300 essays ramayana self introduction letter sample essays essays on pakistan american beauty an essay of symbolism summary persuasive essay about obesity in general reconstruction essay assignment

zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Urząd miejski przypomina: wypalanie traw jest zabronione

Zabronienie jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. W społeczeństwie wciąż pokutuje mit, że ogień jest najtańszym środkiem zwalczającym chwasty.

Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia ziemię. W pożarze ginie mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę.

Każdy pożar wywołuje niekorzystne skutki. Powoduje powstawanie dymów zawierających tlenki siarki, węgla, azotu oraz związki rakotwórcze, a także stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień doszczętnie niszczy trwające od wieków działanie przyrody. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat.

Współczynnik zagrożenia pożarowego polskich lasów należy do najwyższych w Europie. W okresie największego zagrożenia pożarowego, tj. od kwietnia  do października, często wystarczy iskra, aby spłonęło kilkadziesiąt hektarów lasów. Ludzie odpowiadają za powstanie ponad 90% pożarów lasów. Od kilku lat leśnicy obserwują ciągły wzrost liczby pożarów na skutek przerzutów ognia z łąk i pastwisk. Zjawisko to szczególnie obserwowane jest wiosną.

Informujemy również, że zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń, za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

 

Tekst i zdjęcie: Urząd Miejski w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Secured By miniOrange