zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W grudniu 2018 roku ówczesny dyrektor ZGM został zwolniony dyscyplinarnie, a następnie… otrzymał propozycję pracy w ZGM jako kierownik logistyki

W środę 19 lutego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu odbyła się kolejna rozprawa z powództwa jednej ze zwolnionych osób ze stanowisk kierowniczych na początku kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego. W rozprawie uczestniczył były dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i obecna sekretarz miasta Zawiercie.

W trakcie rozprawy zeznania składała sekretarz Agata Jarza-Korpyś. Mówiła o okolicznościach zwolnienia dyrektora ZGM w grudniu 2018 roku. W spotkaniu sprzed ponad roku w tej sprawie uczestniczyła sekretarz, ówczesny dyrektor zakładu oraz mecenas Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej najpierw otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę w oparciu o art. 52 kodeksu pracy (zwolnienie dyscyplinarne). Przyczyną zwolnienia miał być m.in. brak przeprowadzenia przeglądów 5-letnich i złe gospodarowanie mieniem gminy. W trakcie rozmowy dyrektor ZGM po otrzymaniu “dyscyplinarki” otrzymał… propozycję objęcia innej funkcji w zakładzie.

Proszę powiedzieć skąd wynikały uchybienia, czy ktoś to stwierdził, czy one zostały ustalone na podstawie jakichś dokumentów, które Pani przedstawiła, te które stanowiły podstawę do dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę? – pytał mecenas powoda, czyli byłego dyrektora ZGM.

Było opisane w dokumentach, gdzie nastąpiło to rażące naruszenie przepisów – odpowiadała sekretarz miasta.

Kto sporządził te dokumenty – mecenas.

Sekretarz odpowiedziała, że sporządził je obecny dyrektor ZGM.

Co to były za dokumenty? – mecenas.

Wykazy nieruchomości i budynków, które miały być objęte wiele lat wcześniej remontami. Było wykazane, że nie było przeglądów pięcioletnich i również wykazane, że dyrektor nie zgłaszał włodarzom miasta tych problemów – mówiła sekretarz.

Z zeznań sekretarz wynikało, że po przekazaniu dyscyplinarnego zwolnienia z pracy pomiędzy ówczesnym dyrektorem ZGM a sekretarz miasta wywiązała się rozmowa, w trakcie której przedstawiła ona szefowi Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej inny dokument – wypowiedzenie warunków o pracę, które zakładało pozostanie w ZGM, ale na stanowisku kierownika logistyki.

Czy Państwo chcieli, żeby on przyjął rozwiązanie dyscyplinarne czy też chodziło wam o to, żeby mu oświadczyć, przekazać oświadczenie, że rozwiązuje się z nim umowę o pracę na podstawie zwolnienia dyscyplinarnego? – pytał mecenas.

Miałam przeprowadzić rozmowę merytoryczną, wysłuchać argumentów – sekretarz.

W jakim zakresie, w jakim przedmiocie? Jaką rozmowę można przyjmować, przeprowadzać, w sytuacji, w której wręcza się oświadczenie o rozwiązaniu dyscyplinarnym? Co Pani chciała przeprowadzić, co Pani chciała usłyszeć w tej rozmowie? – mecenas.

Wysoki Sądzie, ja już odpowiedziałam na to pytanie – sekretarz.

Po kolejnych pytaniach mecenasa, na które sekretarz odpowiadała “już odpowiedziałam na to pytanie” odczytano wcześniejsze jej zeznania.

W chwili obecnej pełnię w urzędzie funkcję sekretarza miasta. Funkcję tę pełnię od listopada 2018. Uczestniczyłam w spotkaniu 15 grudnia 2018, podczas którego doszło do wręczenia powodowi wypowiedzenia umowy. W spotkaniu tym oprócz mnie uczestniczył mecenas (UM – red.). Na to spotkanie został zaproszony powód. Na spotkaniu byliśmy w trojkę. Przyczyną spotkania było stwierdzenie przez Pana prezydenta uchybień i ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez powoda. Ja rozmawiałam z prezydentem na temat tych naruszeń. Z poprzednich informacji wiedziałam, że nastąpiło ciężkie naruszenie obowiązków, które polegało na tym, że nie były przeprowadzone pięcioletnie przeglądy budowlane, nie były przeprowadzane remonty obiektów, które mogły grozić zagrożeniem zdrowia i życia mieszkańców. Przeprowadzano remonty bieżące, które mogły poczekać. W związku z taką wiedzą i informacjami prezydent podjął decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy w oparciu o art. 52. Nie wiedzieliśmy jednak przed spotkaniem, co powie powód, jakie będą wyjaśnienia powoda. Prezydent wyraził zgodę, że będę mogła w inny sposób rozwiązać te relacje pracownicze. Z tego co pamiętam miałam przygotowane pismo odnośnie porozumienia na inne stanowisko, było podpisane przez prezydenta, miałam również pismo o rozwiązaniu umowy w trybie art. 52 – czytała sędzia zeznania sekretarz miasta.

Jeżeli były dwa scenariusze, bo dwa dokumenty przygotowane (i obydwa podpisane przez prezydenta Zawiercie – red.), to w takim razie ustalaliście, w jaki sposób będzie przebiegało spotkanie, czy nie? – pytał mecenas.

Nie mogliśmy tego ustalić, nie mogliśmy ustalić z prezydentem wcześniej przebiegu spotkania – sekretarz.

Mecenas pytał również o to, “jaki inny tryb jest możliwy bez cofnięcia tego oświadczenia (o zwolnieniu dyscyplinarnym – red.)”.

Czy w takim razie była możliwość prowadzenia dalej spotkania w sprawie rozwiązania umowy o pracę po złożeniu oświadczenia o zwolnienie dyscyplinarnym pracownika bez cofnięcia tego zwolnienia. Jeżeli tak, to w jakim zakresie? – mecenas.

Pytanie to ukierunkowuje. Pan ********** (zwolniony dyrektor ZGM – red.), kiedy przyszedł poinformowałam go, że doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i braku nadzoru nad jednostką, co skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art 52 kp. Następnie Pan ********** zaczął swoją wypowiedź, którą wysłuchałam – w trakcie tej wypowiedzi padły ze strony powoda (…) o pracy na stanowisku kierownika logistyki wraz ze wskazaniem, że ma wiek emerytalny i okres ochronny. Powód wyraził chęć podjęcia pracy na tym stanowisku. W związku z czym powód otrzymał dokument porozumienia o zmianie stanowiska pracy – sekretarz.

Przewidzieliście, że Pan ********** zaproponuje właśnie to stanowisko i przed spotkaniem ten dokument przygotowaliście, bo już go mieliście – mecenas.

Mam wrażenie, że Pan ********** bardzo się przygotował do zmiany tego stanowiska – sekretarz.

Ale wy o tym wszystko już wiedzieliście przed tym spotkaniem przygotowując ten dokument – mecenas.

To jest taka prosta układanka – sekretarz.

Ja też uważam, że prosta ale niech nam Pani powie, czy wiedzieliście, że on wie i dlatego już przygotowaliście w tym zakresie pismo? – mecenas.

Urząd dobrze funkcjonujący wie jakie etaty wolne są w jednostkach – sekretarz.

Skąd Pani wie, dlaczego pani zakłada, że Pan ********** wiedział co będzie przygotowane, albo wy wiedzieliście co on myśli, antycypując jego rozważania w tym zakresie. To w takim razie jeżeli od Pana ********** wyszła ta propozycja to jak się stało, że wy akurat mieliście dokładnie to przygotowane – mecenas.

Dlatego właśnie, że znamy dobrze działy jednostki. Przygotowaliśmy stanowisko pracy – sekretarz.

Dokładnie takie, jakie zaproponował Pan ********** – mecenas.

To było jedyne, na które ewentualnie mógł przejść i było wolne – sekretarz.

W trakcie środowej rozprawy nie zostało zakończone składanie zeznań przez sekretarz i innych świadków z powodu konieczności przerwania rozprawy i rozpoczęcia innej rozprawy w innej sprawie. Ciąg dalszy sprawy w maju 2020 roku.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

21 KOMENTARZY

  • Toż to wolna amerykanka przepraszam zawiercianka . Konarski robi w tym mieście co mu się tylko podoba nie zawsze zgodnie z prawem. Tak sobie myślę. Że on traktuje to miasto jako swoje prywatne państwo monarchie w której tylko on rządzi. Takich przypadków,układów jest więcej . Dlaczego przeniósł wieloletnią sekretarkę w ZGM na niższe stanowisko choć ta kobieta ma doświadczenie kompetentna i nigdy wcześniej żaden prezydent nie zmieniał tego stanowiska. Pan Konarski na to miejsce zatrudnił swoją niedoszłą radną D. Która jest w Odnowie i to właśnie u niego robiła karierę zawodową . Wspomnieć tu można że owa Pani jest członkiem dziwnej fundacji. Może należało by się temu przyjrzeć co wspólnego z tą fundacją ma Odnowa zawierciańska?. Po reszta kiedyś działała fajna strona która widocznie na pewne obawy jej założycieli została skasowana . To Niezależne Zawiercie. To był by szok dla miasta gdyby mieszkańcy dowiedzieli się kto ją prowadził. Ale na marginesie nic w internecie nie ginie ?

 1. Jak się to czyta to jakiś cyrk. Wszystko tak grubymi nićmi szyte aż przykro. Ja się pytam kto zapłaci za te wszystkie sprawy Konarskiego My ……….takiego sobie wybraliśmy prezydenta. Panie Konarski Od Nowa niech się Pan zastanowi nad tym co Pan robi

 2. Kolejna propozycja z serii ” podpisz papier a damy Ci spokój – jak nie to dyscyplinarka”. Zapewne wcześniej był też tajemniczy emisariusz który przekazał stanowisko UM w nieformalnej rozmowie 😉 dziwnie znajoma sytuacja do tej którą opisał Pan Grimm podczas wywiadu. Tak właśnie działa miotła, która robi miejsca dla “swoich ludzi” w różnych jednostkach organizacyjnych.

  Niby nic nowego .. tak było jest i będzie. Kiedyś już to pisałem i powtórzę jeszcze raz – z obiecanek Pana Konarskiego o nowym uczciwym i transparentnym stylu rządzenia zrobiła się zwykła powyborcza rzeczywistość,a wiatr “odnowy” dotyczy tylko nazwisk na poszczególnych stanowiskach 😀 😀

 3. Hej Ludziska!!! Mieszkańcy Zawierciowa!!!!Zwołajmy referendum i odwołajmy tego Pana który jak widać nie daje sobie rady w zarządzaniu Miastem. WSTYD KPINA I OSZUSTWO!!!!!

 4. Hmmmm…… Taki audyt miał być przeprowadzony przez pana prezydenta a tu widać sam postępuje tak, że sprawa za sprawą idzie…. Która to już??? Trzecia czy czwarta rozprawa się toczy???…..? Co się dzieje w naszym mieście!?!? Kogo żeście wybrali na prezydenta……nie mogę pojąć tego….. Taki niby PIS zły i co to on nie robi….. A zobaczcie teraz jakie są efekty i owoce.

 5. Prezydent wygrywajac wybory uzyskal mandat do sprzatania wieloletnich zaleznosci ktore powstaly w miescie dlatego tak niewiele dalo sie zrobic dobrego w Zawierciu. Dzis widzimy jak na dloni jak to boli naszych lokalnych politykow kiedybsie ich ukladanki sypia jedna po drugiej. Jesli tego sie nie wypleni nigdy nasze miasto nie zrobi kroku w przod. Na portalu zawiercianskie.pl niestety nie dowiemy sie o tym co dobrego sie dzieje w miescie poniewaz wszystkie informacje sa przedstawiane w sposob tendencyjny. Przede wszystkim bardzo prosze o podanie informacji na temat Fundacji Mediow Zawiercianskich. Po drugie w jaki sposob rozstawal sie w poprzedniej kadencji z Dyrektorami bożyszcze zawiercia Pan Grim. Moze opowie jak rozstawal sie z Pania Szlęk, z Panem Ziobrą, z Panem Machelskim?

  • OOOooooo już widzę że Odnowa się odzywa 😀 haha ile konarski wam płaci za hejtowanie pod artykułami? a może też Wam grozi utratą nowego stanowiska?
   Popłyniecie wszyscy na sam dół ! kwestia czasu.

   • @Szyszunia – “…Po drugie w jaki sposob rozstawal sie w poprzedniej kadencji z Dyrektorami bożyszcze zawiercia Pan Grim. Moze opowie jak rozstawal sie z Pania Szlęk, z Panem Ziobrą, z Panem Machelskim?…”

    I zapewne też się tłumaczył potrzebą rozbicia wieloletnich układów. Miną 4-lata i przy odrobinie szczęścia pojawi się nowy “król” Zawiercia który będzie robił swoje porządki z “wieloletnimi” (bo aż 5-letnimi 😀 ) zależnościami i układami.
    long live the king 😀 😀

 6. Urząd już nie wie jak tłumaczyć się ze swoich cwaniactw i kombinowania. Nawet w Sądzie kłamią.. Wstyd że konarski rządzi tym miastem. mam nadzieje że nie długo referendum..!

 7. Tania propaganda za nasze pieniądze. Pan Konarski Od Nowa obiecywał nowe standardy w zachowaniu , transparentność audyty co to miało nie być . nie ma nic jest gorzej niż było, procesy ludzkie łzy tyle w temacie. Mam nadzieje ze za niecałe cztery lata ludzie nie dadzą się ogłupić tej propagandzie . Chore to wszystko

 8. Ale świniaki płaczą za utraconym korytem. Fajnie się doiło miasto z kasy. A teraz kwiczycie bo nie umiecie żyć bez koryta. Bułki sprzedawać i wstawać rano, da się wyżyć, potem można nawet posłem zostać. Do roboty a nie wypisywać bzdury. Prezydent Konarski wybrany na 5 lat. On jest szefem, on tu ma władzę tak zadecydowało Zawiercie.

 9. Już nie mają argumentów i wszystkich obrażają. Wszystko żle i nie tak, żle niedoskonałe. A Szanowny Prezyden odnosi same sukcesy. Zawiercie się zmienia i to my wyborcy dostrzegamy.

 10. Uważam .iż bardzo dobrze zrobił Prezydent zwalniając tego pana z ZGM-U -już dawno to powinni zrobić inni ale widocznie bali się ******** głowa do góry PANIE PREZYDENCIE TAK TRZYMAĆ.

 11. Dość kompromitacji!!!
  Patrząc po jego wypowiedziach na sesjach to nawet nie jedno dziecko potrafi lepiej się wypowiadać a nie jakieś pobąkiwania pod nosem zero skladni. Ale jedno jest pewne Referendum zbliża się wielkimi krokami miejmy nadzieję zanim Zawiercie położy w całkowite zgliszcza wszyscy mają już dość kompromitacji kłamstw i tchorzostwa oraz zastawiania się innymi osobami, dość Zabawy i Marszałkowskiej wszystko go interesuje zdjęcia fb tylko nie to co potrzeba brak odpowiedniego zarządzanie miastem. Ciągła ZABAWA. To nie podstawówka karnawal się skończył nawet dzieci wiedzą że trzeba pracować a nietylko się bawić. Od roku tylko zwolnienia dyscyplinarne, sprawy coraz to nowsze wychodzą na światło dzienne ile tego jeszcze wyjdzie…. Wstyd się przyznawać że z tad się pochodzi.
  A o powrocie niema mowy.
  Kompromitacja Zawiercia na całą Polskę. Wstyd!!!

 12. Nie chwalcie tego prezydenta bo nie ma za co. Sprzedał się PiS-wi to i kasę dostał. Nic się nie zmieniło, jest tylko śmieszniej bo pan prezydent jakoś dziwnie lubi dzieci i temu można by się przyjżeć dokładnie, gdzie to bywa z Kubusiem. Tylko zabawa w piasku, farbkami czy coś jeszcze. Dziecinnada. Nie ma nic dla mieszkańców tylko zabawa z dziećmi, bardzo podejrzane?

 13. “Ja na to pytanie odpowiedziałam”. Kompromitacja Pani Jarzy przed Sądem. Nie chce odpowiadać na pytania Sądu. Tego typu specjalistów wysokiej klasy zatrudnił Pan Prezydent Konarski. Sam uciekł powołując się na spotkanie o którym żaden parlamentarzysta nie wiedział.

 14. Gorszego dziadostwa to jeszcze nie bylo jak teraz jest za Konarskiego i a nie wspomne o. Pani Szlek powinni ich usunąć natychmiast powinno byc referendum. Bo to co robia to sie w glowie nie mieści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.