zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Umowa PUK ze Schroniskiem dla zwierząt w Zawierciu nadal bez podpisu. Prezydent: “Zastanowimy się co dalej”

Jednym z tematów omawianych w trakcie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu, która odbyła się w środę 30 września, była kwestia oczekującej na podpis umowy dzierżawy pomiędzy Schroniskiem dla zwierząt w Zawierciu a Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych.

Geneza

Przypomnijmy, 24 czerwca prezydent Zawiercia Łukasz Konarski opublikował na swoim Facebooku wpis o porozumieniu pomiędzy Schroniskiem dla zwierząt w Zawierciu a Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych.

– Porozumienie ze schroniskiem. Uśmiechy widać nawet przez maseczki, a są ku temu powody. Dziś spotkałem się z właścicielem Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu Rafałem Żmudą i możemy powiedzieć, że porozumienie zostało osiągnięte. Umowa na dzierżawę terenu, na którym obecnie znajduje się schronisko, zostanie przedłużona do 2033 roku. W dokumencie pojawi się także opcja pierwokupu. Warunek jest taki, że na tym terenie będzie prowadzona dotychczasowa działalność. Jeszcze raz podkreślę: wbrew temu, co mówiły niektóre osoby, przyszłość schroniska nigdy nie była zagrożona – czytamy na profilu prezydenta Zawiercia we wpisie z 24 czerwca.

Temat ten pojawił się w mediach w maju. Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 30 kwietnia 2020 r. w Zawierciu (cały artykuł dostępny TUTAJ) prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu Krzysztof Tomczak mówił o tym, że prezes schroniska miał prosić go o pomoc w przeniesieniu obiektu w inną lokalizację.

– (…) prezes jasno nam dał do zrozumienia, że takiej pomocy nie chce, natomiast chce, abyśmy wpłynęli na prezydenta i pomogli mu zmienić lokalizację – mówił podczas sesji Krzysztof Tomczak.

– Nad czym w tej chwili się zastanawiamy – nad nową lokalizacją – dodał w trakcie sesji prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Schronisko dla zwierząt we wtorek 12 maja rozpoczęło akcję na Facebooku o nazwie “MuremZaSchroniskiemwZawierciu”. Do akcji przyłączył się… prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Więcej informacji w artykule z 12 września, który można znaleźć TUTAJ.

Najnowsze informacje

O schronisko zapytała w trakcie sesji przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu Beata Chawuła.

Czy umowa ze schroniskiem została już wreszcie podpisana?Beata Chawuła.

Czy Pani przewodnicząca śledzi zmiany w prawie…Łukasz Konarski.

Panie prezydencie, ale czy tak, podpisana, czy nie, nie podpisana?Beata Chawuła.

Czy Pani chce, żebym podpisywał coś sprzecznego z prawem? Czy Pani mnie do tego namawia? Nie sądzęŁukasz Konarski.

Pan to obiecałBeata Chawuła.

Tak. W każdym razie prawo się zmienia w trakcie naszego działania, to my się raczej do niego dostosowujemy, a nie działamy na przekór. W każdym razie jestem umówiony na jutro z właścicielem schroniska i zastanowimy się co dalejŁukasz Konarski.

Czyli umowa nie jest podpisanaBeata Chawuła.

O jakie zmiany w prawie chodzi? Podczas sesji nie zostało to wyjaśnione. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o tzw. piątkę Kaczyńskiego dla zwierząt. Wkrótce więcej informacji.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

11 KOMENTARZY

 1. Miejsca na strefie jest multum tam ich dać a nie na odanie gruntu gdzie po min 2 latach schronisko się zwinie. A grunt sprzeda. O to chodzi cały czas

 2. Wg tej ustawy tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta będą miały prawo do prowadzenia schroniska

 3. Pan Konarski zachowuje się racjonalnie, co to za podpisywanie przedłużenia umowy na 3 lata przed jej końcem na kolejne 10 lat, do tego schronisko po wygaśnięciu umowy wg prawa i tak będzie PUK-u. Nie posądzam nikogo o lobbing na rzecz prywatnego przedsiębiorcy, który i tak za chwilę po uchwaleniu “piątki Kaczyńskiego” straci uprawnienia do prowadzenia schroniska. Jestem pewien, że żaden urzędnik lub radny nigdy nic takiego nie zrobi. To są uczciwi i bezinteresowni ludzie.
  Cała ta zawierucha z podpisaniem umowy jest bardzo ciekawa, dla wszystkich zainteresowanych i mogących rozwinąć temat.

 4. Pan Konarski udowodnił, że jego słowa są g..o warte. Ludzie obudźcie się !!!
  Za chwilę w naszym mieście powstanie największa fabryka przerobu śmieci z całej Polski. 80 tysięcy ton śmieci rocznie będzie przyjeżdżało do Zawiercia z całego kraju a może nawet z zagranicy. Tysiące ciężarówek będzie rozjeżdżało nasze drogi !!! Zatruwanie naszego środowiska dla kasy Pana Konarskiego i jego świty…. On ma w poważaniu nas mieszkańców a co tu mówić o zwierzętach ? W miejscu schroniska powstanie nowy obiekt- składowisko odpadów , które po czasie spłonie jak to coraz częściej się zdarza na terenie naszego kraju.

  • Umowa jest podpisana, tylko nie ma decyzji o oddziaływaniu na środowisko. Prezydent robi z Zawiercia śmietnisko. Najważniejsza jest dla niego kasa, a zdanie mieszkańców miasta ma głęboko w d*pie.

 5. Konarski nie podpisze umowy bo schronisko przeszkadza kolesiom w robieniu biznesu sieciowego . Czy to prawda że Konarski ma być zatrudniony w tej firmie w razie przegranych wyborów za 3 lata ??? Miękkie lądowanie, dziś pomaga kolesiom później rewanż czy to tak ma być ????

 6. Konarski myślał że dając Pani Benc posadkę wiceprezydenta zamknie usta radnym pis. Tak się jednak nie stało. Niewiele mu to dało w dodatku już nie może sobie przypisać że był jedynym prezydentem który nie miał zastępców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.