zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Szpital Powiatowy w Zawierciu uruchomił poradnię dla osób po koronawirusie

We wtorek 9 lutego przy Szpitalu Powiatowym w Zawierciu rozpocznie działalność poradnia dla osób po COVID-19.

Zarówno prowadzone na świecie badania, jak i nasze własne doświadczenia wskazują, że wielu ozdrowieńców skarży się na długotrwałe skutki zakażenia. COVID-19 to nowa choroba, wciąż dowiadujemy nowych informacji na temat jej powikłań. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, zwłaszcza tych, którzy byli hospitalizowani z powodu COVID-19 – uważa Ireneusz Kaleta, neurolog, który na co dzień pracuje z pacjentami na oddziale covidowym szpitala.

Jak informuje szpital, z opublikowanych niedawno w piśmie medycznym The Lancet wyników badań przeprowadzonych wśród pacjentów chorych na COVID-19 z Wuhan wynika, że pół roku po zakażeniu aż 76% skarży się na co najmniej jeden długofalowy skutek choroby – od uszkodzenia narządów takich jak serce czy płuca po długotrwałe problemy z koncentracją, zaburzenia snu, ból mięśni oraz chroniczne uczucie zmęczenia

Poradnia obejmie holistyczną opieką pacjentów we wszystkich aspektach możliwych powikłań po chorobie ze szczególnym uwzględnieniem dolegliwości neurologicznych czyli tzw. mgły covidowej, zespołu przewlekłego zmęczenia, anhedonii, zaburzeń snu, przewlekłych bólów korzeniowych i neuropatycznych. Pacjent, który do nas trafi przejdzie pełną diagnostykę: m.in. echo serca, tomografię komputerową klatki piersiowej, panel badań laboratoryjnych, a w przypadku pacjentów z powikłaniami neurologicznymi także badanie Rezonansu Magnetycznego głowy, elektroencefalografię (EEG) oraz badanie przewodnictwa nerwowego pozwalające na ocenę funkcji nerwów obwodowych i dodatkowo mięśni (EMG). Dostępne będą także konsultacje psychologiczne – mówi Szymon Gacek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa zawierciańskiej placówki.

Poradnia będzie działać w każdy wtorek od 10.00-13.00 przy ul. Miodowej 14 w miejscu poradni chorób zakaźnych. Rejestracja pacjentów odbywa się pod nr telefonu (32)67 40 293. Skierowanie do poradni COVIDOWEJ powinno zostać wystawione do poradni neurologicznej z rozpoznaniem ICD 10 Z03.9 – Stan po COVID-19.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Źródło: Szpital Powiatowy w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.