zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

To już pewne: Firma zajmująca się recyklingiem baterii i katalizatorów zainwestuje w Zawierciu. Za ponad 380 mln zł ma powstać zakład na 10 tys. ton rocznie [AKTUALIZACJA]

Jak poinformował Maciej Dudzic, przedstawiciel firmy Elemental, zakupiono działki i podjęto decyzję o powstaniu na ich terenie zakładu do recyklingu baterii i katalizatorów.

Mowa o projekcie o nazwie „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” – na którą firma Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. otrzymała w dniu 19 listopada 2020 roku dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 332 036 045 zł w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1. Całość inwestycji ma wynieść 383 959 417 zł.

Jak w grudniu 2020 r. informował przedstawiciel Elemental, “projekt zakłada zatrudnienie docelowo blisko 200 osób. Kilkadziesiąt z nich to pracownicy wysoko wykwalifikowani, dostępni w Zawierciu. Poszukiwani będą zwłaszcza inżynierowie procesowi, metalurdzy, pracownicy księgowości, administracji czy kadr. Pozostała część miejsc pracy to stanowiska na produkcji, związane z procesami metalurgicznymi”.

Więcej na ten temat pisaliśmy w grudniu 2020 roku (artykuł dostępny TUTAJ), a także w relacji z sesji Rady Miejskiej w Zawierciu, w której uczestniczył przedstawiciel firmy (artykuł dostępny TUTAJ).

Oto informacja prasowa przesłana przez firmę Elemental:

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. informuje, że w dniu dzisiejszym podpisana została umowa nabycia działek przemysłowych, położonych w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu, na których spółka zrealizuje fazę inwestycyjną projektu „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu”. Projekt związany jest z odzyskiwaniem cennych metali ze zużytych baterii z laptopów, telefonów komórkowych czy samochodów elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych.

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o., wraz z innymi europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego nakładem ponad 3,2 mld EUR. W ramach postępowania kwalifikacyjnego innowacyjność, bezpieczeństwo i perspektywy przedsięwzięcia, realizowanego przez Elemental Strategic Metals Sp. z o.o., zostały wysoko ocenione m.in. przez ekspertów Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Zakład, którego uruchomienie planowane jest na rok 2023, ma prowadzić wysoce innowacyjną działalność w zakresie wtórnej produkcji metali, w tym takich jak nikiel, kobalt czy metale szlachetne. W zakładzie zastosowane zostaną najnowocześniejsze dostępne rozwiązania technologiczne. Produkcja prowadzona będzie w dwóch odrębnych ciągach technologicznych z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, w oparciu o technologie rozwijane m.in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metali Nieżelaznych, ale także z wiodącymi dostawcami najbardziej zaawansowanych urządzeń produkcyjnych z całego świata. W ramach projektu utworzone zostanie również zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Przedsięwzięcie realizowane przez Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. zakłada wdrożenie licznych rozwiązań, związanych z ochroną środowiska, takich jak instalacje i zbiorniki do retencji i wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. Nowo wybudowany zakład produkował będzie greenmetals (zielone metale), pochodzące w 100% z recyklingu przy wyjątkowo niskim wpływie na środowisko naturalne.

Zasadniczym surowcem do produkcji mają być pochodzące z drobnej elektroniki i samochodów elektrycznych baterie litowo-jonowe oraz wstępnie przetworzone w innych zakładach Grupy Kapitałowej Elemental Holding katalizatory. Według wstępnych szacunków, pracę w zakładzie znajdzie do 100 do 200 osób, z których część jest już zatrudniona w tymczasowym biurze projektu w Sosnowcu.

Grupa Kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali strategicznych, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech wiodących linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych), metali dla przemysłu bateryjnego oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Grupa na przestrzeni ostatnich lat zbudowała szeroką sieć podmiotów, zlokalizowanych głównie w państwach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych, posiadających wszelkie wymagane pozwolenia środowiskowe, infrastrukturę techniczną i sprzęt, ale także flotę transportową i personel, niezbędne do bezpiecznego i efektywnego prowadzenia działalności w segmencie urban mining. Na dzień dzisiejszy Grupa Kapitałowa Elemental Holding jest globalnym liderem wśród przedsiębiorstw, zajmujących się odzyskiem PGM, będąc jednocześnie europejskim liderem na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych. Na koniec 2020 roku przychody netto ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Elemental przekroczyły 4 146 mln złotych, a suma bilansowa 1 328 mln złotych.

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. realizuje projekt pn. „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach konkursu „Szybka Ścieżka – IPCEI”.

redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Elemental

11 KOMENTARZY

 1. A to ciekawe. Fortum wybuduje linię do produkcji paliwa alternatywnego z odpadów komunalnych. Teraz miasto otrzymało dużą kasę z polskiego ładu na budowę sortowni odpadów. To skąd te odpady, kto je dostanie ? Fortum czy Instalacja miejska ? Mając dużą kasę z polskiego ładu po co komu w Zawierciu Fortum i kto im oddał działkę, tajną umową ? Czy teraz Fortum nie jest konkurencją dla miasta ?

 2. Śmietnik? Czyli co lepiej zakopywać śmieci w ziemi niż sortować, lepiej, żeby inwestycja z nowoczesną technologią recyklingu za ponad 300 mln trafiła do innej gminy? Banda niedouczonych ignorantów to najłagodniejsze określenie, ale czego oczekiwać od społeczeństwa, które boi się szczepionki …

  • recykling ok, świat do tego dąży ale chodzi o coś innego. Nowoczesny zakład to jedno, ale będzie jeszcze Fortum produkujące RDF. Poza korzyściami z recyklingu i przetwarzaniu i odzysku materiałów z odpadów są też minusy.
   A teraz skup się – gmina Zawiercie z przyległymi (które mają umowy na wywóz śmieci na zawierciańskie wysypisko) “produkują” rocznie 20 tys. ton odpadów. Nie wszystkie z nich nadają się na przetworzenie na RDF. Nadążasz? Lecimy dalej. Według opracowania instalacja RDF wykazuje rentowność przy wydajności 80-100tys. ton rocznie, oczywiście odpowiedniego wsadu. Skądś trzeba bezie przywieźć ten sort. I to może być skądkolwiek. Mało tego, tak czy tak, nie uda się przetworzyć wszystkiego, część będzie musiała wylądować na naszym wysypisku, a nie na wysypisku gminy skąd zostały przywiezione. Jesteś ze mną jeszcze? No to dalej. Wysypisko w Zawierciu będzie rozbudowane, będzie przyjmować więcej niż wspomniane 20tys. ton odpadów, to co nie będzie przetworzone przez fortum i elemental wyląduje na naszym wysypisku. Zaczynasz dostrzegać problem? Dlatego co niektórzy zaczynają żartować, że z Zawiercie będzie się robić śmietnik. Ktoś pozbędzie się problemu, część materiałów uda się przetworzyć i odzyskać a pewien procent wyląduje tak czy tak na wysypisku, lokalnym.

   • Recykling ok, ale nie u nas… Typowe. Zawsze są minusy kolego, podobny lament i wypowiedzi specjalistów co to znają się na wszystkim podniósł się przy budowie strzępiarki w CMC. Wg. opracowania? To jeszcze zależy kto je pisał i na czyje zlecenie. Mamy alternatywę w postaci rosnącej góry śmieci i cen za odbiór = więcej śmieci w lasach. W centrum Wiednia spalarnia istnieje od 50 lat w Zawierciu lokalizacja jest na obrzeżach – sieć dróg zapewni (obwodnice), że strumień ewentualnych dodatkowych odpadów spoza (oczywiście jeśli to co piszesz czy też cytujesz będzie miało miejsce ) dostarczany będzie z pominięciem osiedli mieszkaniowych. Poza tym dlaczego niby wsad do instalacji ma nie być przygotowany do przerobu w odpowiedni sposób tzn. po sortowaniu. Strumieniem odpadów kierowanych spoza też można sterować tak, żeby się nie “zatkać”. Dlaczego straszysz, że będzie więcej śmieci na składowisku ? Ktoś to potwierdził np. UM, ZGK? Są decyzje środowiskowe – prawo w tym zakresie jest dużo bardziej restrykcyjne niż parę lat do tyłu. Wątpię też, żeby to co nie przerobi Elemental miało jakieś istotne znaczenie ilościowe dla powyższej instalacji, jeśli w ogóle zwarzywszy na rodzaj odpadu cokolwiek tam trafi. ale rozumiem, że założenie jest takie, że bijemy we wszystko co ma znamiona odpadu bazując na mitologii i specjalistach od wiedzy wszelakiej z internetu. Nadążasz?

  • Co za arogancka wypowiedź! Dlaczego obrażasz nasze społeczeństwo? Tylko w takim tonie potrafisz się wypowiadać?
   Są inne inwestycje, które są bardzo mało inwazyjne dla środowiska. Dlaczego takie nie powstają? Dlaczego inne miasta nie chcą tych inwestycji, które akceptuje Konarski. Dlaczego w Częstochowie nie zgodzili się powstanie firmy Fortum?
   Szanuj ludzi. Każdy może swoje zdanie i nikt nie powinien go obrażać za to!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.