zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Trwają konsultacje w sprawie RDF w Zawierciu. Nie będzie ich na platformie internetowej “Konsultacje Społeczne w Gminie Zawiercie”

Od 2 października przez 30 dni trwają konsultacje w sprawie planów budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF w Zawierciu, do której rocznie około 80 tys. ton odpadów zostanie przywiezionych spoza terenu miasta. 

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego tygodnia na jednym z drzew przy ul. Podmiejskiej w Zawierciu zawieszono obwieszczenie prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego o konsultacjach społecznych w sprawie budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Dwa tygodnie wcześniej podczas spotkania prasowego w Hotelu Zawiercie z prezydentem Zawiercia, prezesem ZGK i przedstawicielami firmy Fortum ogłoszono, że firma ta wybuduje taki zakład w Zawierciu.

O zamiarze budowy zakładu do produkcji paliwa alternatywnego RDF poinformowano podczas spotkania prasowego w piątek 18 września. Jak informował prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu – rozmowy z firmą Fortum w tej sprawie trwały od około 1,5 roku. Relacja dostępna jest TUTAJ.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do Urzędu Miejskiego w Zawierciu z pytaniem o to, dlaczego nadal nie ma na urzędowej stronie dotyczącej konsultacji społecznych (https://zawiercie.konsultacjejst.pl) informacji o konsultacjach dotyczących budowy instalacji do RDF?

Urząd Miejski w Zawierciu dochował w tym zakresie wszelkich procedur, które określone są w Ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W szczególności należy tu przywołać zapisy dotyczące udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji (Art. 33). Ustawa wskazuje także wprost, co należy rozumieć przez podanie informacji do publicznej wiadomości. W tym przypadku wszystkie wymagane aspekty zostały spełnione, a jest to między innymi: udostępnienie informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, organu właściwego w sprawie; ogłoszenie informacji, w sposób zwyczajowo przyjęty, w siedzibie organu właściwego w sprawie; ogłoszenie informacji przez obwieszczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscu planowanego przedsięwzięcia. Jeśli chodzi natomiast o konsultacje społeczne, to katalog osób, z których inicjatywy mogą zostać przeprowadzone, określa uchwała w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Zawiercie (nr XXII/274/20) – informuje Monika Polak-Pałęga, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu

Szczegółowe informacje o konsultacjach dotyczących przedsięwzięcia pod nazwą: “Budowa instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF o mocy produkcyjnej 100 tys. ton rocznie w Zawierciu przy ulicy Podmiejskiej”, planowanego do realizacji w granicach działki oznaczonej geodezyjnie numerem ewidencyjnym 1095/36 (obr. Marciszów) dostępne są na poniższym obwieszczeniu prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

12 KOMENTARZY

 1. Prezydent Konarski ewidentnie boi się głosu mieszkańców miasta i dlatego konsultacji nie ma opublikowanych na stronie do konsultacji społecznych. Jak trzeba spojrzeć mieszkańcom prosto w oczy, to Prezydent Konarski tchórzy.

 2. ten prezydęt ściąga inwestorów, których nikt nie chce, żadne miasto. Spalarnia śmieci, betoniarnia, teraz RDF. Jest synonimem nieudacznika, który aby się czymś wykazać promuje inwestycje wysoce szkodliwe dla mieszkańców, DLA LUDZI! odwołać takiego przyziemnego “polityka”. Nic nie potrafi, tylko handluje ludzkim zdrowiem. Dlatego unika konsultacji, bo nikt normalny na te jego pomysły nie przystanie. Okazuje się wrogiem Zawiercia i jego mieszkańców. Ma ich przyszłość w głębokim poważaniu. Do sukcesów zaliczyć można rewitalizację Marszałkowskiej. Wyczyścił pięknie handel. Nic tam już nie ma, a patole zostali. Wstydziłby się tego związku z małolatem i chorym z nim układem.

 3. Każdy kto rości sobie prawo do sprawowania władzy bierze na siebie ciężar obowiązku udowodnienia, że tę władzę naprawdę może sprawować.!!!! Pan Konarski już tyle razy udowodnił, ze NIE. Smród i jeszcze raz smród, wystarczy zapytać samorządowców innych gmin. Przegonili te pseudo firmę.

 4. Dlaczego prezydent pozwala na inwestycje rujnujące srodowisko i życie ludzi w takich dzielnicach jak Borowe Pole, Marciszów i Kosowska Niwa, dzielnicach zadbanych domów , które ludzie sobie wybudowali ciężko na to. pracując? Każdy wie ile kosztuje wybudowanie domu. A inwestuje w rozwój Marszałkowska?

 5. Tego smrodu nikt.nie wytrzyma,.w gorące dni śmierdzi z wysypiska nawet w Porębie. A przy zwiększeniu przerobu śmieci, to będzie masakra. Liczy się tylko kasa i kasa.

 6. Już wysypisko śmieci znajduje się za blisko zabudowań! Smród jest odczuwalny w tej chwili. Zakłady w SAG również wypuszczają swoje smrody! Może spalarnie wybudować na ul Rolniczej, bliżej miejsca zamieszkania prezydenta.
  Ciekawe czy spodoba mu się ten pomysł?!

 7. Pan Prezydent przejmuje inwestycje, ktore zostały odrzucone w innych miastach..Władze Częstochowy po konsultacjach społecznych zrezygnowały z budowy zakładu przy ul. Dojazdowej w Częstochowie . Moce produkcyjne zakladu to 100 tys. ton RDF rocznie. Przewidywany ruch pojazdów, które przywiozą materiał do produkcji paliwa, a następnie odbiorą gotowy RDF to 16 ciężarówek na dobę, czyli około jednego pojazdu na godzinę,
  Czy warto wprowadzić takiego truciciela do już zadymionego miasta i to bez konsultacji z mieszkańcami?
  Panie Prezydencie już czas przestać wydawać pieniądze na dziecinne inwestycje na Marszałkowskiej, i zająć się na poważnie sprawami miasta

 8. Brawo, bardzo dobra i trafiona inwestycja, czekamy jeszcze na zakład produkcji kruszyw który już jest planowany tez przy Podmiejskiej. Tylko drobne 300 000 ton rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.