zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Czy Tajwan zainwestuje w Zawierciu? Wczoraj odbyło się spotkanie z zagranicznymi inwestorami [ZDJĘCIA]

Wczoraj w Zawierciu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Tajwanu, którzy chcą inwestować w naszym rejonie.

Przedstawiciel Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Polsce Henry M. J. Chen oraz prof. Yeh – Shin Chu wraz z posłem Waldemarem Andzelem i senatorem Arkadiuszem Grabowskim spotkali się z prezydentem Witoldem Grimem w Agencji Rozwoju Zawiercia.

Przedstawiciele Tajwanu zapoznali się z ofertą inwestycyjną Zawiercia. Kolejnym krokiem rozpoczętej właśnie współpracy będzie próba bezpośredniego zainteresowania potencjalnych inwestorów z Tajpej ofertą SAG. W tym celu wymienione zostały kontakty między uczestnikami spotkania.

Prezydent Witold Grim przedstawił potencjał gospodarczy Zawiercia, zwracając uwagę na priorytety w zakresie rozwoju SAG.

Przedstawiciel Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej dziękując za zaproszenie, wyjaśnił rolę, jaką odgrywa Biuro w relacjach biznesowych pomiędzy Polską a Republiką Chińską. Przedstawiciele Tajwanu wspierają i pomagają w kojarzeniu relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami obu krajów. Obecnie cztery firmy z Tajpej prowadzą badania rynku polskiego, szukając dogodnych lokalizacji dla swoich fabryk.

Dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia Wojciech Dziąbek przedstawił ofertę inwestycyjną miasta, zachęcając potencjalnych inwestorów do rozważenia lokalizacji tych zakładów właśnie w Zawierciu. Goście mieli okazją zobaczyć działki inwestycyjne w terenie. Duże wrażenie zrobiły obecne inwestycje w Strefie, prowadzone przez Virtu oraz Aluron, nowa droga w Strefie oraz budowa gazociąg.

W dyskusji na temat oczekiwań azjatyckich inwestorów pan Chen zwrócił uwagę na obsługę klienta. Szybkość reakcji, możliwość załatwienie wszystkich spraw w „jednym okienku”, to często decydujące czynniki o wyborze lokalizacji. Jako przykład podano inwestycję w Gnieźnie. Tamtejszy samorząd zaoferował lepszą jakość obsługi klienta, wyprzedzając Poznań. Duże wrażenie na gościach z Tajpej zrobiło Biuro Obsługi Inwestora w ARZ. Prezydent wielokrotnie podkreślał, że w naszym mieście inwestor jest traktowany indywidualnie, każdorazowo przydzielany jest mu opiekun, który prowadzi projekt do samego końca, pomagając przejść przez cały proces inwestycyjny.

W spotkaniu uczestniczyli również radni miasta i powiatu: Małgorzata Benc, Beata Chawuła i Mariusz Golenia, a także członkowie Rady Gospodarczej: Stefan Rotarski, Bogdan Janikowski oraz Jan Łapaj.

Tekst i zdjęcia: Urząd Miejski w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.