zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W listopadzie 2019 radną z PO zwolniono ze spółki miejskiej, teraz radny z PO zatrudniony w starostwie ma mieć pensję niższą o około połowę. Starosta: “Protestuję przeciwko łączeniu tych dwóch spraw”

Starosta zawierciański Gabriel Dors zwrócił się do Rady Miejskiej w Zawierciu o wyrażenie zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy radnego Pawła Kaziroda, który pracuje w Starostwie Powiatowym w Zawierciu. 

Przypomnijmy, w listopadzie 2019 roku Ewa Mićka, radna (z Platformy Obywatelskiej) Rady Miejskiej w Zawierciu, została – po wyrażeniu na to zgody przez radę – dyscyplinarnie zwolniona z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (RPWiK) w Zawierciu. RPWiK jest spółką miejską należącą do Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Przyczyną zwolnienia miało być – jak informowała wówczas spółka – celowe i świadome wprowadzenie w błąd dwóch potencjalnych oferentów w przetargu na zakup jednego laptopa, a także błędy w ogłoszeniu dotyczącym postępowania na opracowanie dokumentacji projektowej na wybudowanie zagłębionej wagi samochodowej.

Z kolei na początku kwietnia 2020 r. starosta zawierciański Gabriel Dors zwrócił się do Rady Miejskiej w Zawierciu o wyrażenie zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy Pawła Kaziroda (również z PO), radnego Rady Miejskiej w Zawierciu. Radny był dotychczas zastępcą dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu (PZD), a PZD – jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Pracowało w nim około 50 osób.

Starosta zawierciański kilka miesięcy temu rozpoczął przygotowania do utworzenia nowej jednostki powiatu – Centrum Usług Wspólnych. Wraz z utworzeniem CUW-u zlikwidowano jako odrębne jednostki Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Zawierciu oraz właśnie Powiatowy Zarząd Dróg. Ten drugi przekształcono w wydział starostwa. Aby zachować w nim funkcję zastępcy naczelnika – a więc stanowisko Pawła Kaziroda, który był zastępcą dyrektora w PZD sprzed likwidacji – wydział musiałby liczyć 10 osób. Liczy 7. Dotychczasowy zastępca dyrektora PZD, Paweł Kaziród, ma więc zostać szeregowym pracownikiem (naczelnikiem nowego wydziału został dotychczasowy dyrektor PZD – Henryk Goncerz).

Jak informuje starosta wiąże się to z obniżeniem wynagrodzenia zasadniczego dla Pawła Kaziroda o około 1,5 tys. zł brutto do kwoty 2,9 tys. zł brutto. Według regulaminu pracownik może otrzymać premię uznaniową, która wynosi do 30% wynagrodzenia. Według oświadczenia majątkowego radnego jego średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło – wraz z dodatkami i premiami – nieco ponad 6 tys. zł.

Paweł Kaziród jest jedynym żywicielem swojej rodziny. Ma niepełnosprawnego syna, a jego żona opiekuje się dzieckiem.

W poniedziałek 27 kwietnia Gościem Dnia Radia Zawiercie był starosta zawierciański Gabriel Dors (Prawo i Sprawiedliwość).

Protestuję przeciwko łączeniu tych dwóch spraw. Nie jest to zwolnienie Pana Pawła Kaziroda z pracy, nie jest to wystąpienie o zwolnienie. Jest to zmiana warunków pracy i płacy podyktowana regulaminem pracy, wynagradzania w starostwie. Nic poza tym. Jeżeli chciałbym tak postępować jak Pan redaktor tutaj mówi, to najzwyczajniej w świecie wystąpiłbym do rady o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy, gdyż nie ma takiego stanowiska. Panie redaktorze, to jest zupełnie inna sprawa – powiedział w trakcie wywiadu Gabriel Dors.

Co na to Paweł Kaziród?

Czuję się pokrzywdzony – stwierdził radny miejski i podkreślił, że nie chce nic więcej mówić na ten temat.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

20 KOMENTARZY

 1. Pewnie kasy brakuje na wynagrodzenie dla siostrzenicy, którą Dors zatrudnił na stanowisko dyrektora CUW. Ciekawe czy Dors schowa się pod miotłę jak Piotrowski gdy trzeba było przyjść na sesję i przedstawić sprawę radnej Mićki?

 2. A moze redaktor sie zainteresuje w jakich to okolicznosciach Radny Pawel Kazirod zostal zastepca dyrektora Powiatowego Zarzadu Dróg?? Jakie posiadal kwalifikacje oprocz tych ze byl przewodniczacym Rady Miejskiej. I jaka role w ty odegral byly prezydent WG.

  • Zawsze pan radny może iść dorobić do Amazona transport bezpłatyny jeść też dają za free praca w weekendy lub w tygodniu zawsze jest rozwiązanie prawda jak tylko się chce a po drugie jak jest średnia pensja w powiecie ?

 3. Myślę że Rada Miasta głęboko się zastanowi, zanim podejmie decyzję która w przyszłości może dotknąć ich samych.

 4. Radny jest dorosłą osobą, pełniąca stanowisko będące zależne od różnych lokalnych ukladzikow polityczno- towarzyskich. Pelniac funkcję Radnego, który na sesjach nieustannie szczekał atakując tym samym koalicję m.in. swojego pośrednio przełożonego nie powinien czuć się zaskoczonym i skrzywdzonym zaistniałą okolicznością. Czegóż innego mógł się spodziewać? Zamiast awansu jak za swojego pryncypała dostał kubeł zimnej wody na otrzeźwienie. Było tak ujadać gdy się miało fajną fuchę?

 5. Pan radny z tego co pamiętam to prowadził działalność gospodarczą. Jak Starosta będzie na sesji to może odpowie na pytanie jakie kompetencje zdecydowały o tym, że Pan radny został zastępcą dyrektora PZD? Pan radny niech będzie szczęśliwy, że chodzi tylko o obniżenie pensji, a nie o zwolnienie z pracy . Dziś pracownicy są zwalniani z pracy z powodu koronawirusa i muszą sobie radzić i nie mają dodatkowego dochodu w postaci diety radnego jak Pan Kaziród.

 6. Ze względów DLA MNIE I WIELU ZAINTERESOWANYCH OCZYWISTYCH zastanowiłbym się dlaczego Wojewoda Śląski do tej pory nie zajął stanowiska czy Rada Powiatu została powołana z rażącym naruszeniem prawa i powinna zostać rozwiązana (identyczny przykład Powiatu Koneckiego). Zastanawia mnie też wyrok WSA rozstrzygnięty na korzyść byłej dyrektor PPP, która w pozwie stawiała zarzut, że Zarząd i Rada Powiatu Zawierciańskiego działają w nieuprawnionym i nieistniejącym składzie. Zatem mamy Starostę czy nie? Czy Rada Powiatu działa zgodnie z prawem, czy jest bezprawnie wybrana a jej uchwały są nieprawomocne? Jeżeli Wojewoda wywodzi się z PiS, pan Dors jest czynnym działaczem tego ugrupowania wszystko składałoby się w logiczną całość. Nie ma nic gorszego i bardziej obrzydliwego niż przepychanki personalne i polityczne zamiast działania na rzecz powiatu i jego mieszkańców.

 7. Starostą się bywa o ile jak napisano wcześniej jest się starostą w świetle prawa, bo chodzi tu jak mniemam o niedotrzymany termin powołania ostatniego z członków zarządu, który został przekroczony. Człowiekiem się jest.

 8. Fasadowośc demokracji wyszła jak szydło z worka .To tylko przysłowie bez odwoływania się do nazwiska byłej Pani Premier .Bez opozycji nie ma demokracji ,a działania władz miasta i powiatu zmierzają do jednego -upokorzyć każdego kto myśli inaczej i ma możliwość wyrażenia swojego zdania w sposób publiczny ,bo jak inaczej można nazwać postępowanie władz samorządowych wobec opozycyjnych radnych .

 9. Wielu ludzi jest szeregowymi pracownikami różnych instytucji i firm, wielu ludzi otrzymuje takie a nie inne pensje, a w obliczu kryzysu mogą nawet stracić pracę! A tutaj “niezależne media” rozczulają się nad losem biednego pana, który teraz będzie musiał być tylko szeregowym pracownikiem. Paranoja. Redakcja Mediów Zawierciańskich już dawno przestała być rzetelnymi mediami a szkoda.

 10. Na okres sprawowania kadencji radnego dla dobra demokracji nie należy oczywiście poza wypadkami oczywistymi skazanie prawomocnym wyrokiem ,zwalniać radnego czy obniżać mu wynagrodzenie ,takie działania są ohydną zemstą polityczną .

 11. Wśród radnych nie ma praktycznie takich, którzy nie byliby podekowani w jakiś jednostkach samorządowych, agencjach, spółkach i instytucjach państwowych. Są w strukturach Starostwa, ARMiRU, Wodociągach, Spółdzielniach mieszkaniowych, szkołach itp. Zdecydowana większość tych stanowisk działa na zasadzie dostania tej pracy za „zasługi”, bycie w lokalnych układzikach towarzysko-biznesowo-politycznych, a nie „kompetencje” i merytoryczne przygotowanie do danego stanowiska pracy. Jeden z drugim, dzielny Radny, niewiele by zdziałali w normalnie zarządzanej firmie, gdzie w pierwszej kolejności najpierw się wymaga, a dopiero później ew. „gada”. Na tych zasadach działają w Radzie całe byty, całe rodziny popodpinane to tu, to tam, „działacze”, którzy w normalnej pracy swoimi kompetencjami niewiele by osiągnęli. Dlaczego więc mamy na portalu zawiercianskie.pl czytać o kłopotach któregoś z Radnych? Nie podoba się, to niech zmieni pracę, jeżeli jest doskonałym fachowcem, to znajdzie nową, dobrą pracę bez żadnych problemów. Tysiące pracowników to przerabiało. Chyba że jest inaczej.

 12. O ile pamięć mnie nie myli pan Dors mówił w wywiadach. że powstanie CUW nie spowoduje zwolnień jak i uposażeń pracowników. Czyny nie słowa. Człowiek nie polityka kadrowa. Powiat nie interesy partyjne i rozgrywki personalne. Na następnej sesji miejskiej rada znów zamieni się w sąd polityczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.