

Przedstawicielka urzędu miasta powiedziała, że “jeżeli chodzi o dofinansowanie z WFoŚ-u, to rozłożyli finansowanie do września 2023 roku“.

Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chawuła powiedziała, że złożyła wniosek do budżetu, który Komisja Budżetu i Gospodarki skierowała do prezydenta Zawiercia.

Mój wniosek komisja BiG przekazała ponownie do prezydenta nie zajmując stanowiska i dzisiaj, godzinę przez sesją otrzymałam informację, że prezydent odpisał przewodniczącemu komisji BiG, ja jednak nie otrzymałam tej odpowiedzi – mówiła Beata Chawuła.

Dochodzę do wniosku, że miasto nie ma żadnej strategii rozwoju miasta, uchwalamy na bieżąco budżet. Co miesiąc będziemy go zmieniać, także praktycznie budżetu rocznego nie ma, tylko mamy budżet, który jest fikcją i co miesiąc do zmieniamy – mówił Henryk Mól.

Radny Henryk Mól po raz kolejny ostro w słowach i “za” w głosowaniu

Radny mówił o inwestycjach w dzielnicy Zuzanka.

Ja rozumiem to, czasami rozgoryczenie, bo mieszkańcy bezpośrednio do mnie też cały czas piszą. Niektóre inwestycje no nie są jeszcze zrealizowane, dlatego to nie jest tak, że o jakichś zapominamy, nawet czasami projekt, który leży czeka na jakieś dofinansowanie – mówił prezydent Zawiercia.

Oto cała wypowiedź Łukasza Konarskiego:

Radny Henryk Mól powiedział, że “chciałby, żeby to było to było zrobione tak, jak mieszkańcy chcą, a nie tak, jak się komuś uwidzi“.

Mnie jest bardzo przykro, żeby Pan prezydent od 30 września nie znalazł czasu, nie zlecił nikomu udzielenia odpowiedzi – mówiła przewodnicząca rady miejskiej.

Posłuchajcie całej wypowiedzi Beaty Chawuły:

Za budżetem na 2022 rok zagłosowało 14 radnych, przeciw – 1, a 2 wstrzymało się od głosu.

Za:

 • Mariusz Borzęcki
 • Beata Chawuła
 • Martyna Gajos
 • Mariusz Golenia
 • Dominik Janus
 • Elżbieta Kornobis-Wieczorek
 • Dariusz Kurek
 • Henryk Mól
 • Tomasz Pacia
 • Paulina Pietras
 • Jerzy Radosz
 • Przemysław Trepka
 • Justyna Wesołowska
 • Zbyszek Wojtaszczyk

Przeciw:

 • Michał Myszkowski

Wstrzymali się od głosu:

 • Ewa Mićka
 • Damian Świderski

Pozostali radni byli nieobecni.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

12 KOMENTARZY

 1. Szanowny Prezydencie, gratulacje za inwestycje na rok 2022. Zapewne będzie trudno, ale nic nie tworzy się lekko. Jest okres pandemii, huśtawka cen na rynku budowlanym, a Pan i tak nie zwalnia tempa. Brawo !!!!!!!

 2. Obwodnica temat rzeka. Wszędzie oddają nowe drogi a tutaj nawet nie zaczęto ale jak zaczną i zrobią to ojców sukcesu będzie tylu że zabraknie metrów wstęgi a teraz cisza bo nie się czym pochwalić.
  Co do budżetu. Może urząd zrobiłby podsumowanie ile co roku wyłożono pieniędzy na inwestycje w poszczególnych dzielnicach i co zrobiono ? Ciekawe ile pieniędzy poszło do Kromołowa a ile np. do Blanowic , Pomrożyc , Łośnic , Karlina itd ? Ciekawa lektura by to była.

 3. Przecież obwodnicy nie będzie nikt wam nie mówił? nie ujęto tego w planie obwodnic na ten rok, sprawa zamieciona pod dywan, Łukasz Konarski dobrze o tym wiedział ma dobry kontakt z ministerstwem, wiedziała ale nie powiedział i nie powie, Taki ten nasz prezydent

  • A to obwodnica leży w kompetencjach (budżecie) miasta? Proponuje zmienić nick z AAAAAA na ĘĘĘĘ (ę jak ęteligent).

 4. W Kromołowie kupili drugi nowy samochód dla kogoś widzi mi się do OSP zamiast dołożyć np. do zwyżki dla PSP by sięgała do ok. 40m.

 5. Cała ta prezydentura wydaje się być porażką. Prezydent chwali się byle czym (kwiatki, światełka, durne imprezy, jakieś wystawy). Poważne sprawy prawie nie tknięte. Nie mówiąc już o wysypisku śmieci i o recyklingu baterii ( firmie, której żaden inny włodarz nie pozwolił się wybudować u siebie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.