zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W maju 2019 roku z Żabek usunięto „żabki”. Od ponad 2 lat miasto podaje coraz to kolejne „tłumaczenia”, dlaczego ich nie przywróciło

O temacie po raz pierwszy napisaliśmy w listopadzie 2019 roku. Urząd Miejski w Zawierciu informował wówczas, że figurki żabek zostały usunięte w maju 2019 roku.

Zawiercia nie stać na 4,2 tys. zł?

– Decyzja o przeniesieniu figurek została podjęta w związku z ich złym stanem technicznym. Przeniesienie „żabek” zostało zlecone Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych przez Wydział Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Celem była ocena uszkodzeń i możliwości renowacji figurek. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest renowacja „żabek”, a drugim zakup nowych. Analizujemy, który z wariantów będzie korzystniejszy – powiedziała w listopadzie 2019 roku rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu Monika Polak-Pałęga.

Zawierciański magistrat informował wówczas, że koszt renowacji figurek wyniósłby około 4 200 zł netto.

W połowie lipca 2020 roku redakcja Mediów Zawierciańskich ponowiła pytanie o plany dotyczące „żabek”.

– Oceniono już uszkodzenia i sprawdzono czy możliwa jest renowacja figurek. Na pewno nie będziemy ich odnawiać, ponieważ tańszym rozwiązaniem jest kupienie nowych. Po wyborze najkorzystniejszego wariantu, przystąpimy do realizacji – mówiła w lipcu Monika Polak-Pałęga.

Analiza trwa

W grudniu i styczniu ponowiliśmy pytanie o to, co do tej pory zrobił Urząd Miejski w Zawierciu w kwestii przywrócenia żabek na rondo w Żabkach.

– Bierzemy pod uwagę możliwość zlecenia zadania w formie zaprojektowania i wykonania zagospodarowania terenu lub dostawy obiektów małej architektury – poinformowała Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu w środę 20 stycznia 2021 r.

Kilka dni temu redakcja portalu zawiercianskie.pl ponowiła pytanie o termin przywrócenia „żabek”.

Miasto planuje przejąć tereny dróg powiatowych, w których rejonie mają zostać ustawione żabki. Później planowane jest opracowanie kompleksowej koncepcji zagospodarowania terenu – przekazała w poniedziałek 30 sierpnia 2021 r. Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

To cała wypowiedź urzędu na pytanie naszej redakcji o to, „dlaczego miasto od ponad 2 lat nie potrafi zakupić nowych figurek żabek na rondo ul. Piłsudskiego i Leśnej w Zawierciu?„. Nie wiadomo, o jakie przejęcie chodzi, jakich dróg powiatowych i w jakim rejonie „mają zostać ustawione żabki„.

Podsumowując: w maju 2019 roku miasto zdecydowało o usunięciu legendarnych „żabek” z dzielnicy Żabki. Bez rozgłosu, bez wyjaśnienia mieszkańcom. W listopadzie 2019 roku twierdzili, że „analizują”, co zrobić z tą sprawą. W lipcu 2020 roku, po analizach, stwierdzono, że taniej będzie kupić nowe, niż remontować stare. W styczniu 2021 r. urząd stwierdził, jak gdyby nigdy nic, że rozważa zamówienie wykonania „żabek”. A pod koniec sierpnia 2021 roku magistrat poinformował, że… z renowacją „żabek” jest związane z przejęciem nieokreślonych terenów nieokreślonych dróg powiatowych. Być może jest szansa, że jeszcze w tej kadencji zostanie podjęta decyzja w tej sprawie.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie ilustracyjne: pocztówka z lat 80. ubiegłego wieku: Dawne Zawiercie: www.dawne-zawiercie.pl / Archiwum J.S. Gębka (materiały – zbiory własne)

13 KOMENTARZY

 1. Lepiej qrwa kupić ozdoby świąteczne na jeden sezon za 145 tysi…. To miasto się kończy, nie ma dobrego zarządzania, tylko kasa dla odnowych kolesi się liczy

 2. Ciekawe gdzie oni będą chcieli te „żabki” zainstalować, skoro dopiero muszą przejąć jakieś tereny, pod tę inwestycję ? Te próby tłumaczenia i usprawiedliwiania czyjejś nieudolności są bardzo niskich lotów.

 3. Zapewne dawne żabki nie są dość „ładne” i nie trafiają w gusta estetyczne dworu Pańskiego.
  Nie mają też takiego znaczenia strategicznego jak kwietniki i donice na latarniach skoro od dwóch lat nikt się nimi nie chce zainteresować.
  Może gdyby Żabki mogły same za siebie odpowiedzieć, przedstawić plan swojej renowacji, złożyć w Urzędzie miasta projekt skonsultowany z architektem zagospodarowania przestrzeni oraz same znalazły sobie reprezentatywne miejsce w przestrzeni miejskiej to w końcu ktoś w Urzędzie miasta łaskawie może by się na to zgodził.
  Tymczasem nasze Żabki są skazane na zapomnienie pozostając tylko w pamięci sentymentalnych starszych mieszkańców miasta.

 4. KONARSKI WOLI OZDOBY SWIATECZNE TANDETNY NAPIS OD MOKIEM ZAWIERCIE I KWIATKI W DONICZKACH NIKOMU NIEPOTZEBNE , TE ZABKI TO….SYMBOL STAREGO ZAWIERCIA. kONARSKI WOLI TANIE EFEKCIARSTWO BAZAROWE…………….

 5. Ręce opadają. Miasto nie dość, że ukradło i schowało żabki to jeszcze chce je przenosić gdzie indziej. To jest totalny imbecylizm. Debilizmem jest brak odnowienia żabek. Pan Konarski nowe żabki to sobie może kupić i postawić koło swojego domu.

 6. Żabki o których mowa były z pancernego betonu nie do ruszenia bez 20 kg Józefa.
  Wystarczyło kupić parę litrów porządnego lakieru , pomalować , ustawić dookoła ronda i zrobić fontannę . Wtedy każdy będzie wiedział , że jest na Żabkach .

 7. – Panie Maliniak, co robimy z tymi ropuchami??
  – Jakto co Kowalski? Na gruz…
  – A jak ktoś kiedyś zapyta co się z nimi stało?
  – To powiemy że żaby są, tylko trzeba je odrestaurować a to nie jest takie proste…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.