zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W czwartek sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Zawierciu w sprawie Bocianówki

W poniedziałek 7 września grupa radnych Rady Miejskiej w Zawierciu złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Pod wnioskiem podpisało się 8 radnych (według kolejności podpisów): Ewa Mićka, Witold Grim, Edyta Grzebieluch, Damian Świderski, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Joanna Janik-Jaworska, Przemysław Trepka i Michał Myszkowski.

W związku z informacjami o wypowiedzeniu umowy najmu lokalu “Bocianówka” dotychczasowym najemcom, oraz informacjami o remoncie budynku przez gminę Zawiercie zwracamy się z prośbą o zwołanie Sesji Nadzwyczajnej w celu poinformowania mieszkańców oraz Radnych Rady Miejskiej o ewentualnych planach Prezydenta dla tego miejsca. Jak również umożliwienie dotychczasowym, od 32 lat najemcom, przedstawienie swojego punktu widzenia w związku z zaistniałymi okolicznościami – czytamy we wniosku radnych.

Oto treść uzasadnienia wniosku.

Wypowiedzenie dotychczasowym najemcom lokalu “Bocianówka” umowy najmu, bez podania przyczyny oraz bez przeprowadzenia z nimi żadnych rozmów w związku z tym wypowiedzeniem, skłoniło nas do złożenia wniosku o zwołanie Sesji Nadzwyczajnej. Ogromne zaangażowanie mieszkańców w obronę miejsca i dotychczasowych najemców wymaga umożliwienia Prezydentowi przedstawienia mieszkańcom i Radnym Rady Miejskiej swoich planów dla tego miejsca, a w związku z nieprecyzyjnymi i niejednokrotnie sprzecznymi wiadomościami jakie docierają do mieszkańców, umożliwienie najemcom przedstawienie swojego punktu widzenia i faktów związanych z ich 32-letnią działalnością w tym miejscu. Należy również możliwe szybko rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące planowych w tym miejscu przez Prezydenta inwestycji (brak środków zabezpieczonych w budżecie) – czytamy w uzasadnieniu do wniosku radnych.

W sesji, oprócz radnych, będą uczestniczyli najemcy Bocianówki. Początek sesji w czwartek 10 września o godzinie 15:40 w sali narad Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Obrady sesji będą transmitowane na stronie www.zawiercie.sesja.pl

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

42 KOMENTARZE

  • Za to RADA MIEJSKA w Zawierciu to SKARB cenniejszy niż złoto w Forcie Knox. Jak Morawiecki dowie się o tym bezcennym skarbie to będzie mógł zaciągać kolejne kredyty we wszystkich bankach świata pod jego zastaw. Troska o dotychczasowego dzierżawcę Bocianówki ze strony radnych wnioskodawców o zwołanie nadzwyczajnej sesji jest wzruszająca. Gdyby pani redaktor Elżbieta Jaworowicz była obecna na tym jutrzejszym spektaklu to pewnie płakała by jak bóbr. Wyobrażam sobie te jutrzejsze lamenty, przelewanie z pustego w próżne przez obdarzonych wszystkimi możliwymi cnotami radnych , którzy od kilku kadencji pogrążają nasze nieszczęśliwe miasto w otmętach upadku. A przecież wszyscy wiedzą, że 32 lata temu to właśnie towarzysze rządzący Zawierciem wydzierżawili ten obiekt ze znaną kultową kawiarnią, po której dzisiaj nie ma śladu. Za to jest teraz speluna , do której nie tak dawno wszedłem z najwyższy obrzydzeniem. Trzeba przywrócić dawny blask BOCIANÓWKI i kawiarni , która tam w przeszłości była Panie Prezydencie !

 1. Panie Kochany Prezydencie co tam w SAG????Panie redaktorze kiedy Pan sie tym zajmie……mieszkancy czekaja na rozwoj SAG…….a co tam bedzie………

 2. Prezydent sam sobie to zgotował. Teraz nie ma wyjścia i będzie zmuszony do cofnięcia wypowiedzenia i przedłużenia umowy najemcy Bocianówki. Kto mieczem wojuje od miecza ginie.

 3. Miasto Zawiercie,Jura24,Dzień Dobry Zawiercie to jedne z propagandowych stron pana Prezydenta ,wszystkie te strony redagują osoby z kręgu pana prezydenta. Trzeba zwołać społeczne referendum o odwołaniu tego nie trafionego wyboru!!!

 4. W Łośnicach jest remont kapitalny remizy OSP. Jednak idąc koło niej zastanawia mnie jak można było zostawić na elewacji starą , pordzewiałą kilkudziesięcioletnią syrenę alarmową ? Przy takich kosztach inwestycji to jest po prostu chore. Gdzie był projektant i osoby odpowiedzialne za ten remont. Jak będą się chwalić po tym remoncie to pierwsze zdjęcia powinny być tej syreny. Czy nie można czegoś zrobić by czegoś nie spiep….?

 5. Bocianówka powinna zostać odrestaurowana i zyskać “drugie życie ”
  Obecnie jest to taka mała melinka. Rozumiem wzburzenie dotychczasowych najemców, zapewne mnie również byłoby ciężko pogodzić się z taką wiadomością i sposobem w jaki została ona przekazana. Mam wrażenie, że cokolwiek by się nie wydarzyło to Najemcy i tak dobrowolnie nie opuściliby i pewnie nie opuszczą lokalu… Mam nadzieję, że mimo wszystko to miejsce przejdzie potrzebny mu remont …

 6. Bocianowka na “tapecie urzedu miasta” smiechu warte-:) Czy naprawde nie ma innych problemow niz Bocianowka np rozwoj SAG=praca a tu cisza–:( trawa rosnie..ble ble ble..ZENUA NA MAXXXAAA

 7. A w Żorach otwierają galerię Wiślanka 20000 tyś m kwadratowych topowe sklepy ,kino i oczywiście potężna baza gastronomiczna .Tak świat pomyka ,my zostajemy bez kina .Proponuję MOK bez żadnej charakteryzacji wpisać do rejestru zabytków z czasów PRL .Kasy na taką inicjatywę nie potrzeba ,a muzeum będzie jak ta lala.

 8. Co za bzdura Rado Miasta’. Odwołać! Społeczność Zawiercia wybrała ale i może odwołać. Referendum.! Dlaczego? Dwa lata i nic z programu wyborczego pod nazwą: Odnowa. Kogo Ty Kubusiu jeszcze chcesz okłamać? Prawda że poprzednik się nie popisał ale Ty to sterta g…
  . Kłamstwa i oszukiwanie ludzi. Nic nie robisz prócz tego do czego jesteś powołany. Chodniki to twój zafajdany obowiązek a nie zasługa. Gdyby nie wsparcie Radnych z PiS (wice z tej formacji) nigdy byś nie dostał votum. Dlaczego twoi “kumple” znaleźli się w radach nadzorczych?

 9. Może na forum ekonomicznym w Krynicy poruszyć ten temat ? Z drugiej strony to dobrze, że miasto ma się na tyle dobrze, że takie tematy zasługują na sesje nadzwyczajne. Jak już do niej dojdzie, to proszę o zasugerowanie panu prezydentowi, by na przyszłość podobne zagadnienia (które z góry wiadomo, że będą kontrowersyjne w oczach opinii publicznej) poruszać na normalnych sesjach, zanim się komuś coś np. wypowie. W tym przypadku, pomysł na przejęcie i remont kultowego miejsca, dodatkowo jakieś bulwary nadwarciańskie (co nie uważam akurat za głupie) naprawdę NIE BYŁY PORUSZANE NA ŻADNEJ Z SESJI ? Skąd na to fundusze, bez zatwierdzenia rady ?

 10. Bocianówka wygląda jak melina i wstyd, żeby taki budynek do którego nie przyjemnie się wchodzi stał w centeum parku. Dlaczego w naszym kraju bronimy nieudaczników którzy przez ponad 30 lat nie zrobili z tym miejscem nic? Na pewno znalazł by się ktoś, kto z pieniędzmi, pomysłem i zaangażowaniem tchnął w to miejsce nowe życie. Rozumiem sentyment do tego miejsca, zwłaszcza do toalet z których korzystasz w ostateczności i cieszysz się, że drzwi się zamykają. Trzeba iść do przodu, a jak ktoś sobie nie radzi to dać szansę innym.

  • Piękniej w centrum parku,obok Bocianówki,prezentują się nieczynne toalety prezydenckie!
   A co z dawną kawiarnią Ambasada w budynku MOK? Jaki jest pomysł władz na jej zagospodarowanie?

 11. Czy ta opozycja wymyśli coś oryginalnego . Co tak jest nadzwyczajnego. Bronią meliny i tak samo się zachowują jak to miejsce wygląda. Wstyd mi za tych radnych których wybraliśmy co sesje zwołują. Jakie potracili koryta, że tak krzyczą przy byle okazji. Prezydencie rób swoje bo Zawiercie dzięki Tobie nabiera innego wyglądu.

  • Czy nie wstyd Ci za radnych, którzy przychodzą na sesję siedzą cicho jak myszy pod miotłą i z upragnieniem oczekują na zakończenie sesji?

 12. Tych 8 radnych co zrobiła dla Zawiercia? Dali się osączyć krzykaczce i zniewolić przez bajkowego Krasnala. Wspierajcie działania które modernizują nasze miasto, a wy wspieracie mącicieli którzy sieją zamęt. Nic dobrego z tego nie będzie.

  • Co takiego zrobiły radne Wesołowska, Chawuła, Pietras, Gajos, radni Borzęcki, Kurek, Golenia, Janus, Pacia, Radosz, Wojtaszczyk dla mieszkańców i miasta Zawiercie? Jakich to wybitnych osiągnięć dokonali w tej kadencji? Tylko nie tchórz jak Prezydent Konarski&przyjaciele.

 13. Serio?! Naprawdę do takiej pierdółki w skali problemów z jakimi boryka się miasto należy zwoływać Sesję Nadzwyczaj ną Rady Miasta? Czy ci Radni są poważni? Z dokumentacji przedstawionej przez ZGK jasno wynika, że dzierżawca lokalu od kilku lat był wzywany do dokonania drobnych remontów pod groźbą wypowiedzenia umowy, dlaczego zatem Pani Jola jest teraz zaskoczona? Lokal rzeczywiście wygląda jak zwyczajna budka z piwem dla smakoszy taniego piwa, gdzie miejsce aż się prosi o lokal przyjazny dla wizyt rodzin z dziećmi: brak tutaj dobrej kawy, deserów, małej gastronomii, lekkich alkoholi i ew. wieczornych potańcówek z muzyką na żywo. Lokal Pani Joli był dobry dla lat 90-tych, teraz ludzie mają inne potrzeby bo i standard życia przeciętnych rodzin się podniósł. Z całym szacunkiem dla 32 lat pracy Pani Joli, ale przegapiła ona ostatnie 10 lat, czas idzie do przodu, a Bocianowka stanęła w miejscu, teraz jest już inne pokolenie, które ma inne wymagania i inne potrzeby niż najtańsze piwo i paluszki. Dobrze, że obecne władze miasta dostrzegają te problemy i wychodzą na przeciw potrzebom młodego pokolenia.

  • Mało jest lokali w mieście? Niech każdy idzie do tego,który mu odpowiada standardem i atmosferą. Nie wszystko musi być “na jedno kopyto” i jeżeli Bocianówka, w obecnej postaci, odpowiada całkiem pokaźnej grupie mieszkańców, to należy ją pozostawić,a nie zmieniać pod widzimisię prezydenta i jego dworaków. Jest gdzie spokojnie posiedzieć,pogadać. To miejsce przyjazne młodszemu i starszemu pokoleniu.

   • Zapomniałeś o jednej rzeczy, że to miasto jest właścicielem tego obiektu i to ono dyktuje warunki, kierując się określoną wizją zagospodarowania przestrzeni publicznej jaką jest park miejski, a w szczególności tak newralgicznym miejscem jak jeden z większych placów zabaw dla dzieci, który jest w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej “budki z piwem”. I o ile nie jest to uwarunkowane ograniczeniami sformułowanymi w umowie dzierzawczej, to miasto ma prawo do decydowania o tym, jaki charakter ma mieć to miejsce – czy przyjazny dla wypoczynku rodzinnego czy też przyjazny piwoszom, gdzie menel pije wespół z adwokatem, jak ktoś napisał. Domyślać się należy że grono mieszkańców będących za zmianą wizerunku tego miejsca jest znacznie większa niż grono bywalców obecnej Bocianówki. Jeżeli obecny dzierżawca jest gotów dostosować się do zmiany charakteru lokalu to niech dalej go prowadzi, w stanie obecnym niestety sam lokal wielu odstrecza to pobytu zarówno w nim, jak i w jego okolicach.

    • 1.Miasto czyli kto? Prezydent &company czy mieszkańcy? Kto jest dla kogo? Kto komu płaci: prezydent mieszkańcom czy odwrotnie?
     2. Budując plac zabaw chyba zdawano sobie sprawę,że powstaje on w bezpośrednim sąsiedztwie Bocianówki. A może projektanci i wykonawcy tego nie zauważyli?
     3. Rodzice i opiekunowie dzieci bawiących się na placu zabaw również korzystają z ogródka przy Bocianówce, kupują dzieciom lody, piją kawę itd na takiej samej zasadzie, jak rodzice dzieci bawiący w innych restauracjach (prawie w każdej jest kącik dla dzieci). A i nie tylko piwo można tam dostać.
     4. Może “miasto” wykaże się taką samą troską o swoją,nieczynną od kilku lat kawiarnię w budynku MOK. Dobra lokalizacja, stwarzająca szerokie możliwości działalności i zasilenia budżetu miasta. I co? Łatwiej niszczyć czyjś dorobek niż samemu tworzyć?
     5. Co kogo obchodzi,kto z kim siedzi przy stoliku? Zachowuje się kulturalnie i spokojnie więc bez względu na status społeczny jest po prostu gościem. Do Bocianówki przychodzi się m.in. pogadać z ludźmi i każdy wybiera sobie towarzystwo jakie jemu,a nie prezydentowi, odpowiada.
     6. A decydentom miejskim na koniec dedykuję ku rozwadze maksymę Seneki: CZEGO NAWET NIE ZABRANIA PRAWO, ZABRANIA WSTYD I PRZYZWOITOŚĆ.

 14. Hipokryzja obecnych władców przekracza wszelkie granice .Bocianówką to jedyne miejsce gdzie obok siebie spotykali się różni ludzie. Siedział obok siebie adwokat z menelem i nikomu to do tej pory nie przeszkadzało. W MOK ss wolne lokale na bary sałatkowo -galaretkowe i można tam proponować zdrowe żywienie. Tu chodzi o jedno jak władza traktuje członka naszej małej wspólnoty jaką jest nasze miasto. Prezydent Konarski szedł do wyborów z hasłem odnowy i podmiotowego traktowania wszystkich Zawiercian .A już zupełnym dnem społecznym nie są klienci Bocianówką tylko grupa paru zwolenników hejtu wszystkich na wszystkich i ich metody czyli wypisywanie plugawych komentarzy zasługuje na powiedzenie nie zgadzam się z takim językiem i obrażaniem nikogo .

 15. Tworzenie problemów i ich huczne rozwiązywanie. A gdzie debata O PRZYŁĄCZENIU ZAWIERCIA DO AGLOEMRACJI GÓRNOSLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIEJ!? Zawiercie się marginalizuje, odcina od świata. Będąc w takiej aglomeracji byłyby np. tańsze bilety kolejowe, nawet 4 zł na bilecie. Tylu zawiercian jeździ na Śląsk czy Zagłębia, zeby móć pracować, bo w Zawierciu tej pracy n ie ma! Płaci się tutaj podatki i co? Nie ma żadnych ułatwień. Do Krakowa pojechać na uczelnie, do pracy, do lekarza, czy tak po prostu się nie da. Jeżdzą mikrobusy, do których nie ma się pewności czy się wsiądzie o ile nei wykupi się dobę wczesniej rezerwacji. W dodatku busów już praktycznie nie ma i jedzie się w złomem. Kiedyś jeździły pociągi, autobusy dzięki którym łatwiej bylo zorganizować wypady na Jurę. To co się dzieje świaczy o tym jak miasto traci na znaczeniu. A mówi się o Zawierciu – miasto dobrych połączeń. Włodarze innych miast starają się o połączenia z ich miejscowościami, bo wiedza jakie to ważne. A u nas przewoźnik Olkuski chcąc kiedyś się dogadać z naszą władzą (zapewne chodziło o Starostwo) w sprawie połączeń Zawiercia z Krakowem zderzyło się ze ścianą. Tak, tak. niech nikt nam nie mydli oczu, że nic nie można. Po prostu nikt nic nie chce.

   • Akurat z Częstochowy do Krakowa pociąg jedzie przez Koniecpol a nie Zawiercie i tam się zatrzymuje. Nie będzie jechał okrężną trasą przez Zawiercie. Co nie zmienia faktu że nie ma czym jechać do Krakowa bez przesiadki jeśli chodzi o pociągi. Szkoda że nie ma trasy Zawiercie czy Łazy – Olkusz.

   • To co piszesz nadal nie zmienia relacji właściciel- dzierżawca. Ten drugi powinien, niestety, uwzględnić takie ryzyko biznesowe, że umowa może zostać wypowiedziana. Właściciel, kimkolwiek by on nie był, ma takie prawo. Co najwyżej można to oceniać w kontekście czy jest to mniej lub bardziej etyczne. W tym przypadku, z uwagi na okres dzierżawy, sprawa rzeczywiście dość dyskusyjną. Co do lokalizacji placu zabaw to projektant tak zaprojektuje jak mu powie inwestor o ile jest to zgodne z przepisami . Po za tym ktoś z UM zatwierdzil taką, a nie inną lokalizację. Jakimś komprimisowym rozwiazaniem bylby lifting obiektu sfinansowany przez miasto, a Pani Jola mogłaby rozszerzyć manu o jakąś ciekawą małą gastronomię, bo chyba nikt tam nie wymaga restauracji na poziomie “ą-ę”, a raczej zwiększenia dostępności obiektu dla szerszego grona mieszkańców, nie tylko piwoszy. Cytat Seneki rzeczywiście trafny i uniwersalny nie tylko dla lokalnych włodarzy.

 16. #BRAK KOMUNIKACJI brawo!!!!!trafny komentarz! Proponuje zapytac Pana Grima dlaczego nie przylaczono Zawiercia do GZM przeciez skladal taki wniosek……… prawda czy nie Panie Witoldzie?……..a Pan Konarski cos w tej sprawie dzialal….argumentow jest sporo chodzby kolej na lotnisko.

  • Wygląda na to, że ani jeden, ani drugi się nie wysilił a to bardzo ważna kwestia. Pan Konarski to chyba już zupełnie zapomniał o sprawie.

 17. Bo w tym mieście jest najważniejsze czy bar będzie prowadzić Zygmunt czy Wiesiek. Miejsce fajne ale to nie znaczy że tak musi być cały czas bo jest tam trochę rzeczy do zrobienia a i nie jest tam dużo rzeczy najnowszych. Są dzielnice gdzie ładuje się dużo funduszy a inne dzielnice czy sołectwa nie dostają prawie nic. Gdzie jakaś sprawiedliwość i równowaga w dzieleniu funduszy ? Pokażcie wykaz ile w ciągu ostatnich np. 5 czy 10 lat było przeznaczonych funduszy na poszczególne dzielnice Zawiercia co rok. Zajmijcie się lepiej na tych sesjach dziurami w drodze bo jak się wyjedzie czy to na Wolbrom , Olkusz , Kielce to drogi eleganckie a w Zawierciu dziury , wyboje i zapadnięte studzienki.

  • Zobaczcie,co ostatnio zrobiono z będącym w idealnym stanie chodnikiem na ul.Spacerowej -zerwano i błyskawicznie wywieziono kostkę pozostawiając rów. Miasto ma nadmiar pieniędzy czy komuś była potrzebna kostka “z rozbiórki”?

 18. Absurd! Teraz każdy najemca któremu wypowi się umowię najmu lokalu musi tylko znaleźć radnego (najlepiej panią Mićkę, bo ma parcie na rozgłos i szkło) by zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta i cofnięto wypowiedzenie. To kabaret. To precedens na który będzie się można powoływać przy każdym sporze z miastem.

  • Gdy coś śmierdzi to należy natychmiast reagować, a szczególnie gdy niszczy się ludzi, to trzeba zrobić wszystko i nie czekać na oklaski i przyzwolenie.

  • Dlatego, że jakaś umowa lokalu gastronomicznego zostaje wpowiedziana, to zwołuje się sesje nadzwyczajna? Chore miasto. W każdym mieście, każdego dnia wypowiadane są umowyn i zawierane. Nikt z tego tytułu nie robi takiego cyrku. “Bezradni” nie mają co robić? Niech się zajmą ściąganiem inwestorów do miasta, a nie głupotami!

   • Do “choremiasto” et consortes… Tu nie chodzi o to, że w “każdym” mieście – tylko o to – że w Naszym Mieście! To nie jest miasto – które należy do “władzuchny” – tylko… jest… Nasze. Dlatego – jeśli “władzuchna” ma kolegów, którzy lepiej, ładniej i fajnie… zrobią “bocianówkę” – to… zwykła przyzwoitość – nakazuje szanować Człowieka…. Np. – podobnie jak dzisiejszy Prezydent – obiecam Tobie i innym – że będzie fajnie i nowocześnie… ale bezpośrednio Tobie – odbiorę prawo do użytkowania… a bo ja wiem – garażu… Czy poprzesz wtedy – moje “nowocześnie”?! Zapewne – nie bardzo… i właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia… teraz. Zobacz – basen miejski czy “przybytki” na Marszałkowskiej! Powiedz ile wydaliśmy – jako Miasto? (mówię My – bo faktycznie to nie “prezio” wydaje tylko My – mieszkańcy)… ile przyniósł korzyści “basen”? a ile przybytki Marszałkowskiej? Zarobiliśmy (My) czy po prostu – Prezydent – wydał?… a na Bocianówce – zarobiliśmy… dużo – policz…. niech będzie, że “gołego czynszu” nie licząc ogródka – pięć stówek za miesiąc.. przez 32 lata? Wiesz o co mi chodzi?… Raz – z punktu widzenia czysto ludzkiego – moralnego, działania “miasta” są nieładne, dwa – miasto wydaje pieniądze “bez sensu” a teraz argumentuje coś “troską”… która wymagała będzie od nas – podatników kasy (bo łatwo przewidzieć rozwój wypadków – “wyremontuje” miasto – zarobią znajomi)… itd… i tp… po trzecie, czwarte… Dlatego każdy – kto nie jest dziś “władza” – ale też w nosie ma opozycję – powinien, jak ja – poprzeć “Bocianówkę” – bo… warto, i leży to w naszym bezpośrednim interesie… i nie chodzi w cale o “piwo nad Wartą”… a o – całokształt.

 19. Jeżeli nie może być alkoholu w Bocianówce to należy odebrać koncesje wszystkim barom, restauracjom, pizzeriom, które zorganizowały u siebie kąciki zabaw dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.