zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Szpital Powiatowy w Zawierciu w programie S.O.S. Rak

Szpitale powiatowe z Zawiercia, Myszkowa, Będzina i Czeladzi oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej podpisały porozumienie o współpracy w ramach programu S.O.S. Rak – Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych.

To pierwszy w kraju tak zorganizowany program opieki nad pacjentami onkologicznymi. Nad procesem terapii pacjenta czuwa koordynator, który przez cały okres leczenia jest dla niego łącznikiem pomiędzy placówkami medycznymi oraz przeprowadza przez etap wstępnej i pogłębionej diagnostyki. W szpitalach biorących udział w programie S.O.S. RAK pacjenci mają do dyspozycji pełny zakres badań – od laboratoryjnych po obrazowe, takie jak badania USG, endoskopowe, rentgenowskie, tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny. Nowością są konsylia medyczne, które będą się odbywać na miejscu w szpitalu z udziałem onkologów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, podczas których zespół specjalistów opracuje dalsze etapy leczenia. W zależności od rodzaju nowotworu pacjent bezzwłocznie trafi do placówki specjalizującej się w danych procedurach – czytamy w informacji na stronie internetowej szpitala.

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu pacjenci będą mieli możliwość m.in. laparoskopowego leczenia operacyjnego raka jelita grubego.

Dzięki zatrudnieniu w szpitalu światowej klasy chirurga, prof. Stanislava Czudka, obecnie możemy zaoferować pacjentom, u których wykryte zostaną zmiany nowotworowe w obrębie układu pokarmowego, leczenie na najwyższym poziomie. Dużą wagę przykładamy także do diagnostyki – uczestniczymy w programach przesiewowych raka jelita grubego i raka piersi. Im wcześniej wykryty rak, tym szansa na wyleczenie większa – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz.

Za leczenie nowotworów piersi będzie odpowiadało Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Tam też będą kierowani pacjenci wymagający radio- lub chemioterapii. W przypadku nowotworów ginekologicznych, operacji podejmie się zespół lekarzy z PZOZZ w Czeladzi pod kierunkiem dr hab. n. med. Krzysztofa Nowosielskiego. Inne rodzaje nowotworów decyzje będą podejmowane indywidualnie podczas konsylium.

Pomysł był taki, aby, skoordynować opiekę onkologiczną we wszystkich czterech powiatach tak, by w każdym powiecie pacjent miał dostęp do lekarza każdej specjalności onkologicznej tj. onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu. To będzie możliwe dzięki konsyliom w szpitalach powiatowych – mówi Dariusz Jorg, doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia.

Źródło: Szpital Powiatowy w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.