zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Urząd Miejski w Zawierciu w maju 2019 roku zlecił usunięcie figurek żabek z ronda na Żabkach. Kiedy symbol dzielnicy wróci na miejsce? UM od prawie dwóch lat: “Analizujemy”

O temacie po raz pierwszy napisaliśmy w listopadzie 2019 roku. Urząd Miejski w Zawierciu informował wówczas, że figurki żabek zostały usunięte w maju 2019 roku.

– Decyzja o przeniesieniu figurek została podjęta w związku z ich złym stanem technicznym. Przeniesienie „żabek” zostało zlecone Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych przez Wydział Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Celem była ocena uszkodzeń i możliwości renowacji figurek. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest renowacja „żabek”, a drugim zakup nowych. Analizujemy, który z wariantów będzie korzystniejszy – powiedziała w listopadzie 2019 roku rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu Monika Polak-Pałęga.

Zawierciański magistrat informował wówczas, że koszt renowacji figurek wyniósłby około 4 200 zł netto.

W połowie lipca 2020 roku redakcja Mediów Zawierciańskich ponowiła pytanie o plany dotyczące “żabek”.

– Oceniono już uszkodzenia i sprawdzono czy możliwa jest renowacja figurek. Na pewno nie będziemy ich odnawiać, ponieważ tańszym rozwiązaniem jest kupienie nowych. Po wyborze najkorzystniejszego wariantu, przystąpimy do realizacji – mówiła w lipcu Monika Polak-Pałęga.

W grudniu i styczniu ponowiliśmy pytanie o to, co do tej pory zrobił Urząd Miejski w Zawierciu w kwestii przywrócenia żabek na rondo w Żabkach.

– Bierzemy pod uwagę możliwość zlecenia zadania w formie zaprojektowania i wykonania zagospodarowania terenu lub dostawy obiektów małej architektury – poinformowała Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu w środę 20 stycznia 2021 r.

Nazwa “Żabki” nie jest formalną nazwą dzielnicy w Zawierciu jako tzw. jednostki pomocniczej Urzędu Miejskiego w Zawierciu – jej teren obejmuje część dzielnic: Piłsudskiego, Szymańskiego i Zuzanka I.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

11 KOMENTARZY

 1. Mieszkaniec poniekąd masz rację Boni ważnych sprawach dla mieszkańców się nie mówi . Tylko jak dokopać Konarskiego . A to już przedadnie za dużo. Zawiercie nie ma już typowo niezależnych portali.

  • To, że ktoś pisze o faktach jest dokopaniem Konarskiego? Dziwna konstrukcja myślowa. Prezydent powinien działać tak, aby nie dać sobie dokopać, bo nie jest tutaj jedynym mieszkańcem, a zachowuje się jak by był. Niech słucha mieszkańców, a nie robi tak jak on chce. Przykład RDF. Niech skończy wojnę z radnymi i mieszkańcami.

 2. Wiele rzeczy analizują, analizują i nie umieją zanalizować. Przystąpienie do GZM analizują. Przystąpienie ZKM do KZK GOP analizują. Żabki analizują. Wszystko od dwóch lat. No ile można analizować? Jak trzeba było kupić niepotrzebne ozdoby to kupili w tempie ekspresowym. 240000 zł na synagogę zmarnotrawili w tempie ekspresowym. Jak tu nie dokopać panu Konarskiemu? Powinien dostać takiego solidnego kopa, aby zatrzymał się dopiero w Korei.

  • Takie są gołe fakty, że znacznie wyższe wydatki są przeprowadzane z iście ekspresową analizą (albo i bez niej), z pominięciem głosu Rady i konsultacji społecznych, czyli niejako na przekór większości. Normalnie pojawił się u nas istny Urząd Analiz i Dogłębnego Zadumania nad błahymi problemami. Kupcie w końcu te “żabki”, może nawet przeanalizujcie gdzie je odpowiednio wyeksponować (niekoniecznie na klombie ronda) i po temacie. Przecież jest to jeden z niewielu historycznych “smaczków’, które wpisały się na stałe w krajobraz miasta i ukształtowały potoczne nazewnictwo dla ważnej jego dzielnicy. Swoją drogą, dlaczego jak tworzono projekt-koncepcję nowej fontanny na “żabkach”, nie nawiązano do tej, dawnej, wpisanej już w ten krajobraz dzielnicy ? może główny architekt miasta, to do tej pory analizuje ? kto wie

   • Oj analiza miejsca eksponowania żabek może potrwać pewnie dłużej niż wybór. Ja bym na Twoim Filozof miejscu niczego nie proponował, bo jeszcze ktoś wpadnie na pomysł, aby postawić żabki w innym miejscu. Panu architektowi fontanny pomyliła się koncepcja wodopój to dla zwierząt jest.

 3. A może to było polecenie odgórne aby usunąć żabki jako niesłuszne ideologicznie? I teraz nie ma odważnego,który je przywróci, mimo że są historią miasta.
  A tak a`propos: co z tablicą Krwawego Piątku na ul. 3 Maja? Kiedy wróci?

  • ja pier**** temat na czerwony pasek w BBC i NYT ktos zaje*** zabki i nie chce oddac. jak w Zawierciu beda min 3 zaklady zatrudniajace min razem 400 osob sam zasponsoruje taka zabe ze kurna bydzie widac z Zaglymbia Slunska i Medalikowa-:)

   • #JURASCHLESIEN
    “Kto nie szanuje przeszłości nie jest godzien szacunku, ani godnej przyszłości”.
    I odnosi się to do całych społeczeństw jak i do pojedynczego człowieka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.