zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Uczniowie z SP1 laureatami w konkursie “Projekt z klasą”

Projekt Historyczny wyścig przyniósł uczniom  ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu miejsce wśród laureatów IX edycji konkursu edukacyjnego “Projekt z klasą”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Do uczniów powędruje grant finansowy wspierający realizację projektu.

Głównym celem projektu jest upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez organizację Historycznego wyścigu w formie zawodów mobilnych robotów na torze historycznych wydarzeń Polski. W ramach grupy projektowej, uczniowie stworzą aplikację na komórkę do  zdalnego sterowania robotami mobilnymi, napiszą program dla robotów umożliwiający sterowanie robotami, ich czujnikami koloru, zliczanie punktów i czasu wyścigu, sterowanie efektami dźwiękowymi i wizualnymi robota oraz utrwalą najważniejsze wydarzenia związane z historią Polski.

W tym roku w konkursie Projekt z klasą wzięło udział ponad 20.000 uczniów, podzielonych na 640 grup projektowych, ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Jury konkursowe oraz internauci wybrali łącznie 50 zwycięskich zespołów, które zostaną nagrodzone grantami na realizację projektów, ufundowanymi przez organizatora konkursu – wydawnictwo Nowa Era. Łączna wartość grantów to aż 62 tysięcy złotych!

W ramach konkursu uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli zgłaszają pomysły, a jury po ich ocenie przyznaje granty finansowe wspierające ich realizację. Dzięki temu uczniowie mają szansę na spełnienie marzeń oraz możliwość wdrożenia w życie swoich planów. Uczą się, jak przejść drogę od projektowania do wykonania. Zyskują teoretyczną, ale i praktyczną wiedzę, a przede wszystkim nabywają przekonania, że chcieć, to móc, dlatego zawsze warto się starać.

Z roku na rok inicjatywy uczniów są coraz bardziej ambitne. Dotyczy to nie tylko imponującego poziomu technologicznego zgłaszanych projektów, ale przede wszystkim ich wpływu na życie lokalnej społeczności. Wiele projektów miało na celu integrację i uwrażliwienie na sytuację osób wykluczonych społecznie. Uczniowie coraz częściej wychodzą też z działaniem poza granice Polski – pomagają dzieciom z rejonów objętych wojną lub głodem, nawiązują współpracę naukową z uczniami szkół z zagranicy – mówi Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era, członek jury konkursu Projekt z klasą.

Pula nagród w konkursie wynosiła aż 62 tysiące złotych. Do rozdysponowania było po 25 grantów o wartości 1.000 zł każdy, w dwóch kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe). Dodatkowo Nowa Era ufundowała także 6 Złotych Grantów po 2.000 zł każdy, w kategoriach specjalnych: Budujemy relacje, Stosujemy nowe technologie, Myślimy nieszablonowo, Działamy z sercem, Prezentujemy projekt i Świętujemy Niepodległość.

Nagrody przyznawało Jury, w którym znaleźli się dziennikarze Jan Stradowski i Justyna Suchecka, Nauczycielka roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska, psycholog Piotr Bucki oraz przedstawiciele Nowej Ery: Jolanta Gałecka i Małgorzata Jankowska. 10 grantów zostało przyznanych w ogólnopolskim głosowaniu internautów – oddano w nim ponad 100.000 głosów!

Zwracaliśmy szczególną uwagę na projekty, które wychodzą zarówno poza program nauczania, jak i  poza mury szkolne. Ważne było dla nas również, jaki cel ostatecznie kryje się za prezentowanymi pomysłami. Ocenialiśmy także jakość pracy zespołowej i podział zadań, uwzględniający różne kompetencje uczniów – mówi Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017 i członek jury konkursu.

Projekt z klasą to konkurs edukacyjny organizowany od 9 lat przez wydawnictwo Nowa Era. Ogłaszany jest co roku w październiku. Uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli mają dwa miesiące na zgłaszanie pomysłów, na realizację których chcieliby uzyskać wsparcie finansowe. Wyniki konkursu ogłaszane są zawsze w styczniu.  W tym roku w konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie ze wszystkich typów szkół ponadpodstawowych (gimnazja, licea, szkoły branżowe i zawodowe). Jubileuszowa 10. edycja Projektu z klasą rozpocznie się w październiku 2019 roku.

Laureatami z Zawiercia została grupa projektowa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki, którzy zgłosili projekt Historyczny wyścig.

Na stronie https://www.projektzklasa.pl/component/projektzklasa9/projekty.html można znaleźć opisy wszystkich zgłoszonych projektów. Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie:

https://www.projektzklasa.pl/edycja-ix/laureaci-ix-edycji.html

Co roku wydawnictwo Nowa Era udostępnia także szereg praktycznych materiałów edukacyjnych, dotyczących pracy z projektem.

Jury konkursu Projekt z klasą 2018

Justyna Suchecka

Dziennikarka “Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o edukacji, sukcesach i problemach młodych ludzi. Uwielbia media społecznościowe i dlatego chętnie kontaktuje się z czytelnikami przez Facebooka, Twittera a nawet Snapchata i Instagrama. Na YT współprowadzi kanał Krótka Przerwa.

Marta Florkiewicz-Borkowska

Nauczycielka języka niemieckiego oraz zajęć technicznych i artystycznych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, trenerka edukacyjna, specjalistka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Prowadzi dwa blogi: deutschfun z języka niemieckiego oraz handmade z zajęć technicznych. Współorganizatorka i współprowadząca cykl webinarów Superbelfrzy Nocą. Nauczyciel Roku 2017.

Jan Stradowski

Szef działu nauki magazynu „Focus”, z wykształcenia lekarz medycyny, z zamiłowania biolog i przyrodnik. W Radiu TOK FM prowadzi audycję „Człowiek 2.0”. Więcej – www.stradowski.net.

Piotr Bucki

Psycholog – od 17 lat pomaga ludziom szlifować komunikację w różnych obszarach. Zawsze bazuje przy tym na psychologii poznawczej, neuro-naukach i psycholingwistyce. Sprawdza teorię w praktyce współpracując z firmami w Chile, Słowenii, Mołdawii, Azerbejdżanie, Austrii, Australii i Polsce. Autor książki „Porozmawiajmy o komunikacji”, „Złap równowagę” i anglojęzycznej „Life’s a pitch and then you die”. Współautor i redaktor merytoryczny Startup Manual (Wolves Summit 2015), autor i opiekun serii BuckiAcademi wydanej z wydawnictwem 4 Głowy (2016). Publikuje regularnie na InnPoland oraz stronie www.bucki.pro.

Jolanta Gałecka

Specjalistka ds. Strategii i Rozwoju w wydawnictwie Nowa Era, juror w konkursie Projekt z klasą i orędowniczka nowych metod pracy z uczniami. Z wykształcenia radca prawny, a obecnie studentka studiów doktoranckich z pedagogiki. Uwielbiam nowe inspiracje, piękne kolory i dobre jedzenie.

Małgorzata Jankowska

Specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie Nowa Era, koordynatorka konkursu Projekt z klasą i wielka fanka metody pracy projektem. Z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania inicjatorka akcji pomocowych. Prywatnie mama dwóch synów i wielbicielka dobrych książek.

Źródło: Informacja prasowa Art-Media

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.