zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W Irządzach zmienił się wieloletni proboszcz. Zabiegała o to część parafian

Zmienił się proboszcz parafii św. Wacława w Irządzach (diecezja kielecka). Od dłuższego czasu zabiegała o to w Kurii Diecezjalnej w Kielcach część parafian.

Od 22 lat proboszczem parafii był ks. Marek Capek. Część parafian od lat wysyłała pisma w sprawie jego odwołania do kieleckiej kurii, do Kielc wybierały się również delegacje parafian. Zarzucali mu niesympatyczne zachowanie, tzw. ciche tace (czyli piętnowanie rzucania monet w trakcie niedzielnej zbiórki) pobieranie opłat m.in. za prace remontowe na cmentarzu oraz zbyt bliski kontakt z kobietą pełniącą funkcję organistki, katechetki i gospodyni, choć – jak mówili – nie mają dowodów na swoje podejrzenia. Kilka tygodni temu podczas wizyty duszpasterskiej bp. Jana Piotrowskiego kilkudziesięcioosobowa grupa parafian apelowała o zmianę proboszcza swojej parafii.

Te sprawy narastają od samego początku, jak Ksiądz Proboszcz tu przybył. Apogeum już zostało osiągnięte – mówił wówczas jeden z mieszkańców.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się z pytaniem o komentarz kurii do zarzutów wobec proboszcza z Irządz. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie udało nam się również skontaktować z parafią w Irządzach.

W grudniu Kuria Diecezjalna w Kielcach podjęła decyzję o odwołaniu ks. Marka Capka. W jego miejsce powołano ks. Sławomira Piwko, dotychczasowego proboszcza parafii św. Idziego w Podlesiu, w gminie Lelów.

Może wreszcie pojawi się Ktoś kto będzie łączył i zbliżał nas do tego pięknego miejsca – napisała mieszkanka gminy Irządze na Facebooku pod informacją o zmianie proboszcza (pisownia oryginalna).

9 KOMENTARZY

    • A co na to zgorsynie na parafii ta głosposia od ksiyndza probosca? Ca by sie ji zapytać, cy aby nie łoponowała jak do ni zachodzil? A moze to una chodzila za nim i zbołomuciła nom ksiyndza? Jakby nie godac to i tak cało wieś dobze wi, jak tam s nimi bylo, nawyt jak ni bylo, to bylo. Dadzom nowygo ksiyndza nom na parafie.

  1. Podobno dowody kiedyś krążyły jak ksiądz wraz z ‘małżonką’ był na komunii swojego syna…. Tylko ludzie wiecznie bali się odezwać. Dodatkowo notoryczny pokerzysta co tydzień grający z kilkoma podobnymi osobami, po ostatnich awanturach z cenami cmentarza, miarka jak widać się przebrała.

  2. Jasna (Yasna) czyli liturgia. Najważniejsza i najstarsza część Awesty, jest zbiorem liturgicznych modlitw i religijnych inwokacji. Zawiera Gathy.

  3. Niestety…czasami nawet przeciw wierze ,nie warto podejmować trudu zmian,odbudowy,upiekszania, bo i tak sie nie docenia poświęcenia..Taki Wiejski głupi motłoch”katolicy”psia jego mać!A nagonka jak za bolszewików wciąż trwa i tylko patrzę lada chwila i będziemy mieć w kościołach knajpy ,albo i inne przybytki jak w super rozwintych krajach Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.