zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Ul. Myśliwska została oddana do użytku

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu, dziś nastąpiło oficjalne przekazanie do użytku inwestycji, obejmującej m.in. przebudowę ul. Myśliwskiej. Jej łączny koszt to ok. 3,9 mln zł.

W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. posłowie na Sejm RP: Ewa Malik, Waldemar Andzel i Danuta Nowicka oraz wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki. Zarząd Powiatu Zawierciańskiego reprezentowali: starosta zawierciański Gabriel Dors, wicestarosta Paweł Sokół, członkowie Zarządu: Barbara Kozioł i Włodzimierz Styczyński oraz sekretarz Tomasz Dzierżanowski, Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski wraz z zastępcami Małgorzatą Benc i Justyną Miszczyk oraz burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Obecni byli radni powiatowi: Karol Hadrych i Bogusław Piotrowski, a także mieszkańcy.

– Z Unii Europejskiej pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości około 91% – mówił starosta zawierciański Gabriel Dors. – Wkład własny zapewnił Powiat Zawierciański, Gmina Zawiercie i Gmina Poręba. Jest to przykład bardzo dobrej współpracy między samorządami: powiatowym, gminnymi, województwa oraz parlamentarzystami.

Zakres projektu obejmował przebudowę drogi powiatowej nr 1709S (ul. Myśliwska) na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 791 w Zawierciu do drogi krajowej nr 78 w Porębie na odcinku 2556 m w tym: przebudowę oraz poszerzenie jezdni do 6 m w standardzie nośności 11.5 t. na oś,  przebudowę chodników, wykonanie ciągu pieszo-rowerowego, przejść dla pieszych – w tym jednego przejścia aktywnego. Ponadto w związku z przebudową jezdni przebudowano istniejące wpusty odwodnienia drogi i przepusty drogowe, dokonano regulacji wysokościowej istniejących włazów studzienek kanalizacyjnych oraz skrzynek ulicznych zasuw, wykonano oznakowanie poziome – tzw. kocie oczka oraz zainstalowano 2 mierniki prędkości pojazdów. 

Realizacja tej inwestycji pozwoliła na połączenie Poręby z Zawierciem. Dla Zawiercia oznacza to także bezproblemowy dojazd do strefy aktywności gospodarczej, a dla Poręby stanowić będzie swego rodzaju bajpas dla drogi krajowej nr 78 – biegnącej przez centrum miasta.

Czas realizacji inwestycji uległ wydłużeniu ze względu na błąd projektanta, który na odcinku 300 m zaplanował drogę o szerokości 5 m (gdy tymczasem asfalt na tym odcinku był szeroki na 6 m). Takie zwężenie było oczywiście nie do przyjęcia, gdyż nie poprawiłoby, a pogorszyło komfort i bezpieczeństwo poruszania się. Ponieważ inwestycja realizowana  była przy wsparciu środków unijnych – konieczne były uzgodnienia dotyczące zmian w projekcie z Urzędem Marszałkowskim. Zmiany udało się wprowadzić – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Zadanie o nazwie “Przebudowa drogi powiatowej nr 1709 S ul. Myśliwska na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 791 w Zawierciu do drogi krajowej nr 78 w Porębie” było współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Szczegółowe dane dotyczące funduszy prezentują się następująco:

– koszt całkowity projektu: 3 924 061,56 zł
– poziom dofinansowania: 91,55 %
– kwota dofinansowania ogółem: 3.262 789,30 zł
– dofinasowanie UE: 2 528 562,66 zł
– dofinansowanie z Budżet Państwa z kontraktu terytorialnego: 734 226,64 zł
– dofinansowanie Gminy Zawiercie: 500 000,00 zł
– dofinansowanie Gminy Poręba: 100 000,00 zł.

Autor: Paweł Kmiecik / MS
redakcja@zawiercianskie.pl 
Fot. i info.: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

18 KOMENTARZY

 1. Tu tu tu tu … ogłaszam kolejny sukces, a teraz czas dla fotoreporterów 😀
  …. tak swoją drogą to przecinających wstęgę więcej niż gapiów na chodniku 😀 😀 😀

 2. Znowu zawierciańska POPISówka, Pan Konarski wywodzący się z PO i reprezentanci PIS, Piknie Zawiercie się stroi trza przyznać tylko prezydent Konarski jakiś taki jedyny bez garniturku jak by go od grabi co dopiero oderwali 🙂

  • wielki krok dla ludzkosci a maly dla czlowieka-:) łotwarli-:) a Pani Beata Ch. gdzie? JAK ZA KOMUNY ale lypa farosza nie bylo-:) Grzesia z Wynglowca nie bydu-:)

 3. Więcej ich tam nie było, kawałek drogi, a jakby autostradę otwierano 🙂 Gdzie młodzieżowy, gdzie zasępczynie no nie wiem, straszny afront zrobiono 🙂

 4. GWIEZDNE WOJNY W ZAWIE-:) a kotek z miasta stolycznego byl tako-:) a gimbaza co darla ryjaki przed sadem.byla-:) otwarli super! myslicie ze ktos lyknie Wasze marketingowe chwyty….lepiej na rondzie kolo WV znak zrobcir do Katowic i na A1 ps a POWIATOWY gdzie? wiefoki i poidelka-:)

 5. A gdzie jest milicja z mandatami za brak maseczki w przypadku gdy nie ma 1,5m odległości od innej osoby. Zwykły Kowalski już by był spisany na pewno

 6. Ktoś wczesniej napisał że Konarski sam te drogę robił i z walca zlazł. No ale w białej koszulinie?😂chlopisko by się wytaplał jak na festiwalu kolorów 😀 mi to na chłopski rozum wygląda jak by dopiero co z baby zszedł. 😁😁😁😁 Bo od razu po weekendzie 😁😁😁 Kto na takim stanowisku ubiera się jak rozbójnik Rumcajs 😊😁😁😁?

  • Toż to typowe zagranie “piarowe”: na tle tłumu przecinaczy rzuca się w oczy,blaskiem jaśniejąc!

 7. a o co chodzi z nowym stanowiskiem jakie tworzy Konarski w urzędzie? jakiś tam specjalista ds portwela. Czy czasem nie szuka słupa? na wypadek jak by wpadły służby? i wszystko będzie na nowego pracownika a ten pójdzie siedzieć za poczynania jego mości?

 8. Ciekawe czy tylu ich będzie przecinać wstęgę na Łośnickiej gdzie przy takim “grubym” remoncie nie przewidziano ścieżki dla rowerów. Karygodne to mało powiedziane. Brawo dla projektanta i decydentów. Takiej lipy dawno nie odstawiono.

 9. Ponoć jak będą oddawali do użytku “przepompownię ścieków”, to ta wstęga do przecięcia, będzie odwinięta z rolki papieru toaletowego.

  • Wladcy Jurajskiej krainy jak tam zezwolenia na otwierty omen omen ministra Pana Kurtyki Pana od ekologii to kiedy kopalnia ? oczywiscie EKO? Panie Wos zapraszamy do Zawiercia Panie Pinokio! Pamietamy zamek ogrodzieniecki…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.