zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Uczniowie I LO w projekcie „Szkoła młodych europejskich przedsiębiorców” [ZDJĘCIA]

W ramach programu Erasmus+ I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu realizuje projekt międzynarodowy: „Szkoła młodych europejskich przedsiębiorców”. Polega on na międzynarodowej wymianie pomiędzy uczniami i nauczycielami ze szkół z Litwy, Hiszpanii, Francji, Włoch oraz Polski.

Celem programu jest kształtowanie podstaw przedsiębiorczości i kreatywności u młodzieży. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2017 r., potrwa do końca sierpnia 2019 roku. Do tej pory odbyły się dwie wymiany młodzieżowe: Sycylia – grudzień 2017 i Hiszpania – marzec 2018.

W dniach 30 września do 6 października grupa czterech uczniów oraz dwoje nauczycieli wyjechała na Litwę do miejscowości Naujoji Akmene.

Mieliśmy tam okazję przełamać bariery językowe i sprawdzić swoje umiejętności. Czekało nas tam dużo wytężonej pracy, ale i miłych niespodzianek – mówi jedna z biorących w wymianie uczennic.

Młodzież brała udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach organizowanych w szkole, uczniowie mieli również okazję wystąpić w wywiadzie dla litewskiej telewizji i odwiedzili kilka tamtejszych przedsiębiorstw, m.in. Eternit Baltic – firmę produkującą dachówki, Bigso – wytwórcę pudeł z makulatury, a także firmę cukierniczą Roshen.

Byliśmy z wizytą u mera miasta, podczas której usłyszeliśmy wykład na temat rozwoju lokalnego. Mieliśmy okazję poznać środowisko naturalne regionu w parku regionalnym Venta. W trzecim dniu odbyła się całodniowa wycieczka do Kłajpedy – miasta na północno – zachodnim wybrzeżu Litwy. Byliśmy także nad morzem w miejscowości wypoczynkowej Palanga, gdzie mogliśmy zobaczyć wybrzeże Bałtyku z litewskiej strony. W ostatnim dniu 5 października grupa Erasmusa+ miała okazję być świadkiem jak na Litwie obchodzony jest Dzień Nauczyciela. W naszej szkole partnerskiej czynią to w szczególny sposób. Uczniowie dekorują szkołę, przygotowują zabawne prezentacje o nauczycielach. Dzień zaczyna się od powitania pedagogów kwiatami przy wejściu szkoły, wspólnym tańcem i zabawą. Każdego roku temat przewodni jest inny, w tym roku była to dżungla. Wieczorem odbyła się ceremonia pożegnalna, na której zostały wręczone certyfikaty uczestnikom. Wszyscy zaangażowani w projekt: uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie spotkali się w szkole, gdzie podzielili się swoimi wrażeniami z całego pobytu, odebrali certyfikaty, a następnie wspólnie odegrali improwizowany koncert na prawdziwych i zrobionych z papieru instrumentach, pod batutą Vity – koordynatora litewskiej grupy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu i możliwości jakie nam dał. Wiemy, że był to tydzień pełen wrażeń, którego nigdy nie zapomnimy. Wszyscy wróciliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz wiedzę – przebywanie w lokalnym środowisku wiele nas nauczyło o różnicach, tradycjach, kulturze Litwinów. Wzajemna nauka tolerancji, poznawanie obyczajów danego kraju, a także poznawanie ludzi z całej Europy to kolejne zalety uczestnictwa w programie Erasmus +. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w projekcie a rodzicom, dyrekcji szkoły i nauczycielom I LO za nieustające wsparcie – czytamy w informacji prasowej przesłanej przez I LO.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej na lata 2014-2020, którego jednym z celów jest poprawa jakości pracy placówek oświatowych, zwiększenie kwalifikacji i zdobycie nowych umiejętności przez nauczycieli i uczniów.

Źródło: I LO w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.