zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

V Pieszy Rajd Śladami Brygady Świętokrzyskiej NSZ [PLAKAT]

W pierwszej połowie lipca w Zawierciu rozpocznie się kolejna edycja rajdu organizowanego rokrocznie przez Zawierciańską Inicjatywę Narodową. Portal zawiercianskie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Ideą rajdu jest upamiętnienie Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która przez lata była oczerniana przez komunistyczne władze, a która m.in. 5 Maja 1945 roku wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie biorąc do niewoli około 200 SS-manów. Poprzednim edycjom rajdu towarzyszył głównie deszcz co jednak nie zniechęcało uczestników rajdu, a wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej mobilizowało i stanowiło drobną namiastkę trudności z jakimi musieli borykać się żołnierze Brygady. Z roku na rok podnosimy poprzeczkę i nasz rajd staję się coraz dłuższy i bardziej wymagający przez co również jest bardziej atrakcyjny – mówi Radosław Gołkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa.

Jak mówią organizatorzy, pytania można kierować na adres stowZIN@gmail.com

Tegoroczna edycja będzie liczyła około 30 kilometrów i odbędzie się w nocy. Zbiórka przewidziana jest o godzinie 20:00 w okolicach dworca PKP w Zawierciu skąd przewieziemy wszystkich uczestników na miejsce startu. Start przewidziany jest 7 lipca z Solcy o godzinie 21:00 a koniec rajdu planowy jest 8 lipca w Zawierciu o godzinie 6:00 rano. Dodatkowo dbamy o wszystkich uczestników zapewniając zabezpieczenie ratownika medycznego oraz wspólne ognisko wraz z poczęstunkiem. W tym roku będą nam również towarzyszyły dwie Grupy Rekonstrukcji Historycznej: Wataha z Żarnowca oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz, które zaprezentują tradycyjne umundurowanie z tamtych czasów – mówi Radosław Gołkowski.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.