zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W nocy z soboty na niedzielę 28/29 marca śpimy o godzinę krócej

29 marca, w niedzielę zmienimy czas ze środkowoeuropejskiego (zwykłego) na czas letni środkowoeuropejski. Zmiana czasu nastąpi o godzinie 2:00 wraz z przesunięciem wskazówek zegara na godzinę 3:00.

Dopasowanie dobowego rytmu aktywności społeczeństwa do okresów naturalnego światła jest niezwykle istotne. Rozwój technologii wpłynął na konieczność ujednolicania sposobu mierzenia czasu na dużych obszarach (wprowadzenie czasu strefowego). Współcześnie, dobowy rytm życia społeczeństw w większości państw jest „dostosowany” do (odmierzany według) jednolitego na danym obszarze oficjalnego czasu urzędowego, a nie jak kiedyś – do zmiennych lokalnie i w ciągu roku godzin wschodu i zachodu słońca. Wypracowano wiele „sztucznych” sposobów radzenia sobie z tym problemem (sztuczne oświetlenie ulic, miejsc pracy itp.). Jedną z takich metod jest regularna, dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu – czytamy na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar.

Czy ta zmiana jest ostatnią taką zmianą?

Oznacza to, że najbliższa wiosenna zmiana czasu z czasu zimowego na czas letni – w nocy z soboty na niedzielę 29.03.2020 r. odbędzie się, podobnie jak i jesienna zmiana czasu w roku 2020 i wiosenna zmiana czasu w roku 2021 – czytamy na stronie GUM.

Grafika: Główny Urząd Miar

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.